Tudástár
A szimatolás a kutyák lételeme. Talán sohasem tudjuk megérteni, elképzelni mennyi ingert, információt vesznek fel néhány szippantás segítségével. Néha, azonban, ha kívánatos illatok csábítanak bizony ez-az le is csusszanhat kedvencünk torkán. Egy kis kidobott maradék, gyümölcs, rosszabb esetben ürülék. Sokan persze ilyenkor könnyedén mondják: meg kellett volna tanítani a négylábút a „rendre”. Az élelem megtagadás, azonban kényes kérdés, és következetes nevelés mellett is igazi gyengepontnak számít.
Az igazi probléma akkor kezdődik, ha a falánk eb idegen tárgyat nyel le, ami aztán nem képes kiürülni. Bélelzáródás. A tünetek nagyon különbözőek lehetnek, a gond súlyosságától függően. Amennyiben van egy kis átjárás az érintett bélszakaszon úgy a kutya még napokkal az eset után is üríthet, sőt az étvágya is megmaradhat. A hányás, levertség, azonban általános, minden esetben megjelenő indikátorok. Az éjszakai nyugtalan alvás, lihegés, tehát felfokozott idegi állapot, sőt, hasi fájdalmak is kísérhetik a kórképet. A legextrémebb helyzetben a kis kedvenc abszolút nem képes üríteni, teljesen étvágytalan, kedvetlen.
Minden esetben azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Az idő az a faktor, amely nagyon fontos szerepet játszik, ahogy egyébként a megbetegedések nagy részében. A vizsgálat a has áttapogatása után ultrahanggal, vagy röntgennel egészülhet ki. Utóbbi esetében, ha nem mutat egyértelmű képet a felvétel kontrasztanyagot „itatnak” a négylábúval. Pár óra után, aztán újabb képalkotást követően állítható fel a diagnózis.
Jobb esetben a kontrasztanyag síkosító, bélernyesztő hatásának köszönhetően a beszorult idegen test elindul, s ürítés formájában lát majd napvilágot. Ám az esetek nagyobb százalékában, teljes elzáródás esetében a műtéti beavatkozás az egyetlen megoldás.
Tanulságot nem tudunk írni, hiszen kutyáink falánksága sok esetben kontrollálhatatlan, arról nem is beszélve, hogy legtöbbször fél pillanat alatt indul be a porszívózás. A lényeg, hogy figyeljük a jeleket, s amennyiben változást észlelünk induljunk az állatorvoshoz!
A teljes cikk ITT olvasható.