Kurkuma - nem csak "nagyiknak"
Gondoltad volna, hogy a kutyáknak is hasznos?
2015. augusztus 13., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Jótékony hatásai alapján méltán sorolható a kurkuma is a superfood jelzővel illetett ételek közé. Vértisztító, bőrregeneráló, és hasmenésűző tulajdonságai egyre népszerűbbé teszik mind az ember-, mind az állatgyógyászatban.
A kurkuma, mint fűszer az indiai sáfrány, más néven a kurkumanövény gyökeréből származik. A gyömbérek családjába tartozik, amit földalatti gumói is bizonyítanak. Eredete, és felhasználása nem ismert, de valószínűsíthető, hogy az ókori Ázsiában már alkalmazták a növény gyógyító hatását. A gumókat manapság is megfőzik, kiszárítják, majd ledarálják, így egy csípős por keletkezik. Szerencsére, a kutyák jóval kevesebb ízt éreznek, mint mi emberek (bár sokkal több szagot), ebből kifolyólag nem zavarja őket a kurkuma erős íze, sőt legtöbbször fel sem tűnik nekik, hogy a tálba csempésztünk egy kis adagot.
A gumókban a legfőbb gyógyhatású anyag a kurkumin, mely hagyományosan vértisztító, májjavító, bőrregeneráló, sebgyógyító, és hasmenést gátló hatású. Thaiföldön tudatosan használták étvágyfokozóként, szélhajtóként, vérzéscsillapítóként, rovarcsípésre, foggyógyításra, és féreghajtóként. Napjainkra a kurkuma készítmények a legkeresettebb gyógyszerekké váltak fájdalomcsillapító, antibakteriális, és gyulladáscsökkentő hatásuk miatt. Magas antioxidáns tartalma lehetővé teszi, hogy kis mennyiségű fogyasztására is pozitívan reagáljon a szervezet. A felsorolt érveket erősíti, hogy a daganatos betegségek kialakulásának megelőzésében, és legyőzésében is fontos szerepet játszhat.
Szívre gyakorolt jótékony hatás
Idős kutyáknál figyelmet kell fordítani a szív egészségére is, ugyanis ugyanúgy, mint nálunk embereknél, úgy kutyáknál is kialakulhat vérrög, vagy magas koleszterinszint. A „rossz” (LDL) és „jó” (HDL) koleszterin közül a kurkuma a jót nagy mennyiségben tartalmazza, ez hozzájárul a szív és érrendszer, valamint a máj épen tartásához. Vértisztító, valamint érszűkítő hatása segít elkerülni a vérrögök kialakulását. Statisztikák szerint azoknak a kutyáknak, akiknek kurkumával volt kiegészítve az étrendjük, nem képződött halálos kimenetelt okozó vérrög a szervezetében.
Méregtelenítő hatás
A máj a szervezet fő méregtelenítője, vezető szerepe van a zsírok emésztésében, valamint a tápanyagraktározásban. Epét termel, részt vesz a vörösvérsejtek lebontásában, és kiválasztja a szervezetre káros anyagokat. A kurkuma fokozza az epe termelődését, ezzel hozzájárul a zsírok lebontásához, és a szervezet kiválasztó működéséhez. Ennek ellenére, ha kutyánk májbetegséggel küzd, állatorvosi konzultáció nélkül ne adjunk neki kurkumát, ugyanis egyes májelégtelenségekre (pl.: daganatos megbetegedés) jótékony hatást gyakorol.
Daganat elleni küzdelem
A legfrissebb kutatások azt igazolják, hogy a kurkumin olyan antioxidánsokat tartalmaz, melyek részt vesznek a daganatos megbetegedések leküzdésében. Feltételezik, hogy a nyaki és feji tumorok kialakulását elősegítő enzimet gátolja a működésében, tehát gyógyír lehet a rákra.
Mire jó még?
A kurkuma enyhíti az allergiás tüneteket, segít az epilepszia, a depresszió (szeparációs szorongás), és a paraziták leküzdésében, valamint a normális testsúly megtartásában. Magas rost, vitamin, és ásványianyag tartalma a szervezet gondtalan működéséhez járul hozzá. A felsoroltak alapján tehát a kurkuma valóban nevezhető superfoodnak.
Hogyan adagoljuk?
5 kilónként negyed teáskanálnyi kurkumát keverjünk az eb napi adagjához, ez ki is elégíti a szervezet szükségleteit. Tehát egy 10 kilós kutyának adhatunk fél teáskanálnyit. Akár az ételébe is belefőzhetjük, de itt is ügyeljünk a mennyiségre. Mindig legyen friss víz a kutya előtt a kurkuma fogyasztása után! Figyeljünk oda a minőségre is, ugyanis a legtöbb nagyobb élelmiszerboltban olyan fűszert árulnak, melynek növényét műtrágyákon tartották. Ez akár káros is lehet a kutya szervezetére, de mindenképpen csökkenti a jótékony hatást. Érdemes tehát biopiacon vásárolni a fűszerport, vagy akár az egész gumót. Ha mégsem tetszene kutyánknak a kurkuma íze, kapszulában is megvásárolhatjuk.
Mint minden gyógynövény, a kurkuma is válthat ki allergiás rekaciót, így érdemes eleinte csak minimális adagokat tenni a kutya eledelébe. Így megbizonyosodhatunk arról, hogy kutyánk szervezete nem reagál negatívan a fűszerre - nehogy többet ártsunk, mint használjunk!
A legtöbb kutyatáp gyártó vállalat alkalmazza a kurkumát az élelem elkészítésénél, de ne dőljünk be a hirdetéseknek, ugyanis ettől függetlenül egyáltalán nem biztos, hogy kiegyensúlyozott táplálásra ad lehetőséget a kurkumát feltüntető készétel.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: www.dogsnaturallymagazine.com
Indexkép forrás: squarespace.com
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?