96 millió forinttal támogatja a kormány a kutyák ivartalanítását
2019. szeptember 18., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Az állatvédők kezdeményezésének hatására összesen 96 millió forintot ad a kormány az állatvédelemre, pontosabban ivartalanításra. Az állatvédő egyesületek pályázat benyújtása után juthatnak a támogatáshoz.
Száz állatvédő szervezet írta alá a Susy Utzinger Stiftung für Tierschutz – svájci állatvédő alapítvány (SUST), a Magyar Állatvédők Országos Szervezete (MÁOSZ) és a Magyar Állat- és Természetbarátok Szövetsége (MÁTSZ) együttműködésével kezdeményezett országos kisállat ivartalanítási programot. A program célja a kóbor és gazdátlan állatok irreálisan magas számát csökkenteni hazánkban - humánus módon.
A kóbor, gazdátlan kutyák száma igen magas, emellett rendkívül sok kutyát tartanak rossz körülmények között. Ivartalanítás hiányában folyamatosan születnek a nem kívánt szaporulatok, ezáltal egyre nő a kóbor kutyák száma. A gyakran elavult ebrendészeti ellátórendszer férőhelyeit többszörösen meghaladja a kóbor kutyák száma. Ördögi kör, melyből nehéz kilépni. A szervezetek többek közt egy országos ivartalanítási programban és új ebrendészeti stratégia kialakításában látnák a megoldást - ezek megalkotásának érdekében felmérték a kóbor kutyák és ebrendészeti telepek, valamint az állatvédelem helyzetét, majd kidolgoztak egy javaslatcsomagot, melyet év elején nyújtottak be az Agrárminisztériumhoz. A benyújtott programban kérték az országos ivartalanítási programterv állami finanszírozását.
Az Agrárminisztérium a héten írta ki a pályázatot: összesen 96 millió forintot szánnak az ivartalanítási program támogatására. Támogatási igényt civil szervezetek (egyesületek vagy alapítványok) nyújthatnak be az állatvédelem területén végzett hasznos tevékenységük megvalósítását elősegítő pályázatra - szól a kiírás. A pályázat beadásának határideje október 18.! A kiírás felhívja a figyelmet arra is, hogy hiánypótlásra a pályázati szakaszban nincs lehetőség, ezért fokozottan érdemes ellenőrizni a feltételek meglétét és a dokumentációt. A pályázat kiírása ide kattintva érhető el.
“Ezzel az ivartalanítási pályázattal az első és egyben a legfontosabb lépés megtörtént afelé, hogy megnyugtató megoldást találjunk a kóbor állat problémára, viszont javaslataink egyelőre csak részben valósultak meg, mert a pályázati keretösszeget növelni kellene, valamint nem csak a menhelyet működtető állatvédelmi civil szervezetek, hanem valamennyi állatvédelmi civil szervezet számára kellene biztosítani a pályázati lehetőséget, az ivartalanítási támogatást a macskákra is ki kellene terjeszteni és a kiemelt megyék körét is bővíteni kellene pl. Nógrád megyével. Úgyhogy még sok dolgunk van, hogy a javaslataink maradéktalanul teljesüljenek, hogy valóra váljon az állatorvosi mobil klinika üzemeltetése, tehát, hogy megvalósuljanak az állatvédelmi reformok, bár kezdetnek ez is nagy eredmény.“ - írja a MÁOSZ a Facebook oldalán.
Indexkép forrás: MÁOSZ
A kutya tüzelése
A legtöbb szuka kutya tartó átesik a tüzelés nehézségein. Mire számíthat a tapasztalatlan gazdi? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Kisállat ivartalanítás támogatása kérhető 2024 év második felében
Magyarországon sokkal több állatot szaporítanak, mint amennyi felelős gazda van, ez is oka, hogy a kóborrá váló állatok száma nem csökken. A felelőtlen állapotoknak, a gazdátlan kutya, cica egyedszámának csökkentésére ivartalanítással van esély. Az Orpheus Állatvédő Egyesület 2024 második felében 300 állat ivartalanítását támogatja. Ennek köszönhetően több ezer potenciálisan túlszaporított állattal lesz kevesebb.
Rekordszámú pályázat érkezett az állatvédő civil szervezeteknek kiírt pályázatra
Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos bejelentette, hogy rekordszámú pályázat érkezett a május elején meghirdetett, állatvédelemmel, illetve mentő-, segítő- és vakvezető kutyás jellegű tevékenységgel foglalkozó civil szervezetek számára szóló pályázatra. A pályázati kiírás szerint a kérelmek benyújtására nyitva álló határidő kedden letelt, 284 szervezet élt a pályázat beadása adta lehetőséggel.
Újabb 12 millió forinttal támogat civil szervezeteket a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány
Újabb 12 millió forinttal támogatja a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a kelet-magyarországi állatvédelmet és a szaporítótelepek elleni fellépést.
95 millió forint az állatvédelem fejlesztésére
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány szeptemberben éves költségvetése több mint harmadát, mintegy 95 millió forintot állatvédő civil ernyőszervezetek fejlesztésére, prevenciós és edukatív munkájának megsegítésére, az állatkertek állatmentő és fajvédelmi tevékenységének erősítésére, valamint az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) civil állatvédőket segítő ivartalanítási programjának és kutatómunkájának támogatására fordítja - közölték hétfőn, Budapesten.