
Jurassic park a valóságban: kihalt farkasfajt hoztak vissza
2025. April 15., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Óriásfarkas, rémfarkas, kinek hogy ismerős. A Colossal Biosciences tudományos áttörést ért el, amely örökre megváltoztathatja az emberek és bolygónk kapcsolatát, és bejelentette, hogy visszahozott egy kihalt állatot, amely utoljára nagyjából 10.000 évvel ezelőtt járt a Földön.
Az amerikai biotechnológiai vállalat arról is ismert, hogy célja 2028-ra visszahozni a kihalt gyapjas mamutot is.
A Colossal négy vörös farkast klónozott, amely egy kritikusan veszélyeztetett állat, hiszen kevesebb mint két tucat maradt belőlük a vadonban.
„Nem vagyunk alapítvány, nem vagyunk nonprofit szervezet, nem vagyunk tudományos agytröszt. Megpróbálunk ténylegesen termékeket fejleszteni és új technológiákat létrehozni” - mondta Ben Lamm, a vállalat vezérigazgatója és társalapítója az ABC Newsnak.

Fotó: Anneka Svenska/Facebook
Érdekesség, hogy a projekt befektetői között kizárólag magánemberek vagy cégek vannak, az állam nem szállt bele a költségekbe. Néhány ismerős név a támogatók közül: Paris Hilton, Tom Brady, Peter Jackson, Tiger Woods.
2025 márciusában a vállalat bemutatta a gyapjas egeret, egy új egérfajt, amelynek vastagabb szőrzetét a gyapjas mamut mintájára alakították ki.

„Nagyon bíztam abban, hogy ez működni fog” - mondta Beth Shapiro, a Colossal vezető tudósa az ABC Newsnak.
Shapiro csapatának két létező fosszíliából kellett több farkas DNS-ét kinyernie, hogy jobban felállíthassák az állat genomjának sorrendjét. Ezután a Colossal úgy döntött, hogy az óriásfarkas egy közeli rokonát használja alapként.
„Vettünk egy szürke farkas genomot, egy szürke farkas sejtet, amely genetikailag már 99,5%-ban azonos az óriásfarkasokkal, mert nagyon közeli rokonok” - mondta Shapiro. „Ezeket a sejteket a DNS-sorrendjük több pontján úgy szerkesztettük, hogy a DNS az óriásfarkas változatát tartalmazza.”
Nem mindenkit győzött meg a projekt. Dr. Julie Meachen a farkasok tanulmányozását életművévé tette, és Shapiro mellett társszerzője volt egy 2021-es tanulmánynak, amelyben arra a következtetésre jutott, hogy az óriásfarkasok és a szürke farkasok évmilliókkal ezelőtt szétváltak.
Meachent lenyűgözte a Colossal bejelentése az eredményéről, de továbbra is szkeptikus. „Nem hiszem, hogy ezek tényleg óriásfarkasok.” - mondta Meachen az ABC Newsnak. „Van egy majdnem teljesen szürke farkasunk, amely úgy néz ki, mint egy óriásfarkas.”
Shapiro nem ért egyet ezzel a gondolkodással.
„Szerintem egy faj legjobb definíciója az az, hogy ha úgy néz ki, mint az adott faj, úgy viselkedik, mint az adott faj, az adott fajnak a szerepét tölti be, akkor egy bizonyos fajról beszélünk. Amikor megláttam, hogy megszülettek, és fehérek voltak, azt gondoltam, megcsináltuk. Ezek óriásfarkasok.” - mondta.

Fotó: Anneka Svenska/Facebook
Shapiro csapata kutyákat használt - amelyeket azóta örökbefogadtak -, hogy segítsenek világra hozni az óriásfarkasokat, és a Colossal szerint a folyamat során egyetlen állatnak sem esett bántódása.
Az óriásfarkasok közül kettő tavaly év végén született, míg a harmadik 2025 év elején. Mindhárman egy 2000 hektáros, biztonságos természetvédelmi területen élnek egy egyelőre nem publikus helyen.
Az idősebb pár a Romulus és Remus nevet kapta Róma mitológiai alapítói után, akiket a hagyomány szerint úgy ábrázolnak, hogy egy farkas szoptatja őket. A legfiatalabbat Khalesi névre keresztelték a Trónok harca fantasy-sorozat egyik szereplője után, amelyben az óriásfarkasok fontos szerepet játszanak.

Forrás: ABC News