A mi Csányink
A 80 éves Csányi Vilmos tiszteletére
2015. május 12., 07:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Csányi Vilmos az, akire mindannyian felnézünk, függetlenül attól, hogy kedveljük az állatokat, vagy sem, különös vonzalmat érzünk a kutyák iránt, vagy tartunk tőlük. Hazánk elismert etológusa ugyanúgy megfejtette kutyáink titkait, mint társadalmunkét, innen tehát a közös rajongás.
Mi lenne, ha te tanulnál meg kutyául? Emlékszel a tacsinkra? Az öcsémmel elég hamar megtanultuk utánozni az idegen érkezését jelző nyüszögését. És amikor kipróbáltuk, működött! Hátha más esetekre is működne a dolog? Nem kell ahhoz negyven év… Martonvásáron most vannak puli kölykök, a jövő héten már nyolc hetesek lesznek, el lehetne hozni kettőt, egy fiút és egy kislányt. - Így indult újra Maglódon a kutyaetológia Csányi Vilmos jóvoltából egyetemi hallgatója, Dóka Attila közreműködésével. Az ötlelet a végzős diák szakdolgozata ihlette meg, aki nem tudott dűlőre jutni a halakkal, így a professzor ajánlására hozzáfogott a kutyák tanulmányozásához. Ekkor került a telepre Bukfenc és testvére, a két pajkos puli, akikkel a kort meghaladó nyelvtanítási kísérletekbe kezdtek.
A mi Csányink azóta megannyi kutatással, feltevéssel és sok hasznos eredménnyel gazdagított bennünket, melyeket a mindennapjainkban is érdemes alkalmazni. A kutyák megértése terén ő lehet az etalon, pedig a legtöbb modern nevelési elvvel szemben ő azt állítja, hogy ne alakítsuk rabszolgává rajongónkat - Kipróbáltam, amikor rászóltam, hogy üljön le, teljesen hisztériásan elkezdett ugatni. Fel volt háborodva. Erőszakkal le tudom ültetni, de akkor elvész a játék. Teljesen igaza van. Én elfogadom ezt, de nem rabszolgát akarok, hanem egy társat, és ha annak nincs kedve bizonyos dolgokat megcsinálni, akkor nem kell. A kutya egyénisége sajnos sokakat nem érdekel. Jeromos is teljesen fel tudta mérni, hogy mikor kell szót fogadni.
Nem is gondolnánk, de szuka, és kan kutya viselkedése között is óriási különbség fedezhető fel. A professzor tapasztalata szerint a lányok sokkal hisztisebbek, érzelmesebbek, olykor követelik, máskor magukra veszik a dolgokat. A fiúk ennél sokkal tárgyiasabbak. - Habár Janka nő, hisztis, és egyéb női dolgai is vannak. Udvarolni kell neki. Nekem mindig kan kutyáim voltak és hozzá vagyok szokva, hogy racionálisan alapon működünk, például dobom a labdát, hozza, a kezembe adja nem csak ledobja.
De mindegy milyen nemű kutya tulajdonosai vagyunk, ha ok nélkül szólunk, vagy csapunk oda, ami sértődést, vagy a kapcsolat romlását eredményezheti, Csányi szerint mindenképpen bocsánatot kell kérnünk. Hiszen a kutyák is családban élnek, leginkább szőrös gyereknek tekintik magukat. A farkasfalka is egy nagy, jól működő család, ahol bár vannak viták, a legfontosabb egymás segítése és a hatékony közös munka. Ezt mindig vegyük figyelembe. Ha megfelelő szeretetet és alázatot biztosítunk kutyáinknak viszonzásra lelhetünk, ha nem, könnyen egy oszloppal találhatjuk szembe magunkat - A rendőrök mentek először és röpködtek az akadályok, mert a kutyák nekivitték őket mindennek. Két kutyát kivéve, ők az első akadálynak való ütközés után leültek és csodálkozva nézték a rendőröket...A két rendőr, akinek a kutyája ügyes volt, bevallotta, hogy szeretik ezt a két kutyát, így mikor nincs szolgálat, akkor visszamennek és visznek nekik enni, meg elviszik őket sétálni. Ezt a kutyák azzal viszonozzák, hogy vigyáznak a gazdára.
Csányi Vilmos Széchenyi-díjas magyar biológus, kémikus és etológus május 9-én töltötte be 80. évét.
Isten Éltesse!
Aki együtt ünnepelne vele, és érdekli a professzor munkássága, annak íme egy remek programajánlat.
Dóka Antal írása alapján
Forrás: http://www.ng.hu/
Indexkép forrás: ng.hu
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?