5 tipp a kullancsmentes kertért!
2022. május 15., 13:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Az enyhe telek hatására ugrásszerűen megnőtt a kullancsok száma, ezáltal a veszély is, melyet ránk és kedvenceinkre nézve jelentenek. Ezekkel a tippekkel olyan környezetet teremthetsz a kertedben, mely nem éppen “kullancs-barát”.
Nem lehet eleget beszélni arról, milyen fontos a kullancsok elleni védekezés. Ránk, családtagjainkra, és kedvenceinkre egyaránt veszélyt jelentenek az általuk hordozott súlyos betegségek miatt. A legfontosabb a megelőzés: különböző kullancsriasztó termékek, gyógyszerek közül választhatunk, mindenkinek más válik be. Nagyon fontos, hogy a séták után (főleg, ha erdőben, mezőn sétálunk, kirándulunk) alaposan vizsgáljuk át magunkat és kutyánkat is, hogy még időben nyakon csípjük a betolakodót.
Sajnos akkor sincs kutyánk teljesen védve a kullancsoktól, ha ki sem mozdul otthonról: a kertünkben ugyanúgy fellelhetőek a vérszívók, főleg, ha hagyjuk, hogy a kullancsok szempontjából idilli környezetté váljon az udvar. Mit tehetünk, hogy ez ne valósuljon meg, mire kell figyelnünk? Az alábbi praktikák segítenek a védekezésben:
1. Ne hagyjuk az avart felhalmozódni!
A lehullott leveleket gereblyézzük össze és szedjük össze. A levelek között jó búvóhelyet találnak a kullancsok is, ráadásul egy ilyen védett helyen könnyen átvészelik a telet. A legbiztosabb, ha zsákokba gyűjtjük a lehullott lombot, és a zöldhulladék-szállításkor elvitetjük, ugyanis ha csak a komposzt közé tesszük a leveleket, azzal nem pusztítjuk el az ízeltlábú “ellenfelünket”.
2. Lom-mentesítés
A kullancsok a nyílt, üres területeken nem érzik jól magukat, viszont a búvóhelyekkel teli kertben annál inkább Épp ezért pakoljunk el minden felesleges lomot, felhalmozódott, de nem használt tárgyakat! Így nehezebb dolga lesz a menedéket kereső kullancsoknak.
3. Rendszeres fűnyírás
Egy újabb kullancs- ellenes lépés, amivel ráadásul két legyet (vagyis kullancsot…) ütünk egy csapásra. A fentiekhez hasonlóan a rövid fű kevésbé nyújt menedéket a kullancsoknak, mint a hosszabbra hagyott, gondozatlan gyep. Másrészt a napfény könnyebben eljut egészen a talajig, ezáltal szárítja azt. A kullancsok ezt nem fogják díjazni, ők ugyanis a nedves környezetet kedvelik. Nem utolsó sorban pedig kertünk is gyönyörű lesz a gondozott gyeptől.
4. Kisállatok elleni kerítés
Macskák, apró rágcsálók, sünök is hordozzák a kullancsokat, könnyen behozhatják őket a kertünkbe. Sok ilyen kisállat látogatását megakadályozza az, ha kutyánk a kertben van, azonban így is előfordulhat a felbukkanásuk. Ellenőrizzük kerítésünket, át tudnak-e jutni rajta a kistestű állatok - ha ezt megakadályozzuk, egyel csökken a kullancsok terjedésének rizikófaktora!
5. Akadály a kullancsoknak
Érdemes akadályt állítani a kullancsoknak a kertünk körül, főleg ha rét, mező, vagy erdő szélén lakunk. A kerítés köré ilyenkor érdemes körülbelül félméternyi sávban kavicsot, murvát szórnunk, amivel megszakítjuk a növényzetet. Ez a felület ráadásul igen hamar felmelegszik a napsütésben, így szinte kizárt, hogy ezen keresztül bejusson a kullancs a kertbe!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: xdesktopwallpapers.com
Cikk első megjelenése: 2016. június 28.
Miért kaparják a földet a kutyák kis- és nagydolguk után?
Mintha balettmozdulatokat gyakorolna... Mókás látvány, ahogy kedvencünk mindent beleadva próbálja elfedni végtermékét. Tényleg erről van szó? Normális viselkedés, vagy aggódnunk kellene miatta? És egyáltalán: miért csinálja?
Megünnepelnéd a kutyád születésnapját? Íme 7 szuper tipp egy felejthetetlen naphoz
Életünk fontos része. Megnevettet, és megtanít pozitívan szemlélni a világot. Szeretetre, elfogadásra és gyengédségre ösztönöz. Megérdemli, hogy megünnepeljük őt. Hogyan varázsoljuk emlékezetessé kedvencünk szülinapját?
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak. Ismerjük fel a leggyakoribb csípéseket!
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?