Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak, második rész - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak, második rész

Szabályok kutyásoknak


2024. december 10., 06:30


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Jó tudni!




Bár – legalábbis a személyes tapasztalatok alapján – a kutyatulajdonosok többségét ez valószínűleg meglepi, de a kutyatartásnak is vannak bizonyos szabályai. Amiket egyébként érdemes is betartani, mert bizony súlyos bírság, ne adj isten börtön is lehet a vége annak, ha az általunk nem kellő módon felügyelt jószágunk valamilyen bajt csinál. Plusz érdemes azokra is tekintettel lenni, akik nem szeretik a kutyát – az ő részükről is jogos elvárás, hogy ne kelljen a mások által vállalt állatok miatt hátrányt szenvedniük.



Magyarország minden bizonnyal a legnagyobb kutyatartó országok egyike egyike – bár az ebek pontos számára vonatkozólag csak becslések vannak, ám a kérdéssel foglalkozó kutatások szerint még az sem kizárt, hogy a hazai állomány eléri a 2,8 millió példányt.

Egy másik, tavaly publikált anyag pedig úgy becsülte, hogy hazánkban 1000 főre 211 kutya jut, ami az adatokat szolgáltató 73 országból a 4. legmagasabb szám. Az idézett munka szerint egyébként ebből a szempontból kizárólag Románia, Brazília és az Amerikai Egyesült Államok áll előttünk a sorban.

 

A magyarok zöme tehát imádja a kutyákat, ugyanakkor a tapasztalat sokszor az, hogy az állat tartásával kapcsolatos szabályokat már kevésbé ismerik, vagy legalábbis azok betartásával nem sokat törődnek.

 

Korábbi cikkünkben a kutyasétáltatásra vonatkozó szabályokat ismertettük, most jöjjön a többi kutyásokra vonatkozó előírás.

 

Tömegközlekedés

 

...Más a helyzet a tömegközlekedési járműveken, ahol bizony nem spórolható meg a szájkosár, de ezen túl egyéb előírások is érvényesek:

 

Kistermetű kutyát kézipoggyász méretű, állatok szállítására alkalmas zárt szállítóboxban, ketrecben vagy táskában lehet szállítani, melyből az állat az utazás alatt nem tud kiszabadulni, illetve nem tudja beszennyezni a többi utas ruháját, poggyászát vagy a járművet. Minden egyéb esetben – az állat életkorától, fajtájától és méretétől függetlenül – csak úgy szállítható kutya, ha póráz és felcsatolt szájkosár/pofaszorító van rajta. Az utazás során mindig legyen nálad kedvenced oltási könyve, valamint figyelned kell arra, hogy a jármű ajtaja nehogy becsípje az állat valamely végtagját vagy farkát.

 

Ugyancsak fontos előírás – amit egyébként sokan megszegnek -, hogy „a kutya a közösségi közlekedési járművek ülésén nem, csak járművek peronján szállítható”.

 

kutyatartás szabályai
Fotó: Julius-K9

 

Járdán hagyott kutyagumi

 

A járdán hagyott ürülékkel kapcsolatban az 1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről kimondja, hogy

 

"5. § (6) A kedvtelésből tartott állat ürülékét az állattartó a közterületről köteles eltávolítani."

 

A kérdést tehát a törvény is szabályozza, de talán a legalapvetőbb jómodor is arra kellene késztesse az embereket, hogy lehetőleg ne hagyják a járdán a kutyagumit. Persze a belváros utcáit járva hamar rájöhet az ember, hogy a törvény szava bizony nem minden esetben tartatik be.

 

A fentiek megszegése=szabálysértés

 

2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről értelmében a fent tárgyalt (és egyéb, általunk nem tárgyalt) szabályok megszegése szabálysértésnek minősül (193. §).

 

A kutyagumi esetében a büntetési tétel nagysága az önkormányzattól is függ, ráadásul az sem mindegy, hogy hol hagyta el a kutya értékes bélsarát. Mindenesetre a bírság 5 ezer forinttól indul, és különösen cifra esetben akár 150 ezer forintig nőhet. Persze ideális esetben nem csak a bírságtól való félelem miatt kellene felszedni az utcáról az ürüléket, hanem mert egyrészt az összeszart utcák látványa minimum undorító, másrészt a kutyák székletében található kórokozók jelentős része potenciálisan az embereket is képesek megfertőzni, tehát egészségügyi kockázatuk is van.

 

Ugyancsak szabálysértést követünk el, ha a kutyát nem az előírásokkal összhangban szállítjuk a tömegközlekedési eszközökön – ilyen esetben 5 ezer és 50 ezer forint közötti bírságra számíthat a rebellis kutyatulajdonos.

