
Hírek archívum
Hírek - Egészség
Kutyánkra is veszélyes a mérgező kaukázusi medvetalp
Egy növény, melytől nem árt tartani
2020. július 25., 08:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Az utóbbi években hazánkban is megjelent az Ázsiából származó lágyszárú növényfaj, kiszorítva ezzel az éghajlat őshonos növényeit. Azonban nem csak a természetvédőknek okoz fejtörést, ugyanis a kirándulókra legalább akkora veszélyt jelent, mint a hazai növénytársulásokra.
A kaukázusi medvetalp hatalmas termetéről, élénkzöld színéről és nedvdús száráról ismerhető fel. Legjellemzőbb ismertetőjegyei a száron lévő rozsdavörös foltok. Összetett levelei a méteres, virágzata a 80 centiméteres nagyságrendet is megközelítik. Hasonlít más fajokra, többek között az orvosi angyalgyökérre és a közönséges medvetalpra is (ez szintén tartalmazza a méreganyagot). Néhány egyed az 5 métert is elérheti, emiatt igen vonzó látványt nyújt. Ne tévesszen meg senkit a növény tekintélye, ugyanis mind gazdára, mind kutyára nézve veszélyes lehet akár egyetlen érintés is! Tavasztól nyár végéig virágzik, ebben az időszakban el kell kerülni!

Forrás: szabadonebredok.info
A medvetalp nedve ún. furocumarint tartalmaz, mely emberek és állatok esetében is súlyos bőrreakciókat okoz. A furocumarin egy fototoxikus anyag, amely az UV-sugarak elnyeléséből kinyert energia, tehát fotonok segítségével kémiai reakciókat vált ki. A nedv hatására a napfénynek kitett bőrfelület kipirosodik, feldagad, vagy felhólyagosodik, égésszerű tüneteket produkál. Állatoknál különösen a fej, a talpak, a has és az orr vannak kitéve a veszélynek, ugyanis ezeket kevesebb szőr borítja, és gyakran alacsonyan pigmentáltak. Súlyosabb esetben, vagy allergiás reakció hatására a hólyagok helyén sebhelyek maradnak, és a szőr eltűnik.

Forrás: zirc.blog.hu
A tünetek nem azonnal jelentkeznek, akár 48-72 óra is eltelhet az immunreakciók előtt. Ha a növénnyel gazda, vagy kutya érintkezik, az érintett felületet azonnal le kell mosni, és eltakarni a naptól.
Kezelésére a leégett bőrfelületre alkalmazott eljárások megfelelőek. A foltok gyógyulási ideje hosszú, gyakran maradnak apró hegek, vagy pigmentelváltozások az érintett területen.

Kép: Hundehalterschule Neuzeit
Ha az eb elfogyasztja a növényt, az émelygést, szédülést és hányást vált ki. Az állat emésztőrendszerében felszívódva olyan hatást vált ki, ami hiperérzékennyé teszi a bőrt a napfénnyel szemben.
Kutyatartóknak, és kirándulóknak is ajánlott messzire elkerülni!

Forrás: aphotoflora.com
A kaukázusi medvetalp invazív faj, tehát gyorsan kiszorít minden más fajt a környezetéből. Szétterjedt gyökérzetének köszönhetően hamar elszaporodik, kivágása után akár 6-8 héttel teljesen regenerálódik. Azokat a területeket állandó kontroll alatt kell tartani, ahol felfedezzük a növényt!
Indexkép forrás: canadainvasives.ca
Cikk első megjelenése: 2015. június 24.
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Veszélyes, ha a kutyám kilopja a ruháimat a szennyesből?
Kiskedvenced előszeretettel cipeli be használt pulcsidat fekhelyére, hogy bevackolhasson vele? Netán elcseni az éppen levetett zoknidat, majd boldogan körbe-körbe rohangál a házban? Miért csinálja?
A hosszúhétvégén a természetben - erre figyelj!
Tavasz, jó idő, négynapos hétvége. Szinte kirándulásokért kiált, azonban a jelenlegi helyzetben nem mindegy, hogyan döntünk: elindulunk-e, és ha igen, merre!
Miért sántít a kutyám? Okok, tünetek és teendők
Sántikál, kíméli a lábát vagy képtelen felállni, és csak húzza maga után? A sántítás mögött nemcsak sérülés, hanem betegségek is állhatnak, melyek kezelése szakértelmet, a gazdi részéről pedig türelmet és odaadást kíván. Mit kell tudnunk az állapotról, és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Így teheted biztonságossá otthonod a kutyád számára - A fürdőszoba és a mosókonyha
Bár a legtöbben elkerülnék a fürdőszobát és a mosókonyhát, kutyáink kíváncsisága határtalan. Milyen veszélyekkel találkozhatnak e helyeken, és hogyan előzhetjük meg a bajt?
A fukushimai állatok őrangyala: 10 éve gondoskodik a hátrahagyottakról az önzetlen férfi
Hogyan lehetséges életben maradni egy atomkatasztófa sújtotta területen? Naoto Matsamura visszatért a veszélyzónába, és a mai napig szeretettel viseli gondját a magukra maradt kóbor állatoknak. Ők pedig meghálálják önzetlen segítségét.
Így teheted biztonságossá otthonodat a kutyád számára - A konyha
Kedvenceink egyik kedvenc helye a konyha; nem csoda, ha időnként késztetést éreznek arra, hogy felfedezőútra induljanak. Milyen veszélyeket rejthet e kalandozás és hogyan előzhetjük meg a bajt?
Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet
Kertünk az a hely, ahol kutyánk szabadon mozoghat, kedvére szaladgálhat, játszhat, napozhat. A mi felelősségünk, hogy mindez biztonságos is legyen számára.