
A kisebb termetű kutyák okosabbak
2024. november 19., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
A testükhöz képest nagyobb agyú kutyák nem feltétlenül okosabbak, állapítja meg egy új tanulmány.
A Biology Letters című folyóiratban 2024. november 13-án megjelent kutatás szerint a munkakutyák ugyan más fajtákhoz képest összetettebb képességekkel rendelkeznek, de ezek az agyban kompaktabb helyre vannak szervezve, azaz a relatív agyméretük kisebb.
Ez eltér attól, amit az evolúciós történetben a vadon élő emlősöknél látunk, ahol a testmérethez képest egyre nagyobb agyarakkal a kognitív képességek általában összetettebbé válnak.
Más fajcsoportokban a relatív agyméret fejlettebb kognitív képességeket jelez - itt ennek az ellenkezőjét látjuk” - mondta Ana Balcarcel, az új tanulmány vezető szerzője, a franciaországi Montpellier Evolúciós Tudományok Intézetének evolúcióbiológusa.
A tanulmány a svájci Berni Természettudományi Múzeumban található 172 fajtájú felnőtt kutya 1682 koponyájának mérésével hasonlította össze a kutyák agyméretének és testméretének arányát.
A csivavák relatív agymérete nagyobb, mint a munkakutyáké.

A kutatók kiszámították a kutyák relatív endokraniális térfogatát, azaz az agyuk méretét a testméretükhöz viszonyítva.
A 14 viselkedési tulajdonságra vonatkozó pontszámokat szintén a Canine Behavioral Assessment and Research Questionnaire-ból vették, amely a kutyafajták standardizált viselkedési értékelése, és amely a kiképezhetőséget, a figyelemfelkeltő viselkedést, az agressziót és más tulajdonságokat méri.
A testméretükhöz viszonyítva a legkisebb agyvelővel a „dolgozó” fajták rendelkeztek, például a szibériai huskyk, amelyeket arra tenyésztettek ki, hogy komplex képességekkel segítsék az embert.
A „társas” fajták, például az elsősorban kedvtelésből tartott csivavák agya volt a legnagyobb relatív méretű.
A relatív agyméret kisebb volt az edzettebb kutyáknál - jellemzően az olyan munkafajtáknál, mint a szibériai huskyk, a pireneusi hegyikutyák és a rottweilerek.
A munkakutyafajták olyan embersegítő feladatokat látnak el, mint a keresés-mentés, az vakvezetés és a rendfenntartás, és korábbi kutatások kimutatták, hogy más kutyafajtáknál jobb végrehajtó funkciókkal - azaz nagyobb viselkedéskontrollal és rövid távú memóriával - rendelkeznek.
"A nagyobb kutyák belső agyszöveteinek összetétele más, mint a kisebbeké." - mondta Balcarcel.

A kutyák nem természetes környezetben élnek.
"Korábbi kutatások azt sugallták, hogy a nagyobb agy általában magasabb túlélési esélyekkel, jobb döntéshozatallal és nagyobb információfeldolgozó képességgel korrelál, ezért az új tanulmány eredményei meglepőek voltak." - mondta Balcarcel.
„A legfontosabb különbség itt az, hogy a kutyák nem természetes környezetben vannak” - mondta Balcarcel. „Ők a mesterséges szelekció függvényei... ez egy nagyon irányított szelekció, evolúció az emberi kéz alatt.”
A tanulmány azt is megállapította, hogy a nagyobb relatív agymérettel rendelkező kutyafajták - főként az ölebek, mint a csivavák, pomerániaiak és yorkshire terrierek - általában magasabb szintű félelmet és agressziót, szeparációs szorongást és több figyelemkereső viselkedést mutatnak.
Az ölebeknél fontosabb a szeretet.
Ezeket az ölebeket elsősorban emberi társnak tenyésztik, így a szeretet és a figyelemkeresés kedvező tulajdonságok a tenyésztéshez és a mesterséges szelekció révén történő továbbadáshoz.
"A félelem és az agresszió talán nem volt olyan hátrányos ezeknek a fajtáknak, mint a munkakutyáknak, amelyeket azért tenyésztettek, hogy jobban képezhetőek legyenek." - spekulált Balcarcel.
Elmondhatjuk, hogy valóban megváltoztattuk az agyukat - nem csak a különböző kutyák testméreteit és arányait” - mondta Balcarcel.
A csapat legközelebb a különböző fajták agyának formáját és működését tervezi összehasonlítani.
"A neokortex - az agy magasabb szintű funkciókért felelős része - alakjának eltérései a kutyafajták között fényt deríthetnek a különböző kutyafajták számára fontos érzékszervekre és funkciókra." - mondta Balcarcel.

Balcarcel emlékeztette a kutyatulajdonosokat, hogy függetlenül a kutya agyának és testének méretarányától, az eredmények nem feltétlenül feletethetők meg közvetlenül a kutya intelligenciájának.
„A kutyákat különböző kognitív képességekre tenyésztették ki, így még ha kutyája a kis agyúak közé tartozik is, a maga módján különleges és specializált” - mondta Balcarcel.
Forrás: Origo
Tényleg boldogtalanok az elkényeztetett kutyák?
Ahogyan a kutyák egyre inkább elveszítik eredeti “funkcióikat”, és válnak teljes értékű családtaggá, egyre kevésbé engedjük őket valódi kutyaként viselkedni.
Milyen tartási körülmények között a legboldogabbak a kutyák?
Szimatparkot és játszóteret építettek idős menhelyi kutyáknak a lottónyertesek
Az idős árva kutyusok még egy gyógynövényes kertet is kaptak, ahol kedvükre szaglászhatnak.
Miért van olyan kevés kutya- és bababarát szálláshely? Interjú egy hotel ügyvezetővel.
Onnantól, hogy egy pár családdá válik, természetes igényük, hogy gyermekükkel együtt szeretnének nyaralni menni. Erre számtalan lehetőségük van. Azonban, ha a család a kutyáját is szeretné magával vinni, a lehetőségek jelentősen lekorlátozódnak. Miért van ez? Ennek jártunk utána.
A vezényszó, amit muszáj megtanítanod kutyádnak, az életét is megmentheti
Számos hasznos, és valljuk be, haszontalan vezényszót tanítunk kutyáinknak. Hoztunk egyet, ami semmiképpen ne maradjon ki kedvenced szókincséből!
Máltai kalandorok a nagyvilágban. Interjú egy kamionsofőrrel.
Miért kéne választani a kamionozás és a kutyatartás között, ha összekapcsolhatjuk a kettőt? Nem fogsz ma menőbb kutyákról olvasni: ez a két máltai selyemkutya az utakon is hűséges kísérők.