Folti története, avagy hogyan lesz egy megunt, antiszociális állatból jó kutya
2019. február 11., 11:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
Foltost tavaly Húsvétkor mentette a Kutyások a XV. Kerületért Állatvédő Egyesület egy bejelentést követően. "Gazdája" úgy gondolta, hogy teljesen normális költözéskor a kutyát utcára rugdosni és sorsára hagyni...
Pintér Attila írása.
Folti nehezen kezelhető volt, a pórázt nem ismerte, és a szociális viselkedésről még sosem hallott. Már volt egy második gazdája is, de hamar visszaadta. Pedig Folti fiatal, kedves kutya, gyorsan tanul és könnyen motiválható. Így az egyesület önkénteseinek áldozatos munkája meghozta gyümölcsét, Folti most már egyre szófogadóbb, szépen sétál pórázon és imád labdázni. Így már csak egy szerető gazdira vágyik!
De hogyan változott meg ennek a fiatal, “neveletlen” kutyának a viselkedése, hogyan tudták ezt elérni a befogadói?
Azonban mielőtt erre kitérnék, előtte pár szóban a Kutyások a XV. Kerületért Állatvédő Egyesületről is írok. Kik ők, és mit csinálnak? Az egyesület tagjai mind önkéntesek, akik a saját szabadidejükben segítenek a kerület kóbor kutyáinak és macskáinak. Menhelyük nincs, így ideiglenes befogadóknál helyezik el a mentettjeiket, akiket aztán minél jobb helyre próbálnak örökbe adni. A XV. kerületben fenntartanak egy éjjel-nappal hívható bejelentő telefonszámot a kóbor állatot találóknak, és a felelős állattartást is próbálják népszerűsíteni előadásokkal és rendezvényeken való szerepléssel. Tavaly 159 állatot juttattak így haza és 22 állatot adtak örökbe. Az ő gondozásukban van Folti is, akinek szintén szerető gazdit keresnek.
Folti messziről indult útnak, mert befogásakor a járőrautóba is komoly erőfeszítés volt betenni. Zavart volt, nem értette, miért hagyta a gazdája az utcán. Emberünk feltehetően úgy gondolta, hogy Folti túl problémás kutya, ő pedig nem akar vele foglalkozni, így egyszerűbb volt “kidobni” a kutyát, mint egy megunt játékot. Szerencsére Folti hamar túltette magát a történteken, feloldódott, és másnap délután már boldogan játszott az önkéntesekkel. Más kutyákkal kezdetben is jól viselkedett, de a hirtelen hangoktól, nagyobb járművektől eleinte még félt, és kisebb szeparációs szorongása is volt, ha egyedül maradt. Ez nála azt jelentette, hogy “szamárbőgés” szerű hangokat adott. Már ebből látszott, hogy okos kutya, hiszen idegen nyelvet is beszélt. :)
Emellett Foltos egészsége sem volt a legjobb, bekerülése után folyamatos kezelés alatt állt, ugyanis bőrbetegséggel küzdött. Allergiás reakció miatt több helyen kihullott a szőre és kisebesedett a bőre. Feltehetően a csirkehúsra allergiás, ezért speciális tápot kezdett el kapni, amitől állapota javulásnak indult: szépen vissza is nőtt a szőre. További kezelést így már nem igényel, de antiallergén tápot kell kapnia.
Az állatmentők ilyenkor mindig bajban vannak: látják a kutyában a lehetőséget, hogy kiegyensúlyozott, boldog kutya is lehet belőle, de rögös az oda vezető út, és sokat kell foglalkozni a kutyával. Ezért olyan gazdit kerestek neki, aki vállalja a szocializációját, eljár vele kutyaiskolába, szabályokat állít fel, és megtanítja neki, hogyan kell “kutyául” viselkedni. A kezelései után jelentkezett is valaki, aki hazavitte Foltit, és itt jöhetne is a happy end, ahogy a Folti a gazdival elfut a naplementébe, és együtt öregszenek meg. De sajnos nem így történt, hamar visszaadták őt, egyszerűen túl nagy falat volt nekik Folti.
De a XV. kerületi kutyások nem adják fel olyan könnyen. Kaptak segítséget is, a Pólus Kutyakiképző Iskola felajánlott Folti számára egy ingyenes engedelmességi tanfolyamot. Az ideiglenes befogadója pedig vállalta, hogy végigcsinálja vele, hátha szófogadó, vagy legalább kezelhető kutya lesz belőle, és kelleni fog ő is valakinek.
Foltos pedig levizsgázott, így tud pórázon sétálni és ismeri az alap vezényszavakat is. Sőt, szocializálódott és enyhült a szeparációs szorongása is. Hosszú utat tett meg, ezzel is bizonyítva, hogy semmi sem lehetetlen, nincsen reménytelen kutya, csak foglalkozni kellett vele. Most már csak egy valamire vágyik: saját gazdit szeretne. Aki labdázik vele jó sokat, szereti őt és otthont ad neki, egész további életére. Vagyis jó kutyaként csak egy valamire vágyik: egy jó gazdira. Most már igazán.
Folti oltva, ivartalanítva és chipezve keresi tehát szerető gazdiját.
Érdeklődni utána a kutyasoka15keruletert@gmail.com e-mail címen vagy a Kutyások a XV. Kerületért Állatvédő Egyesület Facebook-csoportnak írt üzenetben lehet.
Ha a XV. kerületben laksz, és szeretnél Te is segíteni a kóbor állatokon, akkor jelentkezz önkéntesnek az egyesülethez a fenti email címen!
Ha pedig teheted, támogasd az egyesület mentett állataink orvosi illetve oltási költségeit. Köszönjük!
Kutyások a XV. Kerületért Állatvédő Egyesület
Bankszámlaszámunk: K&H:10401945-50526790-68671004
Örökbefogadási kampány indult decemberben
A Közös Ügyünk Az Állatvédelem örökbefogadási kampányt indított, amely 2024. december 1. és 24.-e között tart.
Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.