Kisgyerekek vs. kutyák 2.0
Amikor a gyereknek kell megszoknia a kutyát
2015. február 24., 20:30
Szerző: RSM
Kategória: Nevelés
Sok mozaikcsaládban előfordul, hogy már a meglevő kutya mellé érkezik nagyobbacska gyerek. Ha nem szokott a pici a négylábú közelségéhez, akkor nekünk kell kialakítani a helyes kommunikációt.
A 2 évesnél idősebb gyerekek már nagyok ahhoz, hogy értsék, a kutya egy állat, noha családtag. El kell oszlatnunk a kicsik félelmeit, és meg kell tanítanunk őket a helyes viselkedési formákra. Ez azért nehezebb feladat, mint az előző cikkünkben,mert nem természetes folyamat számukra az együttélés kialakítása.
A gyerekek, ha nem nagyon találkoztak korábban kutyával, akkor az ismerkedésnek teret és időt kell adni. Minden esetben a szülő segítségére és irányítására van szükség. A gyerekek nem tudják felmérni, hogy mit lehet a szőrös valamivel tenni.
Tisztáznunk kell a gyerekekkel, hogy mit szabad a felnőttnek, és mit nekik. Például, a kutya szájából én kivehetem amit megszerzett (engedély nélkül), de ugyanezt ő már nem. Sok esetben a kutya is jelzi morgással, ínyfelhúzással, hogy nem értékeli a felé tett gyermekmozdulatot.
A szülőknek be kell tartatniuk a következő szabályokat a gyerekeikkel a biztonságos együttlét érdekében:
A nagyobb gyerekek könnyebben megértik,mint a babák, hogy szigorúan tilos az étkező kutyához közel menni. Nem nyúlunk a táljába, nem veszünk ki ételt onnan, és főleg nem a szájából!
A lalkásban tiszteletben tartjuk a kutya helyét, játékait, tárgyait. Ha játékidő van, akkor előkerülhetnek ezek, de csakis a közös program idejére. A gyerek egyébként ezzel nem játszhat.
A kutya nem ló, vagyis nem ülünk rá, nem akasztunk a nyakába hámot, és nem próbáljuk magunk alá gyűrni. A kutyának olyan egészségkárosodást okozhat ezzel a jópofa ötlettel a gyerek, ami egész életére kihathat.
A kutya szőre nem tépőpárna. A füle sem. És a farkára ugyanez vonatkozik. Ezek fájdalmasak, és ha már nagyon fáj neki, hát harap és védekezik.
Az udvaron sosem hagyhatjuk felügyelet nélkül a szabadon engedett kutyát és a játszó gyermeket!
Amikor idegen kutyával találkozunk, csak akkor közeledjünk gyerekkel felé, ha arra a gazdája engedélyt adott. Felesleges pánikkeltéssel ne ijesszük el a gyereket a kutyáktól, mert egy életre elronthatjuk a gyerek-kutya viszonyt.
A családunkba két gyerek is érkezett úgy, hogy korábban nem volt kapcsolata kutyával. A nagylányom az akkor még kölyök Pötyitől retteget, és visította: "Pöcsiiiii, neeeee, hagggyááá!" Eleinte csak hétvégén találkozott a kutyával, így lett egy fokozatossága a kettőjük ismeretségének. A nagyfiam segített újdonsült testvérének megtanítani a kutyanyelvet, így pár hónap múlva együtt feküdtek Pötyi előtt, és kacagtak azon, hogy a kutya rájuk ugrált, és nyalta őket.
Legutolsó gyerekünk ősszel érkezett. Két évesen jött, gyerekotthonból. Ezért sosem látott korábban kutyát, talán maximum a tévében. Izgultunk is, hogy a semmiből hogyan sikerül majd három kutyához szoktatni az egyébként is félős gyermeket. Az ismerkedési fázisunk alatt kimehettünk a gyerekotthon kapuján, így meg is ragadtuk az alkalmat, hogy kutyákat mutogassunk neki. Amikor hazahoztunk, hát, a meglepetés erejével hatott számára ez a rakás szőrös valami. Az elmúlt hónapokban felügyelettel hagytuk közeledni a két kisebbhez, akikkel a lakásban is találkozik. A félelem már elmúlt belőle, most a kísérleti fázisnál tartunk. Na, erre aztán figyelni kell! Hol birkózni szeretne velük, hol lovacskázni.
Az udvaron még mindig tart a dobermanntól, ezért inkább külön helye van kutyának és gyerekeknek.
Mivel a kutya sok esteben a társa lesz a gyerekünknek, nagyon tudatosan kell alakítanunk ezt a kapcsolatot.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Új korszak a magyar kutyatenyésztésben: DNS eredmények a törzskönyvben
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ) és a Kutyadns oldalt üzemeltető Genomax DNS Labor Kft. együttműködési megállapodása új korszakot nyit a magyar kutyatenyésztés területén.
Tippelj, hogy melyik volt a gazda, aki ölébe vette a kutyát!
Videó, amin több férfi is ölébe vesz egy kutyát. Nézd a mozdulatot, és tippelj, hogy melyik lehet a gazdi!
3 napos programterv Zakopanéban kutyákkal
Képzeld el, hogy egy varázslatos, hófödte fenyőkkel és hegyekkel körülvett szálláson ébredsz, ahol a hagyományos hegyi hangulat átjárja a tested. A napot egy kalandos barangolással indítod a kutyákkal, hogy feltöltődjetek, miközben ők egy igazi téli élményt élvezhetnek. Délután a szauna kellemes melege segít ellazulni, az estét pedig egy hangulatos étteremben töltöd, ahol a helyi ízek varázsolnak el. Ez az igazi Zakopanei élmény!
Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid?
Mi történik a genetikával, ha a farkas és a kutya párosodik? Hány százék "farkastartalmú" kutyát kapunk, és ez miként befolyásolja a kapott egyed tulajdonságait?
Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?
A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.