A nyersetetéstől megvadul a kutyám? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A nyersetetéstől megvadul a kutyám?

2025. január 23., 14:00


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Egészség




A nyersetetés vagy barfozás kétségkívül nagyon megosztó. Akik eszerint etetnek, erősen hangoztatják az előnyeit, míg mások egyenesen undorodnak tőle. Valójában miért ennyire polgárpukkasztó, ha nyersen tálalod kutyád eledelét?



BARF=bones and raw food vagy biologically appropriate raw food.

 

A nyersetetésről valóban nehéz objektíven nyilatkozni. Igyekszem a tévhiteket és tényeket úgy összeszedni, hogy az az olvasó is tudjon megfelelően tájékozódni, aki egyelőre csak gondolkodik, hogy belevágjon-e.

 

A kutyaetetés történelme

 

A főtt eledel története a legrégebbre visszamenő étrend a kutyák történelmében, hiszen a háziasítás során az emberek mellett a kutyák mindig valamilyen emberi étel (főtt étel) maradékát kapták. Ugye nem volt még táp (az 1860-as évektől kezdtek gyártani), és a nyers hús mindig drága alapanyagnak számított, tehát nem is nyers húst kaptak.

 

nyers kutyának
A kutyák évezredekig az emberi étel maradékát ették, nem tápot, nem nyers húst.
Fotó: Annandale Animal Hospital

 

A kutyák nem tudják megemészteni a növényi hozzávalókat

 

Tévhit. Amiláz enzim ugyan nincs a kutyák nyálában, szemben velünk, emberekkel, akiknek már a nyálunk segítségével elkezd lebontódni a keményítő.

Az amilázat viszont ugyanúgy termeli a hasnyálmirigyük, és bontják a szénhidrátot a kutyák. Közel 100%-ig képesek megemészteni a kutyák a szénhidrátot, ellentétben a farkasokkal.

  • Ezért nem megfelelő az a gondolkodásmód, hogy a kutyának a farkashoz hasonlóan KELL táplálkoznia, hiszen a háziasítás miatt jelentős változásokat értünk el a kutyáknál az emésztést illetően is.

Ha bővebben érdekel ez a téma, és kiváncsi vagy, hogy a tápgyártók mégis miért marketingelnek azzal, hogy gabonamentes tápot válassz a kutyádnak, olvasd el korábbi cikkemet:

A gabonamentes tápok egy átverés

 

A barf étrend csak kis mennyiségben tartalmaz növényi hozzávalót, és ezt is főként csak zöldpacallal biztosítja, ami marha/bárány előgyomrának egy része, ami előemésztett növényi részeket tartalmaz, ezzel segítve a kutyának az emésztését.

 

zöldpacal kutyának
Nem szép, de értékes tápanyagokat rejt a zöldpacal.
Fotó: Raw Health Canine Food

 

A nyers természetes eledel

 

Ez így igaz. Szintén készült erről már egy cikk, itt tudod elolvasni:

Száraztáp vagy természetes eledel?

 

A nyersetetés mellett szól, hogy természetes, vagyis nem ultrafeldolgozott. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek nagyban hozzájárulnak a rákos megbetegedések kockázatához. Ultrafeldolgozott élelmiszer például a kommersz kutyatáp.

 

A nyersetetés nem a lusta gazdiknak való

 

Mennyire egyszerű kibontani egy zacskó tápot és kiszórni belőle a szemcséket a tálba, már kész is van a kutya etetése.

Aki főttel vagy nyerssel etet, annak bizony nincs ilyen egyszerű dolga. Darabolni kell, porciózni, párolni/főzni, fagyasztani.
Tényleg nagy munka, én azzal spórolok időt, hogy beszereztem egy kis külön fagyasztót, és ráérősebb napokon többet főzök a kutyáknak (mint ami a hűtőben eláll 3-4 napig), és ebből porciózva lefagyasztok.

