A kutyákra is veszélyt jelentő kaukázusi medvetalp bukkant fel Heves megyében
2019. július 09., 12:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Súlyos bőrreakciókat vált ki a hatalmasra megnövő kaukázusi medvetalp nem csak nálunk, de kutyáinknál is. Az invazív növény hazánkban is felbukkan, ezúttal Heves megyében találtak a növényből.
Kompolt polgármestere, Balázs Zoltán hívta fel a figyelmet arra, hogy a faluban, egy elhagyatott telken a Kaukázus térségében őshonos, medvetalp nevet viselő növényt találtak - írja a Heol.hu. A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága Dél-hevesi Tájegységének vezetője, Tóth László a lapnak elmondta, hogy nem csak Kompolton, de a Tarna medrében, lokálisan, néhány hektárnyi területen is találtak a növényből.
A Kaukázusi medvetalp egy agresszív, domináns invazív növény. Kiszorít maga körül mindent, és egészen hatalmas méretűre nőhet: akár az 5 méteres magasságig is felnyúlhat. Tavasztól nyár végéig virágzik, fehér virágai akár 80 cm-esek is lehetnek. A nagy termete mellett a nedvdús szárán látható rozsdavörös foltokról is könnyen felismerhető.
A medvetalp nedve ún. furocumarint tartalmaz, mely emberek és állatok esetében is súlyos bőrreakciókat okoz. Az a terület a bőrön, ami érintkezik a nedvvel, napfény hatására égésszerű tüneteket produkál: kipirosodik, felhólyagosodik, feldagad. Kedvenceink esetében különösen a fej, az orr, a has és a mancsok vannak kitéve a medvetalp okozta veszélynek. Súlyosabb esetben, vagy allergiás reakció hatására a hólyagok helyén sebhelyek maradhatnak, és a szőr eltűnhet.
Ha kirándulásunk, túránk alatt medvetalpat vennénk észre, kerüljük el messzire!
Ha a növénnyel mi, vagy kutyánk érintkezik, az érintett felületet azonnal le kell mosni, és eltakarni a naptól!
Az égési sérülésekhez hasonlóan kell kezelni a sérült felületet.
A kaukázusi medvetalpról az alábbi cikkünkben írtunk részletesen:
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás!
A népszerű jutalomfalat az utóbbi időben több ijesztő esetet is okozott: a kutyák rohamszerű állapotba kerültek a fogyasztásuk után.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?