Visszafejlődött a kutyák problémamegoldó készsége?
A farkasok könnyebben használják az eszüket
2015. szeptember 28., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Könnyű
A háziasítás sok szempontból nagyon jót tett a farkasnak, a kialakult új faj az emberek számára segítséget nyújtott, társként szolgált, és hozzájárult az élelem megszerzéséhez. A pozitív kimenetel ellenére történtek negatív változások is, melyek nehezítik a kutya fennmaradását gazdája nélkül…
Egy egyesült államokbeli kutatás kimutatta, hogy a kutyák problémamegoldó készsége visszafejlődött a farkaséhoz képest. Monique Udell a Biology Letters című folyóiratban számolt be tanulmánya eredményeiről, és arról, mi lehet a változás oka.
Az ebek eredetüktől fogva együtt dolgoznak az emberekkel, nincs szükségük vadászatra, gazdájuktól jutnak a betevő falathoz. Az új falka biztonságérzetet ad, véd a támadásoktól, mentes a falkasorrend fenntartását övező harcoktól, és a kölykök védelmének biztosításával járó stressztől. Az ember mellett kialakult viselkedési formák szöges ellentétei a vadonban alkalmazottaknak. Ennek a jelenségnek a megnyilvánulása az is, amikor egy megoldásra váró helyzetben a kutya visszanéz gazdájára.
Az első kísérlet
A viselkedés megismerése céljából a kutatónő 10 menhelyi és 10 gazdával élő kutyát, valamint 10 emberek által felnevelt farkast vont be a munkába. Mindegyiküknek megmutattak egy ízletes kolbászt, amit nem fogyaszthattak el, hanem betették egy műanyag fedelű ládába, melyet egy madzag segítségével lehetett kinyitni. A zsinór meghúzásával, és a tartó lenyomásával hozzájuthattak a falathoz. Az Oregoni Állami Egyetem munkatársa szerint ez elég egyszerű feladat mind a farkasoknak, mind a kutyáknak. Ám a teljesítése mégsem volt elég sikeres.
Az állatokat egyedül hagyták a dobozokkal, sem a gazdák, sem a gondozók nem lehettek jelen. A feladat teljesítése így egyetlen családi kutyának sem sikerült, az árvák közül csak egynek, a farkasok közül azonban öt egyed rövid próbálkozás után magáénak tudhatta a kolbászt.
A második próbálkozás
A következő kísérletnél beengedték a gazdákat is a helyiségbe. Ez sem jelentett nagy változást, a kedvencként tartott ebeknek egy kivételével így sem sikerült végrehajtani a tesztet. A farkasok ismételten nyolcan jutottak hozzá az áhított falathoz.
A bátorítás jelentősége
A harmadik próbálkozásnál a kutatók kérték a gazdákat, hogy beszéljenek az ebekhez, bátorítsák azokat. A családi kutyáknál és a farkasoknál nem történt változás, de meglepő módon a menhelyiek közül így négynek sikerült kinyitni a ládát.
A kísérlet Udell szerint azért is érdekes, mert a képessége minden állatnak megvolt a doboz kinyitásához, de csak a farkasoknak volt elég motivációja ahhoz, hogy ezt meg is próbálják. A kitartásuk, önállóságuk és fondorlatosságuk segítette őket az élelemhez. Nem hagyatkoztak emberi segítségre, a kutyákkal ellentétben. Ez bizonyítja, hogy a kutya több ezer éves háziasítása során megtanult az emberekre hagyatkozni, kérdezni, és segítséget kérni. Jelenlegi feladatát tekintve őt ez viszi előrébb a mindennapokban.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: www.origo.hu
Indexkép forrás: free-pet-wallpapers.com
Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.
Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".
Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját
Jamie Lee Curtis a 94. Academy Awards-on egy örökbefogadható kutyával jelent meg. Sikeres volt a feltűnést keltő fellépés: nem más fogadta örökbe, mint John Travolta!
Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!