Az ember és a kutya hatott egymás genetikai fejlődésére - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Az ember és a kutya hatott egymás genetikai fejlődésére

32 ezer éve a kutya az ember legjobb barátja


2015. január 06., 10:00


Szerző: kiberov


Kategória: Jó tudni!




A kutya nemcsak az ember legjobb barátja, hanem egy új kutatás szerint az evolúcióban is hűséges társa volt az évezredek során: a két faj közötti kapcsolat befolyással volt genetikai fejlődésükre.



 A Nature Communications című szakmai folyóiratban megjelent tanulmány szerzői feltárták, hogy a háziasított kutyák agya és emésztőszervrendszere sok szempontból hasonlóképpen alakult, mint az emberé. Meglátásuk szerint a közös környezet is hatást gyakorolt mindkét faj evolúciójára azóta, hogy az ember több tízezer évvel ezelőtt megszelídítette a farkast, és barátjává fogadta.

Fotó:pixabay

   

A tudósok körében erősen vitatott, hogy a háziasítás pontosan mikor is zajlott le. Az biztos, hogy a kutyák tízezer évvel ezelőtt már az emberi társadalmak szerves részét képezték. Együtt eltemetett kutyák és emberek maradványai Németországban is előkerültek 14 ezer
éves sírokból
, ami a háziasításra utal, viszont korábbi genetikai tanulmányok a farkasok domesztikálásának eredetét Kínába és a Közel-Keletre helyezték. Nemrégiben az amerikai tudományos akadémia PLoS ONE című kiadványában megjelent az a tanulmányt, amelyben
kutatók mitokondriális DNS-vizsgálatok eredményére hivatkozva közölték: a mai kutyák egyik őséé az a 33 ezer éves koponya, amelyet az oroszországi Altáj-hegységben találtak.

    A háziasítás folyamatának megértése végett a mostani tanulmány szerzői a szürke farkasok, őshonos kínai kutyák, tibeti masztiffek, német és belga juhászok DNS-ét elemezték. A genetikai információkat hordozó örökítőanyag vizsgálatából az derült ki, hogy a domesztikált kutyák ősei és a szürke farkasok körülbelül 32 000 évvel ezelőtt
válhattak szét egymástól.

    Azóta az ebek háziasítása és evolúciója fokozatosan valósult meg, amit jelez az is, hogy a kutyapopulációban nem voltak hirtelen bekövetkezett drasztikus ingadozások az idők folyamán.

    "A háziasítást gyakran társítják a népsűrűség növekedésével és a lakott területek zsúfoltságának a fokozódásával. Kétségkívül ezek a kedvezőtlennek ítélt környezeti feltételek nyomást gyakorolhattak mindkét faj genetikai újrahangolására" - fejtette ki Kuo-tung Vang,a Kínai Tudományos Akadémia genetikai kutatója.

Fotó:pixabay

   

A vizsgálat résztvevői összevetették az emberek és az ebek megfelelő génjeit. Arra a megállapításra jutottak, hogy az emésztésért és az anyagcseréért felelős gének hasonló változásokon mentek keresztül mindkét fajnál. Kimutatták azt is, hogy a génmódosulás összeköthető a hús- és növényalapú táplálék arányának nagyjából egy időben lezajlott jelentős eltolódásával mind az embernél, mind a kutyánál.

    Ugyancsak megegyező evolúciós átalakulást fedtek fel a két faj agyának működési folyamataiban, például azoknál a géneknél, amelyek hatással vannak a szerotoninra, az agy egyik "sokfunkciós", különböző élettani és viselkedési folyamatot szabályozó
ingerületátvivő anyagára, kémiai hírvivő molekuláira.

 

 

 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

 

 

Forrás: mti

Témába vág

Csehszlovák farkaskutyát tartani igazi kihívás és fantasztikus kiváltság. Interjú egy tenyésztővel. Csehszlovák farkaskutyát tartani igazi kihívás és fantasztikus kiváltság. Interjú egy tenyésztővel.
Ki ne szeretne valódi farkasnak kinéző kutyát tartani? Hiába gyönyörű, nem biztos, hogy mindenkinek való. Tenyésztőt kérdeztünk a fajtatulajdonságokról, kihívásokról. Ismerjük meg csehszlovák farkaskutyát!

Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái Radioaktív kutyák? Kiderült, milyen szupererővel bírnak Csernobil kóbor kutyái
A legújabb kutatások szerint különleges képességekre tettek szert Csernobil kutyái: immunissá váltak a sugárzásra, a nehézfémekre és a környezetszennyezésre.

Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid? Hány százalékban farkas egy farkas-kutya hibrid?
Mi történik a genetikával, ha a farkas és a kutya párosodik? Hány százék "farkastartalmú" kutyát kapunk, és ez miként befolyásolja a kapott egyed tulajdonságait?

Te tartanál egy farkas-kutya hibridet? Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?
A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.

Albínó kutyák - 4 érdekesség a hófehér négylábúakról Albínó kutyák - 4 érdekesség a hófehér négylábúakról
Álomszép fehér bunda, igéző szemek, rózsaszín orr. Semmihez sem fogható megjelenésük mellett azonban különleges odafigyelést, törődést igényelnek az albínók. Mit érdemes tudni róluk?

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Irodakutya.com Praktiker Egyedi kutyás ajándéktárgyak Brimo partysátor

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Íme a nagy táp-teszt! Drágább a jobb? Hírek - Címlapon
Íme a nagy táp-teszt! Drágább a jobb?
A fotópályázat díjazottjai Hírek - Címlapon
A fotópályázat díjazottjai