Tudástár
Pajzsmirigy-problémák kutyáink esetében is kialakulhatnak. Gyakori ok a jódhiány, ám kedvenceink számára is elérhető már a megfelelő jódpótlás. Török Pétert, a Bioaktív Kékjód+ tulajdonosát kérdeztük.
A pajzsmirigy-rendellenességek manapság egyre több házikedvencet érintenek. A belső elválasztású mirigy hormontermelése kiemelt szerepet játszik a szervezet anyagcsere-szabályozásában, alul- vagy túlmüködés esetén súlyos egészségügyi problémákat is okozhat.
Ha kutyánknál pajzsmirigy-alulműködést állapítottak meg, gyanakodhatunk jódhiányra is. Ezt az állapotot azonban ellensúlyozhatjuk a megfelelő mennyiségű és minőségű jód pótlásával.
Prof. Dr. Török Szilveszter biokémikus, a Bioaktív Kékjód+ feltalálója és Dr. Török Péter készséggel álltak rendelkezésünkre kérdéseink megválaszolásában.
Mitől alakul ki a jódhiány?
Jódhiány kialakulásának a helytelen táplálkozásban keresendő, mivel messze vannak a tengerek és óceánok így kevesebb tengeri terméket eszünk. A talajokban és felszíni vizekben ha van is valamennyi jódtartalom (10-30 mikrogramm / liter jó esetben) a vízek fertőtlenítésére használt klórtartalmú vegyületek kioltják (antagonisták) a jódot. Lásd: MENGYELEJEV periódusos rendszerében a halogének csoportja.
Melyek a jódhiányos területek hazánkban?
Magyarországon minden megye érintett 2 megye kivételével (Csongrád és Békés), ahol közepesen ellátott területekről beszélünk, de itt is a felszíni vizek szennyezettsége miatt egyre több klór adagolnak az ivóvíz készletekhez.
Milyen betegségek, egészségügyi problémák okozója kutyák esetében?
Kopott, foltosan hulló szőr, rossz körmök, elhízás, csökkent alapanyagcsere, gyakori székrekedés,elbutulás, aluszékonyság,gyengeség, rossz alom, gyakori halvaszületés, alacsony fertilitás, golyva kialakulása, stb.
Milyen tünetek esetén kell jódhiányra gondolnunk?
A fenti tünetek esetében, illetve vérvétellel (TSH szint) kiderül egyértelműen, amikor pajzsmirigy alulműködés állapítható meg.
Vannak adatok arra nézve, hány kutyát érint hazánkban a jódhiány?
Kutyák esetében nincsenek statisztikai adatok jódhiányos állapotokról.
Hogyan juttathatjuk megfelelő mennyiségű és minőségű jódhoz kutyánkat?
A kutyatartók nagy többsége táppal, vagy konzervekkel eteti négylábúját.
Mikor a konzerveket hermetikusan lezárják, majd hőkezelésnek teszik ki. A jód (pl: tengeri halas konzerv) nem szereti a meleget és szublimál a levegőbe. Tehát nem marad, vagy minimális marad a dobozban.
Mikor ajánlott a Bioaktív Kékjód+ szedése?
Jódhiányos állapot, illetve ennek következtében kialakuló betegségek esetén.
Mi az ajánlott mennyiség kutyák számára?
A Bioaktív Kékjód+ állatok számára készített termékünk testsúlykilónként írja elő a pontos jódagolást.
1-5 kg, 5-15 kg, 15-50 kg, 50 kg feletti egyedeknek különböző jódkoncentrációban állítjuk elő termékünket.
Valamint külön adagolást érdemelnek a vemhes vagy szoptatós egyedek.
Előfordulhat túladagolás?
Termékünket túladagolni nem lehet, egyszerűen annyit kell cseppenteni az állat vizébe vagy szájába, amennyi az előírt mennyiség. 1-2-3 vagy 4 csepp. Nagyon fontos, hogy humán kísérletet végeztettünk a Debreceni Orvostudományi Egyetemen ezzel kapcsolatosan, a felesleg minden esetben kiürült.
Jódunkat folyamatosan lehet szedetni kedvenceinkkel, nagyon meghálálják törődésünket. Gazdiknak is javasoljuk.
A jódhiánnyal és a Bioaktív Kékjóddal kapcsolatosan az alábbi elérhetőségeken kapható részletes információ:
- Török Péter
- 06 (20) 540 5420
- www.kekjod.hu
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: kekjod.hu