A Közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 250 millió forinttal támogatja egyes ebrendészeti telepek működését az állatbarát szemlélet erősítése és a hatóság munkájának segítése érdekében
Országos szinten 14 szervezet részesül támogatásban, azonban mindez feltételrendszerhez kötött
2025. január 16., 12:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Közérdekű
Az egyetlen törvény által létrehozott állatvédelmi alapítvány, a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány kidolgozott egy feltételrendszert, amelyet 14 ebrendészeti telep anyagi támogatásához köt egy kísérleti projekt keretében. A pilot projekt célja, hogy elősegítse az állatbarát szemlélet érvényesülését az intézményekben, segítse azok bővítését és olyan férőhelyeket hozzon létre országszerte, ahová különböző eljárások során lefoglalt, elkobzott állatok elhelyezhetőek. Az Alapítvány nemcsak előírja a feltételek betartását a támogatási szerződésben, hanem azok ellenőrzését is tervezi, ezzel segítve a jogszerű és állatbarát működtetést. A feltételek között szerepel egy helyi kóborállat-megelőző akcióterv kidolgozása és végrehajtása, a kóbor állat befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos kormányrendelet ismerete és betartása, legalább három éves jogszerű működés, illetve lehetőség szerint együttműködés állatvédő szervezettel és az ebrendészeti tevékenység kiterjesztése új településekre.
Ovádi Péter, állatvédelemért felelős kormánybiztos elmondta, hogy a kormány számára kiemelten fontos az állatvédelem előmozdítása, ezért minden rendelkezésre álló eszközzel támogatja az ebrendészeti telepek fejlesztését és korszerűsítését. Az új támogatási rendszer biztosítja, hogy ezek az intézmények ne csak a jogszabályi előírásoknak feleljenek meg, hanem olyan hellyé váljanak, ahol az állatok megfelelő ellátást és gondoskodást kapnak. A most kiosztott forrásokkal azt szeretnék elérni, hogy az állatbarát szemlélet még erősebben érvényesüljön a mindennapi gyakorlatban, és a jövőben még hatékonyabban küzdhessenek a kóbor állatok problémája ellen.
Vetter Szilvia, a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány elnöke hozzátette: az ebrendészeti telepek fejlesztése kulcsfontosságú lépés a felelős állattartás kultúrájának megerősítésében. Azonban ez nem csupán infrastrukturális kérdés, hanem szemléletformáló feladat is. A támogatásban részesülő telepek vállalták, hogy hosszú távú, fenntartható megoldásokkal dolgoznak az állatvédelem erősítéséért, valamint együttműködnek az állatvédő szervezetekkel. A szervezet azt is vállalja, hogy az ebrendészeti telepet a támogatás megérkezését követően legalább 3 évig jogszabályszerűen üzemelteti.
Országos szinten 14 szervezet részesül több, mint 250 millió forint hozzájárulásban az Alapítvány által meghatározott feltételek és keretek között. Azokkal az önkormányzatokkal vagy az ebrendészeti tevékenységet ellátó egyéb szervezetekkel valósulhat meg a szerződéskötés, akik egyértelműen vállalták az alábbi feltételek teljesítését:
A hosszú távú eredmények érdekében a támogatott telepek vállalják, hogy hosszútávú, több pontból álló akciótervet dolgoznak ki és hajtanak végre a kóbor állatállomány megelőzésére, valamint a felelős állattartás népszerűsítésére. Az akciótervet a beszámolóval együtt benyújtják az Alapítványnak.
Az Alapítvány elvárja, hogy a támogatott telepek a beruházás eredményeként elért összférőhelyek közösen észszerűen meghatározott százalékát fenntartsák közigazgatási vagy büntetőeljárásban lefoglalt, elkobzott állatok számára. Emellett a telepek biztosítják, hogy a támogatás megérkezését követően legalább három évig jogszabályszerűen működnek, így garantálva a hosszú távú, állatbarát üzemeltetést. Be kell tartaniuk a kóbor állatok befogására, tulajdonjogának átruházására és elhelyezésére vonatkozó, a 785/2021. (XII. 27.) Kormányrendeletben meghatározott részletes szabályokat, különös tekintettel az állatok jóllétét biztosítani hivatott rendelkezésekre (ez természetesen a támogatási szerződéstől függetlenül is kötelességük).
Az állatvédelem területén kiemelt jelentőségű az együttműködés, ezért a támogatott telepek kötelesek lehetőség szerint legalább egy állatvédő szervezettel együttműködési megállapodást kötni, amelynek keretében kölcsönösen segítik egymás munkáját. Ha az együttműködés önhibán kívül nem valósítható meg, a telepnek igazolnia kell, hogy minden tőle elvárhatót megtett az együttműködés érdekében.
A támogatott telepeknek továbbá legalább két, megfelelő ebrendészeti szerződéssel nem rendelkező környékbeli településsel is meg kell próbálniuk szerződést kötni. Amennyiben ez nem sikerül, szintén igazolniuk kell, hogy az elmaradás nem az ő hibájukból történt, vagy más nyomós okból ezen feltétel az ő esetükben nem teljesíthető.
Összesen a kísérleti projekt keretében 250 836 847 Ft támogatás kerül kiosztásra, mely az alábbiak alapján oszlik meg (ABC sorrendben):
- Bácsalmás Város Önkormányzata: 15 000 000 Ft
- Balmazújváros Város Önkormányzata: 25 000 000 Ft
- Hajdúhadház Város Önkormányzata: 10 000 000 Ft
- Hajdúnánás Városi Önkormányzat: 5 497 213 Ft
- Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata: 25 398 000 Ft (még a tavalyi évben)
- Kompolt Községi Önkormányzat: 30 000 000 Ft
- Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület: 34 717 234 Ft
- Mancsmentő Állatvédő Egyesület: 10 000 000 Ft
- Mezőkövesdi VG Nonprofit Zrt.: 5 368 000 Ft
- Nagydobos Község Önkormányzata: 30 000 000 Ft
- Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata: 8 940 800 Ft
- Ópályi Község Önkormányzata: 30 000 000 Ft
- Tiszafüred Város Önkormányzata: 10 000 000 F
- Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzata: 10 915 600 Ft
Forrás: Közös Ügyünk Az Állatvédelem Alapítvány
Indexkép forrás: Zalaegerszeg-Ebrendészet