 

barfetetés
Fotó: Lucky Droplet

 

Nehéz az alapanyag tárolása

 

A barfos kutyáknak az alapanyagokat sok esetben nagy tételben szükséges venni, mert csak így tudja biztosítani a beszállító. Ezeket tárolni problémás lehet, elég nagy fagyasztókapacitás szükséges, sokszor ezek legalább 20 kg-os fagyos tömböket jelentenek.

 

A barfos kutyák sosem kövérek

 

Egy hozzáértő már első ránézésre is sok esetben meg tudja állapítani, hogy egy kutya mivel van etetve. Ez egy erős általánosítás persze, de azért kijelenthető, hogy a barf étrendű kutyák szépen izmoltak, vékony testalkatúak, mivel jól tudnak minden összetevőt hasznosítani.

 

Allergiásoknak kiváló választás

 

Ez is egy erős érv a barfozás megkezdéséhez. Rengeteg kutya allergiás, és a tápoknál rettentő nehéz kiszűrni, hogy milyen allergén anyag van vagy nincs benne.


Egy “csirkementes” tápban például hiába nincs csirke fehérje, lehet csirkezsír, ami szintén allergizálhat egy csirkeallergiás kutyát. Vagy egy “bárányos” eledelben van 25% bárány, de 5%-ban ott figyel a baromfi.

 

Sokszor növényi hozzávalók is allergizálnak, főként akkor, ha keresztallergén valamilyen pollennel az adott zöldség/gyümölcs, és mivel sok tápban kész füvészkert van, ezt is nagyon nehéz átlátni.

 

Egy szó mint száz, az általad összeállított vagy készen vásárolt nyers menüben csak az van, amit látsz is.

Ez is kulcsfontosságú, hogy látod a kutyád ételének összetevőit, hatalmas pozitívum, szemben egy homogén állagú tápszemcsével.

 

A nyersetetéstől megvadul a kutya

 

Tévhit… Nehéz elképzelni, hogy hogyan jött létre egy a gondolat, mindenesetre sajnos sokan vélekednek így. Párhuzamba hozzák a nyers hús evését, a csontok ropogtatását azzal, hogy a kutya zsákmányt akar szerezni és mindenáron megenni valamit, ami kicsit is hasonlít eledére.

Nem kell ettől tartanunk!

 

(Akik félnek ettől, nekik nem javaslom a Gerald's game - Bilincsben című filmet.)

 

Székrekedést okozhat a barfozás

 

Ha nem megfelelően etetünk, igen. A túlzott kalciumbevitel okozhatja ezt a panaszt, ha észrevesszük, akkor könnyedén helyrehozhatjuk, kevesebb csontos hozzávalót kell használunk.

 

Hogyan veheted észre, ha valami baj van a kutya emésztésével? A bélsár nagyon beszédes lehet, ajánlom korábbi cikkemet a témában:

Megváltozott kutya ürülék

 

Gyönyörű fogazat

 

A nyers csont a legjobb fogtisztító. Érdemes időnként akkor is adni kutyádnak valamilyen nyers húsos csontot, ha nem barfozol, mert kiválóan tisztítja a fogakat.

 

Ha csontos témában tájékozódnál, olvasd el ezt:

"Dobj egy csontot" - kéri a kutyád. Na de melyiket lehet?

 

csont kutyának
Fotó: Bella+Duke

 

Kistestű a kutyám. Hogyan birkózzon meg a csontokkal?

 

Tapasztalataim alapján egy csivava is képes megrágni olyan kis csontos részeket, mint például a csirkenyak. Ha a Tiéd pont nem, akkor darálva is be tudod szerezni az alapanyagokat.

 

A higiénia megszűnik, ha nyersezek a kutyámmal

 

Sokan azért nem vágnak bele, mert félnek a higiéniai hátrányoktól. Ez nem semmiből jött gondolat, mindent lehet jól vagy rosszul csinálni.

 

Személy szerint magát az etetést én biztosan nem csinálnám házon belül. Ha nem darálva kapja a kutya a nyerset, akkor ugyebár nagyobb darabokban van az étele, és a kutyák ezekkel a darabkákkal szeretnek elvonulni (szőnyegre, fekhelyre), ami nem túl gusztusos.

