A gabonamentes tápok egy átverés - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

A gabonamentes tápok egy átverés

2024. október 30., 14:00


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Jó tudni!




Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?



Gabonamentes kutyatápok

 

Ha kutyaeledel hirdetéssel találkozol, láthatod, hogy előszeretettel reklámozzák a gyártók, hogy az ő termékük gabonamentes. Nem kevés gabonával készül, hanem kifejezetten gabonamentes. Így kell a kutyákat etetni? 

 

Ennek a reklámnak és a mondanivalójának nem szabad bedőlni! Hogy miért? Nézzük csak, mit ettek régen a kutyák!

 

Gabonamentes száraztáp
A jó minőségű száraztáp ritka, mint a fehér holló
Fotó: Wonderopolis

 

A kutyák emésztőrendszere

 

A tápok előtt (1860-as évek előtt) a kutyák az emberi étel maradékát kapták. Nem nyerset, nem színhúst, hanem főtt emberi étel maradékát, ami bizony nagy arányban tartalmazott növényi eredetű összetevőt. 

 

A hús mindig is drága alapanyag volt, ezért nem ez tette ki elsődlegesen a kutyák diétáját. Az egyedüli kutyák, akik nagyobb mennyiségű nyers húshoz jutottak, a vadászkutyák voltak, akik nagyobb becsben voltak tartva, mint általánosságban a többi eb, ezért szívesen áldoztak nekik a drága alapanyagból.

 

A kutyák tehát már régóta nem jutottak annyi húshoz, mint farkas őseik. Ehhez szervezetük is adaptálódott.

 

A húsevő, ragadozó állatok gyomorsava erősebb, amely könnyen megbirkózik a hússal, csonttal. A farkasokéhoz képest a mai kutyyák gyomorsava jelentősen lecsökkent.

 

A kutyák keményítőlebontó képessége

 

Vannak, akik megrögzötten vallják, hogy a kutya 100%-ig ragadozó és húsevő, és minden növényi összetevő számukra csak ballasztanyag. Jó lenne, ha az emberek a mai kutyákat már nem szeretnék farkasként kezelni.

 

A gabonamentesség kizárólag abban az esetben releváns, ha a kutyának gluténérzékenysége van. Ekkor a gabonákból mindenképpen gluténmentes verziót kell választani. Egyéb esetben egyáltalán nem kell kizárni az étrendből, és meg is cáfolom, miért nem kell azt hinni, hogy a kutyák képtelenek megemészteni a keményítőt.

 

Julius-K9
Fotó: Julius-K9

 

Amiláz enzim ugyan nincs a kutyák nyálában, szemben velünk, emberekkel, akiknek már a nyálunk segítségével elkezd lebontódni a keményítő.

Az amilázat viszont ugyanúgy termeli a hasnyálmirigyük, és bontják a szénhidrátot a kutyák. Közel 100%-ig képesek megemészteni a kutyák a szénhidrátot, ellentétben a farkasokkal.

 

Ők sem tekinthetőek egyébként kizárólagos húsevőknek, hiszen a zsákmány bendőjét elfogyasztva jutnak növényi összetevőkhöz is.

 

A kutyák háziasításának szerepe


Teljesen összefüggésbe hozható a háziasítás, a tenyésztés a kutyák szénhidrátlebontó képességével.
Vannak olyan fajták, például a szibériai husky és a saluki, akik szervezetében jelentősen kevesebb olyan gén van, ami a szénhidrátbontásért felelős (AMY2B gén - amiláz alfa 2B).

 

Ennek az az oka, hogy ezek a fajták a tenyésztés során nem jutottak az emberektől nagyobb mennyiségben növényi összetevőkhöz, mert azokon a területeken egyáltalán nem jellemző a nagyobb mezőgazdasági tevékenység, ezért nem volt rá szükségük, hogy adaptálódjon a szervezetük a megemésztésükre.

 

Tökéletes példa erre Balto (1919-1933), a híres szánhúzó kutya, akinek életéről mese és film is készült.
Baltot a halála után vizsgálták a kutatók, és megállapították, hogy a modern kutyákhoz képest kevésbé sikeresen emésztette meg a keményítőt, szervezetében kevesebb ilyen gén volt, viszont több gént tartalmazott, mint a farkasok szervezete.

 

Mi látható ebből?

 

Balto, egy háziasított kutya, jobban tudta a növényi összetevőket megemészteni, mint a farkasok, viszont kevésbé jól, mint egy mai modern kutya.
A genetikai vizsgálatokat évtizedekkel halála után végezték, és már pár évtized alatt is (halála óta a vizsgálatokig) a jelenlegi kutyák annyit adaptálódtak a tartási körülményeikhez, hogy könyebben emésztik meg a növényi összetevőket korábbi fajtársaikhoz képest.

 

Balto
Balto preparált teste a Cleveland-i múzeumban
Fotó: atlasobscura.com

 

Összefoglalva

 

A mai kutyák nem farkasok. Felesleges, és kifejezetten egészségkárosító őket 15-30.000 évvel a háziasítás után megpróbálni visszatenni egy olyan ditétára, ami leginkább hasonlít a farkasokéhoz.

Miért egészségkárosító? A túlzott fehérjebevitel többek között rendkívül megterhelő a vesék és a máj számára. 

 

 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát! A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
Igazi kincseink ők: sokoldalúak, hűségesek és hatalmas a szívük! Ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!

Összebalhézott az utcán két gazdi, az egyik kutya póráz nélkül volt Összebalhézott az utcán két gazdi, az egyik kutya póráz nélkül volt
Vajon mikor érjük el azt, hogy a pórázos kutyához SOHA nem engedünk oda póráz nélkülit? Az utcai konfliktusnak fizikai bántalmazás lett a vége. Ti hogyan reagáltátok volna le a szituációt?

Egy tabletta, amely meghosszabbíthatja a kutyák életét Egy tabletta, amely meghosszabbíthatja a kutyák életét
Bár hasonlóak vagyunk biológiailag és ugyanott élünk, de a kutyák gyorsabban öregszenek, ami kulcsfontosságú lehet az emberi öregedést lassító gyógyszer megtalálásában. Idén engedélyt kaphat az első tabletta, ami meghosszabbítja a kutyák életét.

Így NE menj kutyával szállodába Így NE menj kutyával szállodába
A kutyáddal együtt nyaralni csodálatos dolog, hiszen nem kell azon izgulnod, hogy hogyan érzi magát nélküled, és vajon megfelelően gondját viselik-e. Van azonban, amikor az a helyes döntés, ha otthon hagyod kedvencedet, hogy elkerüld a kellemetlenségeket.

Kertészkedés veszélyei: ezekre figyelj, ha egyre többet vagytok a friss levegőn kutyáddal Kertészkedés veszélyei: ezekre figyelj, ha egyre többet vagytok a friss levegőn kutyáddal
Nehezen elképzelhető, hogy egy ilyen hétvégével a hátunk mögött nem töltöttünk kint órákat a kertben, természetesen kutyánkkal együtt. A tavasszal egy időben kellemetlenségek is megjelennek, amikre fontos odafigyelnünk!

Ínycsiklandóan tápláló eledelek a kutyák legnagyobb örömére

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Hírstart MTI AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Egyedi kutyás ajándéktárgyak

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya Hírek - Címlapon
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt? Hírek - Címlapon
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?