10 vegyszer, ami viszketést okoz
2024. október 13., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Környezetünkben, háztartásunkban nagyon sok olyan vegyszerrel találkozhatunk, melyek viszketést okozhatnak kedvenceinknél. Összeszedtük a tíz leginkább irritáló anyagot, melyek ismeretével, megfelelő tárolásával és használatával (esetleg mellőzésével) igazán kutyabaráttá tehetjük otthonunkat.Ezekre odafigyelve megelőzhetjük a kellemetlen irritációt, a krónikus viszketés súlyosbodását, szélsőséges esetekben kutyánk elvesztését.
1. Fehérítő
A legtöbb fehérítő tartalmaz nátrium-hipokloritot, mely a kutya lábát és bőrét károsíthatja, irritálhatja. Ha olyan tisztítószert használsz, mely tartalmazza ezt az anyagot, mindig mosd át a tisztított felületet tiszta vízzel is - különösen, ha a padlóról van szó. Kutyádat csak azután engedd be a helységbe, ha ez a vizes öblítés megtörtént, és a felszáradt az adott felületről.
2. Bolha elleni spray, krém, nyakörv
Egyes bolha elleni termékek tartalmazhatnak olyan összetevőket, melyek irritációt, allergiát válthatnak ki. Ilyen anyagok például a limonén, piretrin, vagy a piretroid. Ezek mind viszketést, gyakran pedig légzési nehézségeket is okozhatnak. Ha új bolha elleni szert akarunk használni, érdemes először kis mennyiségben (nyakörv esetén rövid időre) kipróbálni, és csak akkor használni, ha kutyánk szervezete nem reagál negatívan.
3. Motorolaj
Igen, a motorolaj is okozhat kellemetlenséget. Ha szabad a bejárása ebünknek a garázsba, esetleg az autófelhajtóra, figyeljünk arra, ne érintkezhessen az anyaggal. Ne tegyük olyan helyre, ahol könnyen leverheti, mindig gondosan zárjuk rá a tetejét. Figyeljünk oda az autóból szivárgó olajra is! Rákkeltő hatású anyag, mely maradandó károsodást okozhat!
4. Pázsit-ápoló vegyi anyagok
A kertre mindenki úgy gondol, hogy a kutyák kánaánja, hatalmas füves tér, mely a játék és pihenés színtere. Arra kevesen gondolnak, hogy veszélyeket is rejthet: a különböző gyomirtók és műtrágyák érintkeznek a kutya mancsával, orrával és bőrével. Könnyen okozhatnak irritációt! Ha ismeretlen eredetű kiütést/viszketést tapasztalunk kedvencünkön, gondoljunk erre az eshetőségre is!
5. Lefolyótisztítók, oldószerek
A legtöbb ilyen vegyszerhez könnyen hozzájuthatunk drogériákban, áruházakban. Kénsavat és lúgot tartalmazhatnak, melyek különösen veszélyesek! Bőrrel érintkezve égési sérüléseket okozhat - súlyos esetekben akár vakságot is!
6. Zsíroldók
Háztartási szereink között különösen oda kell figyelni a sütő-tisztítókra, zsíroldókra. Olyan aktív hatóanyagokat tartalmaz, melyek az oldószerekhez hasonlóan kémiai égést okozhatnak. (Ilyen anyagok a nátrium-hidroxid és a kálium-hidroxid.
7. Mosószerek
Ahogy nálunk, embereknél irritációt, allergiát válthat ki a mosószer, ugyanúgy a kutyáinkat is veszélyezteti. Az illatanyagok és a vegyi anyagok könnyen okozhatnak viszketést a kevésbé érzékeny bőrnél is. A kutyaruhákat, takarókat, ágyakat érdemes bio mosószerrel, vagy mosódióval mosni.
8. Jég- és síkosságmentesítő sók
A tél mindig kemény dió, gyakori program a hólapátolás. A járdákat, utakat sózzák, hogy megelőzzék a csúszások okozta baleseteket. Ez az anyag a kutyák lábát veszélyezteti: a darabos só pillanatok alatt feltörheti a tappancsot, rosszabb esetben égési sérülést okozhat. A feltört mancsra figyeljünk oda, nehogy begyulladjon, elfertőződjön! Súlyos sérülés estén forduljunk állatorvoshoz a szükséges kezelés megkezdése érdekében.
9. Ablakmosó folyadék
Ezek a szerek metanolt és izopropilt tartalmaznak, így kis mennyiségben is irritálhatják a kutyák bőrét. Nagyobb mennyiség tartós károsodást okozhatnak, legrosszabb esetben halálhoz vezethetnek. (Az is veszélyes, ha lenyeli, olyan helyen tároljuk, ahol a kutya nem éri el, és mindig csavarjuk rá a flakonra a kupakot!)
10. Ételallergia
Ha kutyánk krónikus viszketésben szenved, és a tünetei étkezés után észrevehetően romlanak, akkor az étele lehet a ludas. Ilyen esetben próbáljuk ki az étrend megváltoztatását: adjunk neki teljes élelmiszereket, nyers kosztot. A váltásra és a reakciókra kiemelten figyeljünk oda! A nyers étrendről ebben a cikkünkben írtunk többet.
És ez még csak a kezdet. Azokat az anyagokat gyűjtöttük össze, melyek a legnagyobb veszélyt jelentik, és a leggyakoribbak a háztartásokban. Szerencsére már kis odafigyeléssel is megelőzhető a baj! Kezeljük tudatosan ezeket a szereket, ne engedjük kutyánkat érintkezni velük. Ha mégis megtörtént a baj, esetleg nem akarna múlni a viszketés, mielőbb forduljunk állatorvoshoz!
Forrás: dogsnaturallymagazine.com
Indexkép forrás: saniprowash.com
Cikk első megjelenése: 2015. szeptember 02.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Diómérgezés kutyánál: a fekete dió átka
A közönséges diót nagyon sokan szeretik, nyáron kellemes árnyékot biztosít, ősszel pedig hamar kezdenek sárgulni a levelei, ezzel biztosítva az oly sokak által kedvelt őszi tájképet.
Csonthéjas gyümölcse azonban nem kevés veszéllyel tud járni: diómérgezést okozhat kutyusunknál.