 

A nyers hús (mint sok minden más is) tartalmazhat kórokozókat, például szalmonellát és E.coli-t.

Egyrészt, a kutya gyomorsava sokkal erősebb mint a miénk, könnyebben megbirkóznak ezekkel, sokkal kisebb eséllyel betegednek meg tőlük.

Viszont, ha folyamatosan szennyezett étellel etetjük őket, az ő gyomorsavuk és immundrenszerük sem “véges”, azaz nem lehet folyamatosan ezzel bombázni a szervezetüket következmények nélkül.

 

A kórokozók 60-70 Celsius fokon pusztulnak el. Fagyasztással nem pusztulnak el a kórokozók, tévhit, hogy azzal, hogy 2 hétre fagyasztóba teszed a nyers húst, utána nagyobb biztonsággal adhatod a kutyádnak.

 

Hogyan küszöböld ki a rossz minőségű alapanyagot?

 

Könnyű azt mondani, hogy válassz megbízható forráshelyet, de mégis, válassz megbízható forráshelyet…

Egy kifejezetten barfos szaküzletből vásárolt hús/kész menü sok élelmiszerbiztonsági ellenőrzésen átesett, így megfelelő választás lehet innen vásárolni.

 

Ha pénztárcád engedi, legjobb egy sima hentestől vásárolni, mert a humán élelmiszerbiztonsági előírások a legszigorúbbak.

 

Sok csoport létrejött már a kutyáknak vásárolható húsokkal kapcsolatban közösségi oldalakon, itt a vásárlók bőven válogathatnak a beszállítók közül. Figyeljünk arra, hogy mikor megvásároljuk az alapanyagot, megfelelő higiéniai körülményeket lássunk, ha autóból vásároljuk (sokan országosan szállítják az alapanyagot), lehetőleg az legyen hűtős autó, érdemes figyelni a dobozok/rekeszek tisztasági állapotára, stb.

 

hús kutyának
Amennyire csak lehet, menjünk biztosra a hús magas minőségét illetően.
Fotó: The farmer's dog

 

A barfozás undorító

 

...vélekednek sokan. A nyers hús, különböző állati testrészek látványa nem mindenki számára könnyedén befogadható, sokan ezért nem is vágnak bele a nyersetetésbe.

Egyébként erre azért bőven rá is játszanak az ellentáborosok, azaz akik barfoznak, pontosabban ez már inkább prey étrend, hiszen a közösségi média oldalakon szinten egymásra licitálva posztolják a véresebbnél véresebb, meghökkentő állati tetemekről készült fotókat, és az azokat evő kutyákat.

 

prey etetés
A nyersetetésbe beletartozhat az is, hogy teljes zsákmányt eszik a kutya,
Fotó: Little Woofs Pet Care/Facebook

 

A nyerstetés egészségügyi kockázatai

 

Előfordulhat húgykövesség. A kalcium-oxalát savas pH-n kristályosodik ki. A magas fehérjebevitel savasít, azaz a barf etetés elősegíti ennek a betegségnek a kialakulását, és ezért ez a leggyakrabban előforduló húgykő típus ebben az esetben.

 

Az előbb említett magas fehérjebevitel hosszútávon a vesékre is káros hatással lehet, veseelégtelenséget eredményezhet.

 

Befejező gondolatok

 

Minden táplálási módról csak általánosan lehet beszélni.

Vannak olyan kutyák, akik hosszú és egészséges életet élnek száraztápon, akik soha nem küzdenek fogpoblémákkal a rágás hiánya mellett főtt étrend esetében, és akiknek nem lesznek veseproblémáik a barfozás miatt.

 

Az étrendet a saját kutyád egyéni igényeihez kell szabni, ehhez figyelembe kell venni a 

  • Kutya életkorát

  • Kutya mozgási igényét

  • Kutya élethelyzetét (például vemhes/szoptató szuka)

  • Gazdi felkészültségét. 

