
Farkasból családtag
Házőrzőtől a társig
2015. February 22., 06:00
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Könnyű
A kutyák az elmúlt évtizedekben egészen különböző szerepeket töltöttek be „embereik” életében. Persze minden a farkas (Holdra vonyítós) korszaknál kezdődött, amikor még nem közeledett társként a kettő, a négy lábhoz.
Ismerjük mindannyian az ebek megszelídítésének történetét, s bár azóta rengeteg idő telt el, a hűség, a szeretet, mint kötelék azóta is jelen van hétköznapjainkban. A négylábúakat, azonban másképp definiálták régen, és most.
Dingó, Bodri, Buksi stádium, pár szóval így lehetne jellemezni a vidéki, házőrzői lét mozaikjait. A vacsora sokszor tejbe áztatott kenyér volt, de az asztalról lemaradt sütemény, hús, maradék is az etetőtálban landolt. A lánc napközben az élettérrel volt egyenlő, míg éjszaka a kedvencek őrizték a terepet, sok esetben a kerítésen túlra merészkedve. Védelmező feladatokat láttak el. A gazdák szerették a csahosokat, de a kapcsolat mégis egy távolságtartóbb dimenzióban létezett.
A városi élet is magához vonzotta az ebeket, a panelekbe, lakásokba, aprócska társasházakba. Négy fal, parketta, szőnyeg – távol a természetes élőhelytől. A tulajdon őrzése ebben az esetben is fontos szerepet játszott, de elsősorban a gyerekek, szülők álmát teljesítették be a mini méretű kutyák. Az apró fajták ugrásszerű keresletét ez adta. A zajos, poros, rohanós világban is igényelték a tappancsokat.
A helyszín a harmadik fok esetében bármi lehet. Ház, lakás, telek. A kapcsolat, azonban egészen más. Szoros. Családi. Van, aki ezt megveti, akad, aki nem normális dolognak vallja, hogyha a négylábúak hasonló szeretettel vannak kezelve, mint a családtagok. Mindenkinek magának kell eldönteni melyik ösvényt választja, de az tény, hogy a következetes szeretetnél nincs előrébb vezetőbb, és gyümölcsözőbb. A következetességet lényeges kiemelni, hiszen az egész napi gügyögős, elkényeztetős rajongás sem a kutyák, sem a gazdák hasznát nem szolgálják.
Bodri, vagy Áfonya, lakás, vagy ház, házőrző, vagy családtag – opciók, amelyeket mi határozunk meg. Az viszont vitán felül áll, hogy a kutyának helye van az életünkben, mindegy, hogy hova sodor minket a sors.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?