A pajzsmirigy rendellenességei kutyáknál
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Gyorskereső

Kutyatár

Rövidszőrű magyar vizsla

Rövidszőrű...

Mindenes vadászkutya, amelyet elsősor...

Erdélyi kopó

Erdélyi kopó

Ősi magyar kutyafajta, amelyet a spec...

Puli

Puli

Ázsiai eredetű magyar terelő pásztork...

Mudi

Mudi

A XVIII-XIX. században magyarországi ...

További fajták


Tudástár

Egészség
Ápolás Betegségek
"Head-pressing" (Fejtámasztás) A pajzsmirigy rendellenességei kutyáknál

Sokak által kevésbé ismert, ám egyre gyakoribb, és sokrétűbb betegség a pajzsmirigy megnagyobbodása, a struma. Ha a kutya indokolatlanul fogy, vagy meghízik, érdemes figyelembe venni, hogy a háttérben nem biztos, hogy a táplálék mennyisége áll…

 

Pajzsmirigy, mint az endokrin szabályozás tagja

A hormonális, vagyis endokrin szabályozás információközlő anyagai a hormonok. Ezek többségét belső elválasztású mirigyek, kisebb részét neuronok termelik. A legtöbb hormon nem közvetlen hatású, a mirigyek a véráramba engedik tartalmukat, ez szállítja őket a célsejthez, ahol kifejthetik hatásukat. Ilyen belső elválasztású mirigy a pajzsmirigy is, hormontermelésének szabályozása bonyolult visszacsatolási rendszeren, és több hormon jelenlétén alapszik.

 

A pajzsmirigy szerepe

A pajzsmirigy legjelentősebb feladata az anyagcsere szabályozása. Tiroxint (T4), trijód-trionint, valamint egy ezekkel ellentétes hatású hormont (T3) termel. A tiroxin, és kisebb mennyiségben jelen lévő társa fokozza a sejtek glükóz lebontását, ezáltal az energiatermelést. Összességében a vércukor szintjét emeli, segíti a fehérjék sejtekbe történő beépülését, ezáltal elengedhetetlen a megfelelő növekedéshez. A pajzsmirigy hormontermelését az agyalapi mirigyben termelődő TSH nevű hormon közvetlenül szabályozza, serkenti. Ennek nem megfelelő mennyiségben való jelenléte is okozhat problémát.

 

A pajzsmirigy működési rendellenességei

A mirigy állatoknál két lebenyből áll, a légcső két oldalán elkülönülve helyezkedik el.  Egészséges állapotban nem tapintható, megnagyobbodásakor a gége körüli duzzanatként jelenik meg, olykor nehézlégzést, nyelési zavart okozva.

 

Alulműködés: Hypothyreoid struma lép fel, mely a csökkent hormontermelésre vezethető vissza. Leggyakrabban veleszületett rendellenesség, ritka esetben jódhiány okozta állapot. A jód hiánya adódhat jodidion mentes táplálkozásból, valamint olyan anyagok jelenlétéből a szervezetben, melyek gátolják a jód felvételét. Idősebb korban a pajzsmirigy alulműködése kialakulhat sorvadás, daganatos megbetegedés, vagy autoimmun betegség útján is. Fiatalkori tünete az aránytalan törpenövés, idősebb korban az elhízás, a szőr ritkulása, valamint a bőr szárazsága is utalhat bajra. Ezek mellett bágyadtság, kedvtelenség figyelhető meg. Kezelés nélkül emésztőrendszeri, vérkeringési és mozgásszervi panaszokhoz vezet.

Túlműködés: Kutyáknál viszonylag ritka megbetegedés, hátterében leggyakrabban daganatos megbetegedés, vagy hormontartalmú gyógyszerek szedése áll. Hatására fokozódik az anyagcsere, ezáltal a kutya még nagy mennyiségű étel fogyasztása mellett is fogy. Ebben az esetben fellépő tünet lehet a fokozott vízivás, fáradékonyság, izgatottság, szív és mozgásszervi rendellenesség is.

 

Kezelése

Alulműködés esetén a kezelés tiroxin tartalmú tablettákkal lehetséges. Ha a kiváltó ok a jódhiány, a legjobb gyógymód a jód mennyiségének pótlása akár konyhasóval, akár kálium-jodiddal. A túlműködés kezelhető gyógyszerrel, de előfordul, hogy műtéti beavatkozásra van szükség.

 

A teljes cikk ITT olvasható! 

 


Álvemhesség Babesiosis (Babézia) Bélelzáródás Csípő- és könyökízületi diszplázia Cukorbetegség Dehidratáció (kiszáradás) Depresszió Epilepszia Fordított tüsszentés Giardiasis (Giardiázis) Időskori demencia Időskori demencia: 10+1 tipp a nyugodt mindennapokhoz Inkontinencia (vizeletcsepegés) Jódhiány és jódpótlás kutyáknál Könnyezés, csipásodás Kutyaegészség: a 10 leggyakoribb probléma Kutyainfluenza Levertség (letargia) Lyme-kór (Lyme borreliosis) Miről ismerem fel, ha beteg a kutyám? Mit árul el a kutya széklete? Passzív dohányzás és harmadlagos dohányzás Pollenallergia I. - Tünetek Pollenallergia II. - Kezelési lehetőségek és otthoni teendők Remegés I. - Hőmérséklet, betegségek Remegés II. - Érzelmek és a "kiskutya-remegés" Stressz I. - Testbeszéd, viselkedés Szemsérülések I. - Okok és tünetek Szemsérülések II. - Kezelés és megelőzés Veszettség
Mérgezések Nyári veszélyek Oltások Paraziták, élősködők Táplálkozás Téli veszélyek
Gazdiknak Szolgáltatóknak Utazás Kutyatár

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Gyorskereső

Kutyatár

Rövidszőrű magyar vizsla

Rövidszőrű...

Mindenes vadászkutya, amelyet elsősor...

Erdélyi kopó

Erdélyi kopó

Ősi magyar kutyafajta, amelyet a spec...

Puli

Puli

Ázsiai eredetű magyar terelő pásztork...

Mudi

Mudi

A XVIII-XIX. században magyarországi ...

További fajták
Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Praktiker EB OVO Közhasznú Egyesület AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Ebugatta

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely