Tudástár
A kutya szeme, ahogy az emberé is egy igen kifinomult, ám nagyon érzékeny szem. Éppen ezért nagyon oda kell figyelnünk annak megóvására. De mi sértheti meg legkönnyebben a kutyaszemet és hogyan kerülheted ezt el? Mik azok a tünetek, amikből a szem sérülésére gyanakodhatsz?
Mely kutyák esetében gyakoribbak a szemsérülések?
A szemsérülések bármely életkorban előfordulhat kutyáknál, de elmondható, hogy a kölykök, fiatal kutyák, illetve a kidülledő szemű kutyák általában véve is veszélyeztetettebbek. Hajlamosabbak elkószálni a gazdájuk mellől, figyelmetlenségükben könnyen nekiszaladhatnak különböző tárgyaknak házon belül és kívül is.
A bútorok sarka, egy polcról leeső könyv ugyanolyan komoly sérüléseket okozhat kiskutyánk szemén, mint séta közben egy önfeledt játék nagyobb méretű, dinamikusabb jellemű kutyákkal, nem beszélve egy váratlan találkozásról egy macskával, s annak karmaival...
A szökős kutyák is könnyen elszenvedhetnek sérüléseket, de az erdős, bokros terepen dolgozó vadászkutyák, s a veszélyes környezetben feladatot teljesítő mentő- és romkutató kutyák is jobban kitettek az ilyen típusú sérüléseknek. Egy komolyabb verekedés vagy autóbaleset egyenes következményei lehetnek a koponya-, orr- és szemszérülések.
Mi okozhatja a szemsérülést?
A tompa tárgyak által okozott sérülések tipikusan akkor történnek, ha egy lapos vagy gömbölyded tárgy nekiütközik a szem felületének és megsérti azt, de nem hatol át rajta. Ezek a sérülések gyakoribban olyan kutyáknál, amelyeknek szemgolyója kidülled a szemgödörből. Enyhébb külső fizikai behatásra bevérezhet a szem, leválhat a retina, felszakadhat a szemgolyó, de a szemkörnyéki csontok is eltörhetnek.
Súlyosabb szemsérüléseket okozhat, ha éles, hegyes, pontvégű, recés szélű tárgyak ütődnek a szemnek, pl. tüske, ága, gally, toll, ceruza, gyerekjátékok, kutya- vagy macskakrom, illetve apró, szálló tárgyak. Ezek kialakításuknál fogva könnyen áthatolnak a szem felületén, felsértve a szaruhártyát, a kötőhártyát, ínhártyát, s magát a szemgolyót is. A szemhéjak be- vagy elszakadhatnak, elmozdulhat a szemlencse, s megsérülhet a szemgödör.
A szemsérülés jelei és tünetei
Enyhe sérülés esetén a kutya kényelmetlenül érzi magát, az alábbi tüneteket fedezhetjük fel nála:
-
gyorsan pislog, bandzsít
-
túlzott könnyezés
-
bepirosodott szem
-
ködös szaruhártya
-
a szem vagy szemhéj vérzése
-
zúzódás a pofán, fejen
-
megnyúlt harmadik szemhéj
-
mancsával piszkálja a szemét
Súlyosabb sérülés esetén az alábbi jeleket figyelhetjük meg:
-
erős fájdalom, a kutya nem hagyja megérinteni, sem megvizsgálni a fejét
-
a szemhéjak össze vannak zárva, a kutya bandzsít
-
erőteljes, folyamatos könnyezés, sűrű szemváladék, vérzés
-
bevérzett szem, a látás romlása vagy elvesztése
-
a szemszín megváltozása, szaruhártya ködösödés, nagyobb felületen megjelenő pirosság
-
a szem formája és/vagy környéke abnormálisan megváltozik,
-
bágyadtság, a kutya visszautasítja az ételt és a folyadékot
-
sérülés a test más részein
A szemsérülés diagnosztizálása
Az első és legfontosabb, amit tehetünk: vigyük kedvencünket állatorvosunkhoz! A tünetek részletes elmondása után állatorvosunk manuális vizsgálat és diagnosztikai tesztek segítségével meghatározza a szemsérülés kiterjedését és súlyosságát. Megvizsgálja, keletkezett-e bármilyen sérülés a kutya fején, vannak-e duzzanatok, esetlegesen törések a koponya, ezen belül is az orr és állkapocs területén.
A szem és a szemkörnyéki szövetek szerkezetének felmérése érdekében teljes szemészeti vizsgálatot kell elvégezni. A szaruhártyát egy speciális fluoreszkáló anyaggal festik meg, hogy megnézzék, keletkezett-e rajta sérülés, s ha igen, akkor célszerű felkeresni szemészt.
Súlyos szemsérülés esetén egyéb lehetséges sérüléseket is mérlegelni kell, amelyek akár a kutya életét is veszélyeztethetik, pl. mellkasi vagy alhasi trauma. Ilyen esetben a kutya neurológiai vizsgálaton is áteshet, szükség lehet koponyaröntgenre, s ha felmerült az agysérülés gyanúja, akkor CT vagy MRI vizsgálatot is elrendelhet állatorvosunk.
Forrás: healthypets.mercola.com