Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak
Kutyasétáltatás szabályai
2024. december 04., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Bár – legalábbis a személyes tapasztalatok alapján – a kutyatulajdonosok többségét ez valószínűleg meglepi, de a kutyatartásnak is vannak bizonyos szabályai. Amiket egyébként érdemes is betartani, mert bizony súlyos bírság, ne adj isten börtön is lehet a vége annak, ha az általunk nem kellő módon felügyelt jószágunk valamilyen bajt csinál. Plusz érdemes azokra is tekintettel lenni, akik nem szeretik a kutyát – az ő részükről is jogos elvárás, hogy ne kelljen a mások által vállalt állatok miatt hátrányt szenvedniük.
Magyarország minden bizonnyal a legnagyobb kutyatartó országok egyike egyike – bár az ebek pontos számára vonatkozólag csak becslések vannak, ám a kérdéssel foglalkozó kutatások szerint még az sem kizárt, hogy a hazai állomány eléri a 2,8 millió példányt.
Egy másik, tavaly publikált anyag pedig úgy becsülte, hogy hazánkban 1000 főre 211 kutya jut, ami az adatokat szolgáltató 73 országból a 4. legmagasabb szám. Az idézett munka szerint egyébként ebből a szempontból kizárólag Románia, Brazília és az Amerikai Egyesült Államok áll előttünk a sorban.
A magyarok zöme tehát imádja a kutyákat, ugyanakkor a tapasztalat sokszor az, hogy az állat tartásával kapcsolatos szabályokat már kevésbé ismerik, vagy legalábbis azok betartásával nem sokat törődnek.
Sétáltatás
Az egyik legkézenfekvőbb kérdés természetesen, hogy hogyan kell sétáltatni az ebeket. Pórázon.
Pontosabban, a kérdést szabályzó 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról kimondja, hogy
"17. § (1) Belterület közterületén – kivéve az ebek futtatására kijelölt területet – ebet csak pórázon lehet vezetni. Közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes."
Ugyanennek a paragrafusnak a második bekezdése kimondja, hogy
"(2) Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen."
A harmadik bekezdés arról is rendelkezik, hogyha ez máshogy nem oldható meg, akkor bizony szájkosarat kell használni:
"(3) Szájkosarat használni a (2) bekezdésben foglaltak végrehajtása érdekében – ha törvény, kormányrendelet vagy miniszteri rendelet a szájkosár használatát nem írja elő – kizárólag az egyed jellemzően agresszív magatartásának ismerete esetén kell."
A fentieket tehát úgy foglalhatjuk össze, hogy a póráz mindig kötelező – kivéve a kijelölt területeket -, míg a szájkosár csak akkor, ha az eb veszélyesnek minősül.
A veszélyes, agresszív kutyákkal kapcsolatban egyébként további előírásokat is megfogalmaz a rendelet, mind a tartásukkal, mind a szállításukkal kapcsolatban.
Ami kifejezetten a közterületen való vezetésüket, szállításukat illeti, arról a már idézett rendelet 17/I. § első bekezdése rendelkezik:
"(1) Veszélyes ebet közterületen vezetni, tömegközlekedési eszközön szállítani csak a harapás lehetőségét megakadályozó, biztonságos szájkosárral és a kibújást megakadályozó nyakörvvel, két méternél nem hosszabb, nem kihúzható pórázon, a tartási engedélyben megjelölt személy felügyeletével szabad. E helyeken az ebet a pórázról elengedni és a szájkosarat levenni tilos."
Külterületen is vannak szabályok
Sokan a szabadtéri programokra, kirándulásokra is rendszeresen viszik magukkal a kutyákat. Nos, számukra meglepő lehet, hogy bizony a városon kívül, az erdőben is vannak az állat vezetésével kapcsolatos szabályok.
Ráadásul az erdőben egy olyan veszély is leselkedik a nem pórázon vezetett kutyákra, ami a városban nem – bizonyos körülmények között a vadász akár le is lőheti a jószágot, amire egyébként volt is már példa Magyarországon.
Az 1996. évi LV. törvény a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról 37/B. § kimondja, hogy
"(4) A vadászterületen a vadász a vadállomány védelme érdekében – a vad elfogására, elejtésére megengedett vadászati eszközzel – elfoghatja vagy elejtheti, ha a tulajdonosának felderítésére nincs közvetlen lehetőség a) a vadat űző vagy a vadat elejtő kutyát, ha a vad sérelme másként nem hárítható el, továbbá b) fertőzés továbbterjedése vagy másként el nem hárítható támadás megakadályozása céljából a kutyát vagy macskát."
A 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről értelmében a fent tárgyalt (és egyéb, általunk nem tárgyalt) szabályok megszegése szabálysértésnek minősül (193. §).
Mindezekért pedig pénzbírság is kiszabható - az érvényben lévő rendelkezés alapján a póráz nélküli kutyasétáltatás esetén a helyszíni bírság 6 500-tól 65 ezer forintig terjedhet, de ha valaki ezt a szabálysértést fél éven belül többször is elköveti, akkor a bírság összege 90 ezer forint is lehet. Ez azonban csak akkor igaz, ha mi magunk vezetjük az ebet póráz nélkül, mert ha ezt a kutya teszi meg önnön magával – magyarul, ha a kutya kiszökik az utcára -, akkor már 450 ezer forint is lehet a bírság nagysága.
Forrás: Pénzcentrum
Indexkép forrás: Julius-K9
Újévi kutyás fogadalmaid
Te is szoktál magadnak ígéreteket tenni, hogy mik azok a dolgok, amiket másképp fogsz csinálni az új évben? Mi lenne, ha most kutyádnak tennél fogadalmakat? Íme a lista, amit kedvenced kér!
Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak, második rész
Bár – legalábbis a személyes tapasztalatok alapján – a kutyatulajdonosok többségét ez valószínűleg meglepi, de a kutyatartásnak is vannak bizonyos szabályai. Amiket egyébként érdemes is betartani, mert bizony súlyos bírság, ne adj isten börtön is lehet a vége annak, ha az általunk nem kellő módon felügyelt jószágunk valamilyen bajt csinál. Plusz érdemes azokra is tekintettel lenni, akik nem szeretik a kutyát – az ő részükről is jogos elvárás, hogy ne kelljen a mások által vállalt állatok miatt hátrányt szenvedniük.
Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?
Kutyasétáltatási etikett
Minden bizonnyal az összes kutyatartónak volt már rossz tapasztalata kutyasétáltatás közben abból fakadóan, hogy egy póráz nélküli kutyát odaengedtek a saját, pórázon vezetett kutyájához.
Mitől lesz valaki jó gazdi?
Mitől lesz jó egy anya, egy gyerek, egy testvér, feleség vagy éppen férj? Nagyon sokrétű válaszok lehetnek. Mi most néhány gondolatot a jó gazdiságról szeretnénk megosztani.