Tudástár
Minden gazda könnyen meg tudja állapítani saját kutyájáról, ha az a megszokottól eltérő módon viselkedik. Azonban nem feltétlenül tud rögtön rájönni, mi baja szeretett kedvencének. Összeszedtük, mitől lehet levert egy kutya?
Az letargikus viselkedés okozója lehet fáradtság, rosszabb hangulat, esetleg apró izomfájdalom akárcsak nálunk, embereknél. Viszont a megváltozott magatartás hátterében sajnos állhatnak komoly egészségügyi problémák is. A kutyabetegségek első számú jele a csökkenő aktivitás. Fontos, hogy időben felismerjük, ha komoly baj van és vigyük állatorvoshoz!
Kedvenceink nem hasonlítanak annyira ránk, mint azt gondolnánk. Ránk viszonylag gyakran jellemző a fej- és hasfájás, rossz kedv, olyan dolgok, amiket pár nap alatt ki lehet pihenni. Az állatok esetében ez nem így van. Dr. Mérő Gábor állatorvos is kihangsúlyozza oldalán, hogy sok esetben későn keresik fel a gazdák, mikor már nagy a baj. Ez azonban nem hanyagságból, hanem tudatlanságból következik. Gyakran azt hiszik, pár nap alatt kiheveri, ám ha 24 óra elteltével sem érzékelünk változást, keressük fel az állatorvost!
Általában egy kutya napi tíz órát alszik. A többi ébren töltött órában is van, hogy néha kevésbé aktív. Ez azonban függ fajtájától, életkorától és személyiségétől is. Ha kedvencünk jobban szeret a kanapén heverészni, mint a kertben futkározni, akkor az ő személyisége ilyen és nem gyanakszunk, hogy esetleg baj lenne vele. Ha viszont egész nap játszik és kint rohangál, hamar szembeötlik, ha ezt nem így teszi és sejthetjük, hogy valami nincs rendben. Fontos, hogy ezeket a viselkedés-változásokat időben észrevegyük.
Az is feltűnő lehet, ha már nem játszik a megszokott játékaival, nem vagy csak nehezen kel ki ágyából, esetleg nem érdeklik olyan dolgok, amik eddig lekötötték. Ilyenkor már kezdhetünk gyanakodni, hogy kedvencünk nem csak „pihenőnapot” tart, hanem valami baja lehet.
A levertség rengeteg betegségnek lehet tünete, most bemutatjuk az öt leggyakoribb okot:
1. Betegség
Ez sajnos elég tág fogalom, hiszen szinte minden betegség velejárója a levertség. Újszülött vagy nagyon fiatal kiskutyáknál a parvo vírus a legtöbbször előforduló betegség. Általánosságban a cukorbetegségtől a rákig szinte bármi lehet az ok. Ezért érdemes egyéb tünetek után kutatni és mindenképp állatorvoshoz menni, ha kizártuk a többi lehetséges indokot.
2. Fájdalom
Előfordulhat, hogy kedvencünk azért nem túl aktív, mert séta közben meghúzta a lábát vagy játék közben rosszul ugrott, esetleg belelépett valamibe. Ha ezekhez hasonló aktivitás után vesszük észre, hogy furcsán viselkedik, érdemes kicsit megtapogatni, kipuhatolni, nincs-e rajta külső sérülés vagy húzza-e a lábát. Az esetek többségében csak egy kis izomhúzódás áll a dolog hátterében és másnapra már kutya baja. Arra azonban figyeljünk, hogy ne állítsuk extrém kihívások elé a hétvégi kirándulásokkor, ha hétköznap csak keveset mozgott, mert így könnyen meghúzhatja izmait.
3. Evés
A legtöbb kutya imád enni. Olykor előfordulhat, hogy lelop egy-két dolgot az étkezőasztalról, átnézi a szemetest és talál magának valami finomat. Rosszabb esetben séta közben az utcán talál magának valamit, ha nem figyelünk eléggé. Ez nagyon veszélyes lehet, mert lehet benne akár méreg is, például patkányméreg vagy rovarirtó. Otthoni környezetben sem szerencsés, ha tudtunk nélkül dézsmál meg valamit. A kutyák sok olyan élelmiszert nem fogyaszthatnak, amit mi emberek igen. Elsősorban csokoládét és hagymát semmiképp sem. Nyers krumplit sem ajánlatos nekik adni, mert gyomruk nem képes feldolgozni a benne található keményítőt. A lista nagyon hosszú, de a lényeg, hogy lehetőleg minél kevesebb fűszert és laktózt tartalmazzanak. Néhány növény is lehet mérgező számukra, ezért érdemes előre átgondolni, mit ültetünk kertünkbe. Az is lehet, hogy csak saját eledelüket ették meg, azt viszont túl gyorsan, ezért előfordulhat hasfájás.
4. Szorongás
A kutyák is lehetnek depressziósak. Különösen levertek lesznek, ha elvesztik egy szerettüket, új helyre kerülnek vagy kevesebbet foglalkozunk velük. Egy új családtag vagy csak egy új bútor is ki tudja őket billenteni megszokott lelki békéjükből és ettől idegessé válhatnak. Sokuk nagyon fél az ismeretlen, új dolgoktól. Egy új családtagra féltékeny is lehet, ha azt veszi észre, hogy ezáltal vele kevesebbet törődnek.
5. Gyógyszerek mellékhatása
A levertség a gyógyszerek leggyakoribb mellékhatása. A nyugtatók és szorongáscsökkentők esetében számítunk rá, hogy kedvencünk nem lesz feltétlen aktív. Azonban sok esetben nem is gondolnánk, hogy akár egy gyulladáscsökkentő tabletta okozza a fáradtságot - írja a PetMd. Ezek a pirulák akár vese- és májbetegségeket is okozhatnak. Egyes fajták, mint például a border collie-k, ausztrál pásztorkutyák, shetlandi juhászkutyák és a hozzájuk hasonló fajták különleges génmutációval rendelkeznek, ami által érzékenyebbé váltak néhány összetevőre. Ha orvos által felírt gyógyszer szedése mellett vesszük észre letargiát kutyánkon, mindenképp jelezzük ezt a doktor felé és egyeztessünk a további teendőkről.
Ha kedvencünknek komoly baja van, az nem csak a levertség által mutatkozik meg. Ha hányást, hasmenést, étvágytalanságot, köhögést, meleg testhőmérsékletet vagy egy napnál tovább tartó kimerültséget érzékelünk, azonnal keressük fel az állatorvost!