Tévhitek az állatszőr allergiáról
2016. augusztus 31., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Egészség
Ne okoljuk rögtön a csóváló ebet, ha viszketünk, tüsszögünk, vörös a szemünk, és tele vagyunk kiütéssel. A tünetek oka bármi lehet, érdemes orvoshoz fordulni mielőtt végleg kilakoltatjuk kedvencünket az udvarra.
"Allergiás vagyok a kutyaszőrre" - Ez az elsődleges tévhit, ugyanis az allergéneket nem csak az állatok szőre, hanem azok hámsejtjei, nyála és vizelete ugyanúgy hordozza. A szervezet reakcióját kiváltó anyagok lehetnek különböző szerkezetű makromolekulák, és fehérjék is. Nem számít milyen fajtájú ebet tartunk, az allergéneket nem tudjuk elkerülni. Ha nehéz meglennünk egy kutya mellett hosszú távon jobb, ha felelősen gondolkodunk, és nem vállalunk efféle kedvencet.
Van hipoallergén kutya - Fontos leszögezni, ilyen kutya nem létezik. A tenyésztőknek jó üzleti fogás, magas árat is kérhetnek ezekért a “luxuscikkekért”, de ne hagyjuk magunkat átverni. Tény, hogy léteznek olyan ebek, akik kevésbé hullajtják a szőrüket, de ez közel sem elég az allergia elkerüléséhez. A keveset vedlő fajták átlagosan kevesebb elhalt hámsejtet is hullajtanak, mint kimondottan vedlős társaik. Ilyen típusú például az uszkár, a portugál vízikutya, az ír vízispániel, egyes bichon fajták és a kínai meztelen kutya is. Léteznek kifejezetten allergén ebek is, például a spánielek, a németjuhász, a golden retriver, a tacskók, valamint a terrierek egy része.
A hoszú szőr a bűnös - Kutatások bizonyítják, hogy az állítás nem helyénvaló. Bármennyire is meglepő, nem vált ki jelentősebb immunreakciót egy tetőtől-talpig bundás eb, mint rövid szőrű társa.
Mindenképpen a kutya hibája - Viszketés és kiütések jelentkeznek, ha csak belépünk a lakásba, közel megyünk kedvencünkhöz, vagy befekszünk az ágyba? Ne okoljuk rögtön Bundást, lehet, hogy más a bűnös. Az ágyban, szőnyegben, ülőgarnitúrán hamar elszaporodnak a poratkák, főleg, ha kutyát is tartunk, és nem porszívózunk mellette napi rendszerességgel. Érdemes néha alaposan kitakarítani, kimosni az eb fekhelyét, saját matracunkat és ágyneműnket is. Néhány nagytakarításnál segíthet a szőnyeg kitisztíttatása és egy alapos fertőtlenítés.
A tüneteggyüttes másik okozója a bolha is lehet. Ha ebünk akár csak egy példányt is hazacsempészett, az a figyelmünket elkerülve kiköthetett rajtunk is. Az állatka hamar távozik, de előtte kis véres pontot hagy emlékül a bőrön.
Összefoglalva: Senki ne feledje tehát, ne essünk kétségbe, előbb gondolkozzunk. Nem biztos, hogy a kutya a bűnös, de egy röpke allergia vizsgálat segíthet ezt eldönteni. Aki biztosan érzékeny az állatok allergénjeire, az legjobb ha nem vállal ilyen felelősséget, vagy más fajt választ. Ne hagyjuk magunkat meggyőzni, hipoallergén fajta nincs, a tüneteket elkerülni csak gyógyszerekkel, orvosi készítményekkel lehet. A szőrhossz nem mérvadó, és kutya mellett elengedhetetlen a gyakori takarítás az eb fekhelye körül is.
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Indexkép forrás: http://www.bien.hu/
Cikk első megjelenése: 2015. május 15.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!