
8 elképesztő kutyafoglalkozás munkamániás kutyáknak
2022. május 01., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Kutyák: ők azok teljessé teszik az életünket. Ma elsősorban társként tartjuk a kutyát, korábban azonban szinte kivétel nélkül egy-egy meghatározott célra lettek a különböző fajták kitenyésztve. Mindegyiküknek más-más “foglalkozása” volt - ezekből mutatunk most be 8 különleges kutya-munkát.
Legtöbbünk számára a kutya a feltétel nélküli szeretetet személyesíti meg: elég csak belenéznünk a szemébe és tudjuk: történjen bármi, ő velünk lesz és szeretni fog minket. Csodálatos állatok, hűségük szinte végtelen.
Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a kutyák igen keményen és kitartóan képesek dolgozni, sőt: kifejezetten igénylik a munkát! Egy kutyának, főleg a munkára tenyésztett fajtáknak nagy szüksége van a fizikai és mentális feladatokra egyaránt. Nem egy probléma adódhat abból, ha kutyánkat nem fárasztjuk le kellően mindkét téren! Semmi nem tesz boldogabbá egy kutyát, mint az, ha teljesítheti gazdája kívánságát, és becsületesen, szorgalmasan elvégezheti a napi munkáját. Őket is elégedettséggel tölti el, ha munkája sikeres, főleg, ha annak végeztével begyűjtheti a dicséreteket is.
Nyolc kutya-foglalkozást mutatunk be az alábbiakban, melyek között találni olyat is, mely talán meglepő, vagy épp kevésbé ismert.
1. A szánhúzók
A szánhúzás egy széles körben ismert és népszerű kutya-munka, mely ma már külön kutyás sportágként szerepel. A történelem során az egyik legkorábban kialakult kutya-munkáról van szó. A mai huskyk és malamutok ősei nagyon hasonlítottak farkas rokonaikra kinézetükben és igen keményen dolgoztak a havas, jeges terepeken a mai Oroszország, Mongólia és Grönland területén. A szánhúzás ma népszerű, bár költséges kutyás sport.

Fotó: eaglesfieldpercheronsblog.blogspot.com
2. A templomok őrzői
Első ránézésre a barátságos, bolyhos Lhasa Apsoról nem az jut eszünkbe, hogy egy őrző-fajtáról van szó. A tibeti “oroszlánkutyácskák” bátrak és éberek, így ház- vagyis templomőrző feladatot láttak el a buddhista templomok és kolostorok területén. Leginkább a templomok belső területeit vigyázták, míg nagytestű társaik, a tibeti masztiffok a külső tereket.

Fotó: davidmichie.com
3. A bébiszitter
A legtöbb kutyás tisztában van azzal, hogy a pitbullok nem érdemlik meg azt a rossz hírnevet, amit a médiának köszönhetnek - de hogy milyen mértékben melegszívűek, azt sokan nem is gondolnák! A viktoriánus időkben nem más vigyázott a legkisebb családtagokra, mint a pitbullok! Hihetetlenül gyengédek, hatalmas szívük van és éberen vigyáznak szeretteikre - főleg a gyerekekre!

Fotó: adoptapet.com
4. A hegyi mentők
A munkakutya szó hallatán a legtöbb embernek talán a bernáthegyi jut eszébe. Ezeket a svájci hegyi kutyákat általában egy kis hordóval a nyakukban ábrázolták. A hordók egy kis “lélekerősítőt” tartalmaztak, amikkel a hó fogságába rekedt, a kihűlés szélére került embereket tudták felmelegíteni, míg a segítség megérkezett.

Fotó: pilotguides.com
5. A nyáj őrzői
Szintén a legősibb kutya-foglalkozások közé tartozik a nyáj terelése. Már az első, állatokat tartó embereknek is a legnagyobb segítségük ezek a kutyák voltak. Hihetetlen munkabírásúak, és igen intelligensek.

Fotó: belfasttelegraph.co.uk
6. A törvény szolgái
Többek között a juhászkutya-fajták is kimagaslóan teljesítenek rendőri munkájukban. A juhok helyett ők most bűnözőket “terelnek”: követik a rosszfiúk nyomait, kiszagolják a bombákat és csempészárukat. Az életünket is rábízhatjuk ezekre a csodás kutyákra!

Fotó: petparent.me
7. Az életmentő halász
Az óriás fekete mackók, az újfundlandi kutyák egyszerűen imádják a vizet! De azt is tudtátok, hogy eredendően a foglalkozásuk is nagymértékben vízhez kötött volt? Ezeket a kutyákat ugyanis a halászok használták segítőként: nagy, úszóhártyás mancsukkal könnyedén elhúzták a nagy hálókat is. Emellett a telepesek vízi mentésre is használták - köszönhetően a remek úszó-tudásának.

Fotó: newfinmysoup.blogspot.com
8. A konyhai segítő
Nem titok, hogy a kutyáknak sokkal jobb a szaglásuk a miénknél, de hogy ezt a képességet ötcsillagos éttermek is használják? Pedig így van: az olasz fajtát, a Lagotto Romagnolo-t a gombakeresésre specializálták: remek orrával könnyedén rábukkan a séfek által hőn áhított szarvasgombákra, melyet aztán borsos áron eladhat gazdája az éttermeknek.

Fotó: lagottok.hu
Forrás: littlethings.com
Indexkép forrás: francobilli.it
Cikk első megjelenése: 2016. május 18.
6 tévhit a nagytestű és óriás kutyákról, amit nem kell feltétlenül elhinni
Lusták, nem valami eszesek és könnyen elhíznak? Csupán néhány feltételezés a termetes bundásokról, amit bárki megcáfolhat, aki kicsit is ismeri őket.
Plüssjátékával a szájában kóborolt a német juhászkutya a szakadó esőben
Hónapokon át élt kóbor kutyaként – reménytelenül rótta az utcákat, próbált életben maradni. Egyetlen társa egy plüssjáték volt, amelyet rendületlenül cipelt magával, bármerre járt.
Kitüntetést kapott Lehoczki László és Hope, a mentőkutya Törökországban
Az elmúlt 25 évben nyújtott önzetlen segítségnyújtásaiért kapott kitüntetést a török államtól a magyar mentőkutyás, Lehoczki László és kutyája, Hope.
Kitüntetést kap Törökországban Hope, a magyar mentőkutya és vezetője, Lehoczki László
A török állam meghívására Törökországba érkezett Lehoczki László Hope-al, és Dr. Jackovics Péter ezredessel, a HUNOR Mentőszervezet parancsnokával. Az utazás apropója pedig igencsak ünnepélyes!
Kutyák a történelemben: Buddy, Amerika első vakvezető kutyája
„Buddynak köszönhetem, hogy visszakaptam a szabadságom”. Magával ragadó történet egy német juhászkutyáról és gazdájáról, akik látássérültek és vakok ezreinek életét változtatták meg.