Tudástár
Sokszor halljuk dysplasia (diszplázia), de mi is ez, mik a tünetek? - A dysplasia hibás növekedést és az ebből fakadó csontosodó ízületgyulladást jelenti. Többnyire nagy testű kutyák csípő, esetleg térd és könyök esetleg csánk (boka) elváltozásaiban mutatkozik.
Nem szabad minden sántaságot ide sorolni! Kialakulásában három tényező játszik szerepet, így a túl gyors kölyökkori növekedés, a túlzott fizikai megterhelés és a genetikai hajlam. E három faktor egymás hatását súlyosbíthatja, vagy enyhítheti.
A kölyökkutyák túltáplálásából fakadó túlzott növekedési üteme
Nagytestű, gyors növekedésű kutyakölyköknél fontos szempont, hogy a növekedési ütemet visszafogjuk. A kifejlett kori testsúly a növekedés ütemtől alig-alig függ. A megfelelő testsúlygyarapodás megítélésben ne a fajtára jellemző ideális testtömeg, hanem az állat kondíciója legyen mérvadó. 10-20%-kal csökkentett fejadaggal sokkal egészségesebb, felnőtt állatot nevelhetünk. Ugyancsak hibás a túlzott kalcium-kiegészítés. Prémium tápok mellé nem javasolt.
A kölyökkutyák túlzott fizikai terhelése
Nem szabad a növekedésben lévő kölyökkutyát sokat futtatni, túráztatni, munkába fogni, mert ez a testtömegtől túlterhelt, még kialakulatlan ízületek deformálódásához vezethet. Természetesen saját mozgásigényét sem szabad korlátozni.
Genetikai hajlam, fajtadiszpozíció
Genetikailag főleg a német kutyafajták, a német juhász, rottweiler, boxer, a labradorok, retrieverek terheltek, de más fajtákban is megjelenhet. Ezen fajták nevelésénél a legfontosabb a genetikai háttér hatásának enyhítése. Ezeknek a fajtáknak a genetikai anyagát mi, emberek alakítottuk így, nekünk kell mindent megtennünk, hogy kutyánk a lehető legkevesebb szenvedéssel élje le életét.
Szűrés és kezelés
Súlyos elváltozások már fél éves korban kimutathatók egy röntgenvizsgálattal, azonban a dysplazia szűrés, csak másfél éves korban, tenyésztésbe vétel előtt történhet meg. Ehhez altatásban kell a felvételt készíteni, mert bírálati szempont az ízület lazasága, a combcsont fej részleges kificamítása pedig fájdalmas, a kutyák nem tűrik. A felvételt egy független kisállat ortopédiai bírálóbizottság bírál el.
A már kialakult elváltozásokat korrigálni nem lehet. Megoldást a gyógyszeres gyulladáscsökkentés és fájdalomcsillapítás, szükség esetén a műtéti fájdalommentesítés jelent. Beteg kutyáknál nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazása a pillanatnyi sántaságtól függetlenül, folyamatosan is ajánlott, mivel ezek, nem csak a fájdalmat, hanem a gyulladást is csökkentik, ezzel pedig a csontosodó gyulladásos folyamat előrehaladását, az állapot romlását lassítják. Emellett igen jótékony a porcvédő anyagok, antioxidánsok, omega zsírsavak, ördögkarom és zöldkagylókivonat kúraszerű használata is.
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: www.allatportal.hu