Hogyan értelmezik a kutyák az idő fogalmát?
2016. április 30., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
Előfordul, hogy a négylábú előbb tudja mikor van a séta ideje, mint ahogy azt mi tettekkel jeleznénk, sőt az is megesik, hogy az ajtóban várja haza a gazdit az iskolából már akkor, amikor még be sem fordult a sarkon. Vajon tényleg ilyen jó az időérzéke, vagy más áll a dolog mögött?
A tudósok szerint az embert az epizodikus memóriája teszi egyedivé, és elkülöníthetővé az állattól. Mi tudunk a jelenben, a múltban, és a jövőben is gondolkodni, valamint rendelkezésünkre áll a másodperc, perc, és óra fogalma. Minderre a kutyák nem képesek, emiatt a legtöbb kutatás azt állítja, hogy a pillanatban élnek. Ez így nem teljesen igaz! Gondoljunk csak arra, hogy a kutyák képesek tanulni, ehhez pedig igénybe kell venniük a múlt eseményeit, a korábban szerzett tapasztalataikat. Ez is bizonyítja, hogy az ebeknek is létezik egy bizonyos fokú epizodikus memóriája, állítja Dr. Thomas Zentall a Kentucky Egyetemről.
A lényeges különbség az, hogy az emberek képesek hajszálpontosan visszaemlékezni egy eseményre, és az ahhoz kapcsolódó történésekre, míg a kutya csak az azóta eltelt időt képes érzékelni. Például az ember emlékszik az esküvője napjára, arra, hogy milyen zene szólt, mit ettek, és mennyi boldogságot érzett egy adott pillanatban, míg a kutya csak azt tudja feleleveníteni, hogy legutóbb kb. hat órája volt töltve a tányérja. Természetesen erről nem csak az időérzéke, hanem a gyomrának jelzései is biztosítják.
Egy másik kutatás is igazolja, hogy a kutyák képesek érzékelni az eltelt időt. A felmérés során a gazda különböző időtartamra magára hagyja kedvencét, és néha rövidebb, máskor pedig hosszabb várakozás után tér haza. Az eb reakciója mindig más. Természetesen az öröm sosem maradhat el, még az azonnali visszatéréskor sem, de nagyobb az izgalom akkor, ha órák, esetleg hetek teltek el a következő viszontlátás előtt. A kutatás azt is bizonyítja, hogy a kutyák képesek felismerni az eltelt időt, és reagálni arra.
Azoknak a kutyáknak, akik szeparációs szorongásban szenvednek a különbség az egyedül eltöltött egy és öt óra között az enyhe nyugtalanságot, vagy a teljes pánikrohamot jelentheti. A szeparációs szorongás jelentkezhet ugatásként, nyüszítésként, rágásként, ásásként vagy vizelésként arra alkalmatlan helyekre, amikor a gazda távol van hazulról. A megoldása hosszantartó folyamat, súlyos esetben még gyógyszeres kezelést is igényelhet. De segíthet, ha bezárjuk az ebet egy viszonylag kicsi szobába, ami nyugalmat, és biztonságot jelent neki. Leteríthetjük a helyére egy frissen viselt ruhánkat, ez szintén megnyugtatja a négylábút. Érdemes néhány játékot is szétszórni neki, hogy legyen min levezetni a feszültséget.
A kutyák többnyire idegesek, ha el vannak zárva azoktól, akiket szeretnek, de ezzel a szorongással a legtöbben megküzdenek, átalusszák a kritikus időszakot. Ez a kutyák természetes ösztönével magyarázható, mely a pillanatnak élést részesíti előnyben, függetlenül attól, hogy az ebek rendelkeznek időérzékkel is. Ez teszi lehetővé, hogy elfelejtsék mindazt, ami előző nap történt, és ne féljenek attól, ami jönni fog.
Forrás: animalplanet.com
Indexkép forrás: blog.hearingdogs.org.uk
Cikk első megjelenése: 2015. augusztus 06.
Újévi kutyás fogadalmaid
Te is szoktál magadnak ígéreteket tenni, hogy mik azok a dolgok, amiket másképp fogsz csinálni az új évben? Mi lenne, ha most kutyádnak tennél fogadalmakat? Íme a lista, amit kedvenced kér!
Szívmelengető videó az Alzheimer-kóros bácsiról és kedvencéről
"Nagyon jó érzés, hogy van valakid, aki ennyire szeret odabújni hozzád."
5 dolog, amit a kutyád szívesen elmondana Neked, ha tehetné
Bárcsak beszélni tudna – kívánjuk nap, mint nap kedvencünkre nézve. Vajon, mi járhat az okos kis buksijában? Mit üzenne nekünk, ha lehetősége adódna rá?
Miért nyüszögnek alvás közben a kutyák?
Csipog, horkant, vakkant, sírdogál… Különféle hangokat adhat ki kedvencünk álmában, mi pedig úgy érezhetjük, mintha a világ egyik legédesebb jelenetének tanúi lennénk. De azért eljátszhatunk a gondolattal, hogy biztos minden rendben van-e? Hagyjuk aludni, vagy inkább ébresszük fel?
Vigyázz hova teszed a jutifalatot – A kutyád megjegyzi!
Pontosan tudja, melyik polcon hova tettük le a finomságos dobozkát. De honnan ered ez a lenyűgöző képesség?