Utóbbit arra értem, hogy a saját magunk által összekészített kutyaeledel (akár nyers, akár főtt) nagy előkészületet igényel, már ami az utánajárást illeti, nagyon könnyű elrontani a kutya diétáját!

Ha még nem vagy biztos abban, hogy hogyan kell hozzákezdened egy természetes eledellel való etetéssel, ideiglenesen válassz egy teljes értékű tápot, és szakértői segítségnyújtás után fogj hozzá.

 

Fő szakterületem a főttel való etetés. Ha segítségre lenne szükséged kutyád táplálásával kapcsolatban, keress bizalommal:

henrietta.hortobagyi@kutyabarathelyek.hu

 

 


Indexkép forrás: ProDog Raw

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

“Dobj egy csontot!”-kéri a kutyád. Na de melyiket lehet? “Dobj egy csontot!”-kéri a kutyád. Na de melyiket lehet?
Szinte mindennapi kérdés a kutyás közösségekben a csont. Melyiket és milyen formában eheti a kutya? Igyekszünk az összes felmerülő kérdést megválaszolni.

Száraztáp vagy természetes eledel? Száraztáp vagy természetes eledel?
Házi kovászos kenyér vagy csomagolt toast kenyér? Te sem kérdőjelezed meg, hogy melyik a természetes, ugye? A száraztáp minden, csak nem természetes élelmiszer. Az ultrafeldolgozott eledelek helyett választhatunk természeteset is, nézzük, mik az előnyei!

Egyszerűen szeretjük a kutyákat és hiszünk abban, amit csinálunk – út egy apró üzlettől egy országos webáruházig Egyszerűen szeretjük a kutyákat és hiszünk abban, amit csinálunk – út egy apró üzlettől egy országos webáruházig
Miért a Minőségi BARF? Talán az olvasó számára meghökkentőnek tűnik ez az egyszerű, de mégis tolakodó kérdés, pedig többször is láttuk, olvastuk a közösségi médiában, hogy szeretnének minél többen, minél többet megtudni erről a cégről. Ez nem véletlen, hiszen sikersztori az övék, nem is kétséges, talán ki lehet mondani, piacvezető termékkínálat tekintetében egész Közép-Kelet Európában. Kérdéseinket Kalas Évának, a cég ügyvezetőjének tettük fel.

Kiskutyák nyersetetése - aggályok, félelmek, megoldások Kiskutyák nyersetetése - aggályok, félelmek, megoldások
Azt már lehet tudni, hogy egyre népszerűbb a nyers hússal történő etetés a négylábúak gazdáinak körében. Ez nem meglepő, hiszen élettani előnyei egyre inkább megmutatkoznak. Magyarországon sem újkeletű dologról van szó, csak az utóbbi időben terjedt el látványosan. Azonban sok kiskutyás gazdi pont azért nem áll át, mert a túl nagy adagokat lehet venni csomagban és bonyolult ezáltal az adagolás. Nézzük néhány megoldást, hogyan lehet megkönnyíteni a kiskedvencünk érdekében ezt a helyzetet.

Karácsonyi rohanás - ajándékötletek kutyáknak Karácsonyi rohanás - ajándékötletek kutyáknak
A karácsony a szeretet ünnepe, hangzik el az ismert mondat. Ez természetesen így van, de valljuk be, ki ne hagyta volna legvégére szeretett négylábúját, még akkor is, ha a mindennapokban a szívében első helyen szerepel a kiskedvenc. Nincs ezzel semmi baj, nézzünk néhány ötletet az utolsó pillanatokra a nyers étrenden élő kutyusoknak!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Irodakutya.com EB OVO Közhasznú Egyesület MTI Petcast

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Bizonyított: a kutyák tudják, mit érez a gazdi Hírek - Címlapon
Bizonyított: a kutyák tudják, mit érez a gazdi
Klónozhatjuk-e szeretett kutyánkat, mint Barbra Streisand? Hírek - Címlapon
Klónozhatjuk-e szeretett kutyánkat, mint Barbra Streisand?