Jól esik - séta az esőben
2017. szeptember 17., 07:15
Szerző: sklara
Kategória: Egészség
Hideg van. Esik. A kutya sem szeret ilyenkor kimenni… Azonban a Gazdi ilyenkor is felelős, tudatos állattartó – elvileg. De mi van, ha mégsem figyel oda eléggé?
Nyűgös, zűrös az unatkozó állat, ettől ingerlékeny a gazdi is, így egyre feszültebbé válik a kedvence. Ez egy ördögi kör... Sőt, mindez csupán a rövid távú hatása a gazdi hozzáállásának. Hosszabb távon (azaz akár az őszi-téli hónapok alatt) meghízhat az eb a mozgáshiánytól, ez keringési problémákhoz vezet, amely miatt „kímélni” kell majd a kutyát a továbbiakban is, ez pedig újabb és újabb betegségek kialakulásához vezet.
A legelkerülhetőbb ezek közül a karomnövekedés. Könnyen meglátjuk, egyszerű levág(at)ni. Azonban az elhanyagolt, hosszú karom komoly gondokat okozhat kutyánk számára!
Az első fázisban „csak” fáj a kutyának. A túl hosszú karom felnyomja a lábujjakat, abnormálisan lépked a kutya. A tappancs talppárnái közül se a megszokottat használja, máshová helyeződik a testsúly.
Eggyel rosszabb, ha betöredezik a karom, ez az állatoknál éppúgy fájdalommal jár, mint az embereknél. Ilyenkor még a kutyakozmetikus segíthet.
Orvoshoz kell azonban vinni az állatot akkor, ha belenő a talppárnába a karom (ezt az embereknél is csak orvos vághatja ki, mert elfertőződhet a seb a benőtt köröm környékén). Súlyos esetben a karom visszacsavarodhat – ez a farkaskaromra jellemző – és begyullad.
Torzulhat is a karom, elferdülhetnek tőle az ízületek is, vagy beakadhat valahová, amely miatt aztán az ujj(perc) műtéti amputációja válik szükségessé. Bár az eljárás nem vesz igénybe hosszú időt, a gyógyulás során különös gonddal kell odafigyelnünk kedvencünkre, nehogy felsértse a varratokat. Természetesen a mozgásban is kímélni kell, esős időben pedig csak rövid időre szabad kiengedni a varratszedésig, nehogy felázzon a seb.
Ezeket a problémákat egyszerűen megelőzhetjük azzal, ha kutyánk karmait rendszeres időközönként megfelelő hosszúságúra vágjuk - esős idő előtt, alatt és után is.
Indexkép forrás: dogsdayoutseattle.com
Cikk első megjelenése: 2014. szeptember 10.
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?