 

kutyaürülék felszedése
Fotó: Julius-K9

 

Harap amúgy

 

Bár sokak szerint a kutya az ember legjobb barátja, valójában nem példa nélküli, hogy az ebek megmarják az embert. Sőt, sajnos rendkívül durva, akár halálos kimenetelű kutyatámadásokra is van példa – néhány éve például egy 22 éves texasi lánynak két kutya gyakorlatilag megette az arcát, idén nyáron pedig egy 11 éves fiút öltek meg az ebek Székelyföldön.

 

Ilyen esetekben az állatok természetesen nem tudnak felelni a tetteikért, így ilyenkor azok tulajdonosai a felelősök (2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről - LXXIV. Fejezet – Felelősség az állatok károkozásáért - 6:562. § [Az állattartás körében okozott kár]).

 

A büntetés mértéke természetesen több dologtól is függ, hiszen nem mindegy, hogy milyen körülmények között, mekkora sérülést okoztak az ebek – súlyos, maradandó kárt okozó, vagy akár halálos kimenetelű támadások esetén a pénzbírság mellett akár több éves börtönbüntetésre is számíthat a kutyatulajdonos. Ez abban az esetben is igaz, ha a kutya által megtámadott áldozat nem ember, hanem egy másik állat.

 

Terror a szomszédban

 

Még egy gyakori konfliktusforrásra térnénk ki, nevezetesen arra, amikor valaki kénytelen egész nap a szomszéd kutya ugatását hallgatni.

 

A már idézett Polgári Törvénykönyv (Ptk.) ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozik, hogy az ingatlan tulajdonosának tartózkodnia kell mások szükségtelen zavarásától.

Kérdés persze, hogy mikortól számít egy zavarás szükségtelen mértékűnek, illetve meddig számít szükségesnek – a Ptk. alapvetően azt követeli meg, hogy az adott körülményekhez, lehetőségekhez képest a legkisebb mértékű sérelmet okozzuk a szomszéd számára – már amennyiben mi (és a kutyánk) vagyunk a zavarók.

 

Az állandóan ugató kutya problémáját egyébként gyakran állatvédelmi szempontból közelítik meg az illetékesek, ugyanis az eb efféle viselkedése gyakran az állattartási körülmények hibáira vezethető vissza, például magányra, fájdalomra vagy nem megfelelő ellátásra. Ilyen jellegű problémák esetén értesíthetjük a jegyzőt, aki megvizsgálhatja a kisebb jellegű problémát.

 

Ugyanakkor a jegyző vagy a bíróság által hozott határozatok végrehajtása már sokszor problémákba ütközik a gyakorlatban.

 

Megint más a helyzet akkor, ha a kutya állapota rendkívül súlyos, életveszélyes – ilyenkor a rendőrséghez kell fordulni, ők ugyanis akár azonnal is képesek intézkedni.

Forrás: Pénzcentrum
Indexkép forrás: Julius-K9

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak Alig ismert szabály miatt büntetik a magyarokat: 90 ezres csekket is kaphat, akit elkapnak
Bár – legalábbis a személyes tapasztalatok alapján – a kutyatulajdonosok többségét ez valószínűleg meglepi, de a kutyatartásnak is vannak bizonyos szabályai. Amiket egyébként érdemes is betartani, mert bizony súlyos bírság, ne adj isten börtön is lehet a vége annak, ha az általunk nem kellő módon felügyelt jószágunk valamilyen bajt csinál. Plusz érdemes azokra is tekintettel lenni, akik nem szeretik a kutyát – az ő részükről is jogos elvárás, hogy ne kelljen a mások által vállalt állatok miatt hátrányt szenvedniük.

Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben? Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?

Kutyasétáltatási etikett Kutyasétáltatási etikett
Minden bizonnyal az összes kutyatartónak volt már rossz tapasztalata kutyasétáltatás közben abból fakadóan, hogy egy póráz nélküli kutyát odaengedtek a saját, pórázon vezetett kutyájához.

Mitől lesz valaki jó gazdi? Mitől lesz valaki jó gazdi?
Mitől lesz jó egy anya, egy gyerek, egy testvér, feleség vagy éppen férj? Nagyon sokrétű válaszok lehetnek. Mi most néhány gondolatot a jó gazdiságról szeretnénk megosztani.

Őszi kutyasétáltatás Őszi kutyasétáltatás
Az ősz kétségkívül a legideálisabb időszak a hosszú sétákra kutyusunkkal, hiszen nem olvadunk el a nyári melegben, és nem fagyunk át a téli latyakban. Sok gazdi több napos pihenésre indul kutyástul ősszel.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Beagle Club Online Rehabportál Mondial Assistance GesmbH AEGON Magyarország Zrt.

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Tolvajok ólálkodnak Karácsonykor Hírek - Címlapon
Tolvajok ólálkodnak Karácsonykor
Kutyabarát munkahely: extra vagy hátrány? Hírek - Címlapon
Kutyabarát munkahely: extra vagy hátrány?