
Ez a 10 legbutább kutyafajta egy teszt szerint
2025. május 26., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Milyen kritériumok alapján határozzuk meg az egyes kutyafajták intelligenciáját?
Egy kutatás során rangsorolták a legbutább kutyák listáját.
A kutyák rangsorolása intelligencia alapján
1994-ben egy pszichológus, Stanley Coren, megjelentette The Intelligence of Dogs (A kutyák intelligenciája) című könyvét. Dr. Coren több mint 100 kutyafajtát rangsorolt három intelligenciatípus alapján:
-
Adaptív intelligencia (önálló problémamegoldásra és korábbi tapasztalatokból szerzett tanulási képesség)
-
Munka- és engedelmességi intelligencia (ember által tanított tanulási képesség)

Az alábbi lista az említett könyvből származik. Az alapján íme a 10 legbutább kutyafajta:
- Afgán agár
- Basenji
- Angol bulldog
- Csau-csau
- Orosz agár
- Angol véreb
- Pekingi palotakutya
- Beagle
- Angol masztiff
- Basset hound
A kutyákat különböző képességekre tenyésztik
„Az, hogy a kutyák mennyire tűnnek okosnak, a teszttől függ.” - mondja Nicholas Dodman, a Tufts Egyetem egyik osztályvezetője. "Egészen a közelmúltig két kutyám volt. Az egyikük hiperaktív volt, a másik kutya pedig szinte mindig csak egy helyben feküdt. Azt lehetne mondani, hogy Jasper, a lustábbik, nem volt olyan okos, mint Rusty. De ha egyszer kint voltam terepen, Jasper is tudott aktív lenni, hisze ekkor azt a munkát csinálta, amire tenyésztve lett. Ő egy mosómedvekopó volt, és az imádta az orrát használni. Zseniális volt a munkájában, de tény, hogy néhány más dologban pedig nem volt olyan jó."

A fajtatiszta kutyák nagyon különböző képességekkel rendelkeznek attól függően, hogy mire tenyésztették ki őket. Például a terelőfajták, mint a border collie vagy az ausztrál juhászkutya, rendkívül intelligensnek számítanak. Munkájuk jellegéből adódóan kiválóan képesek önálló döntéseket hozni és teljesíteni a gazda utasításait.
A “buta” fajták
Afgán agár
Az agarak köztudottan makacs kutyák, nem könnyű dolga van a gazdinak, ha tréningezésről van szó. A makacsságot hajlamosak az emberek a butasággal összemosni, ezért is kerülhetett első helyre a listán.
Basenji
A basenjiket nagyon sokan macskákhoz hasonlítják, ami magában foglalja makacs természetüket, nagyfokú önállóságukat, és azt, hogy nem feltétlen szeretnének a gazdi kedvében járni mindenáron.
Bulldog
A bulldogok lustaságukkal igazán azt a képet festik magukról, mintha az ég világon semmihez nem lenne kedvük, csak szunyókálni.
Csau-csau
A csau-csauk édes mackós külsőjüket meghazudtolva valójában őrző-védő kutyáknak lettek kitenyésztve. Makacsak és nehézkes a tanításuk, mert szívesebben mennek a saját fejük után, mintsem a gazdi utasítására figyeljenek.
Orosz agár
Az orosz agár, más néven a borzoi, csak rövid tréningezésre alkalmas, ugyanis hamar elveszítik érdeklődésüket a tanulás iránt. Az agarak jellemzőit hordozzák magukban.
Angol véreb
Miért tartják gyakran butának a vérebeket? „Nagyjából minden hasonló típusú kutyát az orra irányít.” - mondja Dr. Dodman. "Nehéz őket kiképezni, mert nem igazán néznek felfelé, csak lefelé. Nem igazán érdekli őket, hogy figyeljenek a gazdára, csak az orrukkal akarják követni a nyomokat, ez teszi boldoggá őket."
Pekingi palotakutya
Ez a fajta kissé lassúcska, sokan a lajhárokhoz hasonlítják őket. Valójában sosem kellett túl aktívnak lenniük, az ősi kínai nemesség köreiben is naphosszat lustálkodhattak.
Beagle
Hasonlóan a vérebekhez, a beagle-öket is az orruk vezetik, ezért különösen sétákon hajlamosak megmakacsolni magukat, és nem igazán figyelni a gazdira.
Angol masztiff
Akárcsak az angol bulldog, ők is kifejezetten aluszékony kutyák, és ezt a nem túl aktív habitust párhuzamba vonjuk intelligenciájukkal.
Basset hound
A basset houndok hosszú alvásaikat csak akkor szeretik megszakítani, ha valami érdekes szag után eredhetnek. A klasszikus tréningezés kevésbé köti le őket, türelem szükséges tanításukhoz.
Forrás: Dogster
Indexkép forrás: Dogster
Miért ugranak sokan a harci kutya kifejezésre? Lássuk tisztán a fajtákat, és azok jellemzőit.
Időről-időre felmerülő téma a kutyások körében a harci kutyák kérdése. Kik tartoznak ide? Miért félnek tőlük olyan sokan, és miért védik foggal-körömmel a fajtákat kedvelők?
Melyik a világ leggyönyörűbb kutyája?
Aranymetszés segítségével állították össze a rangsort a világ legszebb kutyafajtáját kutatók. Lássuk, kik vannak a dobogón!
Mi olyan különleges a vizslákban, hogy ennyire imádjuk őket?
Nem tudsz úgy sétálni menni, hogy ne találkoznál legalább egy vizslával. Mindenhol jelen vannak, a városokban, falukban, kiállításokon, versenyeken. Mi vonz hozzájuk minket ennyire?
Szerinted melyik kutyafajta egyedei hasonlítanak egymásra a legjobban?
Ha egy kutyafajta egyszínű, esetleg csak egy mintázata elfogadott, akkor könnyű nagyon hasonló egyedek látni belőlük. Így járt ez a férfi is, akinek 15 golden retriever közül kellett megtalálnia a sajátját.
3 kutyafajta, akik meglepően nyugodtak külsejük ellenére
Szeretünk előítéletesek lenni. Ha “harcikutyát” látunk, akkor az agresszív, ha terelőt, akkor egész nap pörögni fog. Ugyanígy gondolkodunk bizonyos kutyafajtákról, akikről úgy véljük, egész nap futkározni vágynak, és kielégíthetetlen a mozgásigényük. De vajon tényleg így van?