Nyolc óra munka, nyolc óra móka?
2015. január 17., 06:15
Szerző: Horváth Nikoletta
Kategória: Nevelés
A vakvezető kutya élete a gazdija körül forog. Vigyáz rá, irányítja, óvja, vezeti. Hivatás, amely gyakorlatilag 24 órán keresztül tart. Amíg rajta van a piros hám a munka aktív – ilyenkor csak az útkeresés a fontos. De mi történik, ha lekerül a melós ruha? Alvás, pihenés, vagy egy kis szórakozás?
A vakvezetés megterhelő, koncentrálást igénylő feladat, amelyhez komoly szellemi, és fizikai tűrőképesség szükséges. Sokan vélekednek úgy, hogy egy dolgos nap után a négylábúnak elég beleheveredni a pihe-puha kosárba, és álomba szenderedni. De ez kevés.
Természetesen a pihenés elengedhetetlen, napközben is, az éjszakai alvás mellett. De, ha a kutyus kizárólag a munka, és az álom világa között lavírozik egy idő után – szellemi fáradtság ide, nagyfokú koncentráltság oda – kiakad.
Az ok egyszerű. Mozgásra van szüksége. Játékra, sétára. Mókára. Kutyamódra.
Amikor hámban van a hű segítő nem reagálhat a külső ingerekre, így a fajtársakra sem. De ettől még kellenek az új élmények, kontaktusok.
A séta, túra, kirándulás teljes értékű kikapcsolódás, és alkalmas a fizikai fáradtság ellenére, mentális felfrissülésre. Vannak vakvezető kutyák, akik egy kiadós kimozgatás után tudnak csak 100%-osan teljesíteni, nem véletlenül. A fölös energiát levezetve, a környezetet kiélvezve könnyebb a kötelesség „ruhájába” bújni.
A mozgás, a játszótársak reakciói, az inger gazdag terep együttesen segítik a munkában megfáradt ebet abban hogy új erőre kapjon, hogy végre kedvére „mókázhasson”.
Nyolc óra munka után a legjobb választás a vakvezetők esetében is a szórakozás. Irány a kutyafuttató, park, erdő, és mehet a játék – persze csak akkor, ha a hám a gazdi vállán pihen!
Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.
Történelmet írt egy vakvezető kutya, amikor megjelent a Golden Globe díjátadón
Miss Ingrid, a fekete labrador csóválva vonult be a vörös szőnyegen gazdája mellett.
Gesztenye, a labrador is diplomát kapott gazdijával
Emléklapot kapott gazdija diplomaosztóján Gesztenye, a vakvezető kutya is, aki minden lépésénél segítette szeretett gazdáját az egyetemen.
Kutyák a történelemben: Buddy, Amerika első vakvezető kutyája
„Buddynak köszönhetem, hogy visszakaptam a szabadságom”. Magával ragadó történet egy német juhászkutyáról és gazdájáról, akik látássérültek és vakok ezreinek életét változtatták meg.
Az időszámításunk szerinti első századig nyúlik vissza a vakvezető kutyák történelme
A kutyák és vakok közötti legelső különleges kapcsolat elveszett az idők homályában. A legkorábbi feljegyzett példa egy Kr. u. első századi falfestmény a római Herculaneum eltemetett romjain. Ázsiából és Európából a középkorig nyúlnak vissza a feljegyzések vakokat vezető kutyákról.