Hogyan viselkedjünk az állatorvosnál?
2024. november 28., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Minden kutyás életében elkerülhetetlen az állatorvosi rendelő látogatása. Vannak íratlan szabályok, amiket érdemes betartani az ott eltöltött idő alatt.
Az első látogatás kölyökkutyával
Egy kölyök első élménye az állatorvossal meghatározó lehet a későbbi viselkedésére a rendelőben.
Jó esetben oltás miatt keressük fel először a helyet. Természetesen maga az oltás nem kellemes élmény, viszont kis odafigyeléssel könnyedén segíthetünk azon, hogy ne érje megrázkódtatás a kicsit.
Ne stresszeljünk!
Ha izgulunk azon, hogy kutyánk hogyan fog reagálni, átragasztjuk rá ezt az érzést. Maradjunk higgadtak és nyugodtak!
Készüljünk jutalomfalattal
A legtöbb rendelőben fel vannak készülve jutalomfalattal, azonban a biztonság kedvéért inkább vigyünk magunkkal. Ha érzik az eledel illatát, teljesen azzal lesznek elfoglalva, és jó eséllyel észre sem veszik az apró szúrást.
Nyugodt kutyával várakozzunk
Könnyű mondani, ugye? Ne izguljon szegény kutya, miközben idegen környezetben, idegen illatokkal körülvéve várakozik...
Azonban nagyon is fontos, hogy ne hagyjuk nyugtalankodni, nyüszíteni, hangoskodni a kutyánkat, több szempontból is.
- Egyrészt, saját magát izgatja fel, és ha nem zökkentjük ki ebből az állapotból, akkor mindig így fog viselkedni az állatorvosnál, amivel minden alkalommal stresszes állapotba fog kerülni.
- Másrészt, a többi állat nyugalmát nem szabad ezzel felborítanunk! Nyilvánvalóan a többi várakozó beteg is fél, stresszel, izgul, rendkívül rossz hatással van rájuk, ha egy társuk extrém módon felspanolt, és hangoskodik.
Szakítsuk meg a kutya izgatottságát azzal, hogy kimegyünk a váróból. Jelezhetjük az aszisztensnek, hogy kint várakozunk, ezzel a saját kutyánk és a többiek nyugalmát is biztosíthatjuk.
Ne legyünk láb alatt
….és ez most ránk, gazdikra érvényes, nem a kutyákra!
Nagyon sok gazdi képtelen átengedni a rendelőben dolgozóknak a kutyáját, azonban ezzel sokszor csak akadályozzák a munkát.
Engedjük el kutyánkat, hogy az aszisztensek és orvosok szakszerűen tudják megfogni a kutyát, így gyorsabban végezhessenek a vizsgálatokkal.
Ha a kutyus esetleg nagyon rosszul viseli a vizsgálatot, csúnyán mondva hisztizik, akkor előfordulhat, hogy a gazdit kiküldik a váróba, mert sokszor ez a nyűglődés csak a gazdinak szól, amolyan “ments meg” segélykiáltás.
Tapasztalatból is mondhatom (írhatom:), hogy miután a gazda elhagyja a helyiséget, szinte minden esetben lenyugszik a kutyus, és a vizsgálatokat pikk-pakk el lehet végezni.
Pontosan tartsuk be az orvosi utasításokat
Elsősorban azokra az esetekre szeretném felhívni a figyelmet, ha például vérvételre érkezünk. Ilyenkor sokszor fontos, hogy éhgyomorra érkezzen a páciens, amire előtte mindig felhívja az állatorvos a figyelmet.
Ezt, és a hasonló utasításokat pontosan tartsuk be, nem szabad csalni, hogy “csak fél adagot kapott”, mert így könnyedén fals eredményt adhat a vizsgálat.
Indexkép forrás: Freepik
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Állatorvosi sürgősségi esetek, és online állatorvosi chat - mikor melyiket vegyük igénybe?
Négylábú barátaink teljesértékű családtagjaink. Természetes, ha mindent megtennénk jóllétük érdekében. De vajon tudjuk- e, mik azok a tünetek, esetek, amikor azonnal, késlekedés nélkül állatorvoshoz kell fordulnunk? És az egyéb, nem sürgősségi esetek? Kihez fordulhatunk, ha kérdésünk van, vagy segítségre van szükségünk, de nincs elérhető állatorvos a közelben? Dr. Piller Pálma állatorvos segít nekünk eligazodni a témában!
Kutya az állatorvosnál - Ezért fontos a rendszeres állapotfelmérés
Ha szeretnénk, hogy kedvencünk boldog és kiegyensúlyozott legyen, gondoskodnunk kell egészségéről is. Ennek elengedhetetlen része az, hogy legalább évente egy alkalommal ellátogassunk az állatorvoshoz. Mire számíthatunk az állapotfelmérés során?
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.