
Mehet amerre lát, jön a gyerek - mert ilyen is van!
Túladjunk-e a kutyánkon, ha baba érkezik a családba?
2015. April 19., 12:00
Szerző: RSM
Kategória: Jó tudni!
Sokat beszéltünk már a kutya-gyerek kapcsolatról, de azt még nem veséztük ki, hogy helyes-e megtartani, vagy elajándékozni a kutyánkat, azért mert kisbabánk lesz?
A válasz egyszerűnek tűnik, de...
Kisgyerekek, babák és kutyák, örök téma örök dilemmái. Együtt, külön, játszva vagy csak messziről csodalva?
Korábban már adtunk tanácsot arra vonatkozólag, hogy a közös életet miként lehet megkönnyítnei. Erről szólt a Kisgyerekek vs kutyák 1. és 2. része.
Most azokról szólunk, akik valamilyen oknál fogva ezt a kettősséget nem tudták, merték vállalni.

Fotó: http://expatchild.com/
Már mindenki találkozhatott olyan hirdetéssel, vagy történettel, ahol a kutyatulajdonos babatulajdonossá vált, ezért az előbbi lapátra került, az utóbbi maradt a háznál.
Amikor ilyet hallunk, mi az első reakciónk?
Mint kutyások: A szívtelen gazda, bezzeg a gyerekét nem adná másnak! De szegény Blökit elajándékozta! Nem is való neki se kutya, se gyerek!
Mint kutyátlanok: Jól tette! Nem is való együtt állat és gyerek! Még jó, hogy nem a tányérjából akarta etetni! Egyetlen büdös dög sem való gyerek mellé!

Fotó: http://www.sorrentoliving.com.au/
És hol marad az igazság?
Biztosan vannak olyan állattartók, akik életük egy szakaszában úgy döntöttek, hogy kutyát szeretnének. Aztán ahogy sodródott a mindennapokkal, egyszercsak a kisbaba is megérkezett. Lehet, hogy nem akkor, hanem később, az együttélés alatt jutott el odáig, hogy felmérje: nem tud, nem képes megfelelő életteret biztosítani egymás mellett kutyának és gyereknek. Van jogunk elítélni őt?
Ha megtartja a kutyát, de rettegésben telik minden napja, hogy mikor történik valami rossz, mikor kap el a baba betegséget az állattól, mikor nyúl úgy a gyerek a kutyához, mikor nem figyel akár csak egy percre ÉS TÖRTÉNIK VALAMI VÉGZETES BAJ? Akkor van értelme tovább így együtt lenni a kutyával? Így élet ez kutyának és gazdának?
De történhet bármi az életben, ami kénytelen meghozatni velünk a döntést: menned kell!
Akinek van kutyája, tudja, hogy mekkora dilemma, fájdalom, keserűség és önmarcangolás árán jut el végleges, visszafordíthatatlan döntésre a gazda kedvence sorsát illetően.
Lehet véleményünk, lehet álláspontunk a kutya-gyerek együttélésről, de ezer apró mozaikdarabból áll össze a teljes kép. Biztosan sok dolgban igazuk van azoknak, akik arra mutatnak rá, hogy felelősséggel, előrelátással, technikákkal, neveléssel elkerülhetők életveszélyes helyzetek. DE mindenki a maga és kutyája, gyereke mentalitásából, habitusából kiindulva jut el az együttélésig, vagy a válásig.
Egészen addig érdemes nagy közhelyeket puffogtatni, elítélni míg bele nem kerülünk hasonló szituációba.

Fotó: http://www.bdar.org/
Aki kénytelen a kutya menetele mellett dönteni, gondoskodjon arról, hogy kutyája jó helyre menjen, gondoskodó szerető új gazdája legyen!
Fulton története
Amikor nekiláttam ezt a cikket megírni, arra gondoltam, hogy a három kutyát a három pici gyerekem mellett komoly logisztikával lehet csak tartani, minden baj elkerülése érdekében. Ennek ellenére, sem a dobermanntól, sem a vaktól, sem a viselkedészavaros kutyámtól nem szeretnék elválni. Elképzelhetik, hányszor hallottam már az elmúlt másfél évben, hogy nem vagyok százas, amiért megengedem, hogy néha a lakásban, de általában az udvaron együtt legyen gyerek és kutya.
A dobit a kennelbe zárom, ha kimegyünk, mert a picik tartanak a nagy, furán mozgó testtől. A másik kettőt folyamatos kontroll alatt tartom, ha együtt vannak. A kutyáknak van lehetőségük elmenni a gyerek elől, ha megunták a játékot, vagy túl sok szőr maradt a gyerekkezekben.
Nekem jó, hogy együtt vannak, a kutyák nem bánják, a gyerekek meg sokat tanulnak az együttélésből.
DE... miközben írtam, eszembe jutott FULTON, az első kutyám.
Egyszer volt egy németjuhászom. Pár száz méterről figyeltem, ahogy a gyepmesteri autó állt a házunk előtt. Sosem fogom elfelejteni a tekintetét, mely belém ívódott, mielőtt elmentem volna itthonról. Tudtam, hogy nem bírom majd végignézni, ahogy elviszik.
A fiam hat éves volt. Az első férjem akkor már két éve halott. Ő volt a falkavezér, rá mindenben hallgatott a kutya. Képtelen voltam az akkor hét éves kant kordában tartani, egyáltalán nem bírtam befolyásolni a visielkedését, szenvedett a gazdája elvesztésétől.
Aztán Fulton egyik pillanatról a másikra elkezdett megvadulni. Vérbe forgott a szeme, és megkapta azt, aki a legközelebb állt hozzá. Két embert harapott meg így. A harmadiknak - aki kutyaismerőként meg akarta mutatni, hogyan is kell kezelni ezt a problémát -, agyon harapta a kezét. A fiam végignézte.
Akkor hívtam a gyepit.
Iszonyatosan nagy szerencsém volt, hogy a gyerekben nem tett kárt!
A gyepiről elvitték Ausztriába, őrzésre. Mégsem kellett elpusztulnia...
Ekkor jött Pötyi az életünkbe.
Sosincs csak fekete, vagy fehér.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Kennelköhögés járvány van
Elsősorban Budapesten és a környező településeken tombol a vírus: egy ideig kerülni szükséges a kutyafuttatókat, kutyás közösségeket!
Mit tegyek, ha elveszett a kutyám?
Minden gazdi rémálma, hogy kutyája eltűnik. Mit érdemes tennünk, hogy növeljük az esélyét a happy endnek?
Helyek, ahova nem való a kutya. Például a kifutóra.
Jópofa ötletnek tűnik kifutóra lépni kutyával együtt, ám nem mindig bizonyul jó ötletnek. A videón szereplő hölgy nem túl kedvesen rángatja végig a kutyát.
A kutyázás egy egészen különleges formája. Interjú egy szolgálati kutyás alezredessel.
A rendőri pálya sok gyerek álma és felnőtt hivatása. A kutyás rendőrök egy különleges csoport. Nagyon örülök, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság készségesen segítségemre volt az interjú elkészítésében.
Terápiás kutyák társaságában a gyermekek is kevésbé érzik magukat stresszesnek
Egy friss tanulmány szerint a kutyák jelenléte nyugtatóan hat a gyerekekre az iskolában, mely sokuk számára rendkívüli stresszel jár a mindennapokban.