Kutya tanítás: a leghasznosabb vezényszavak
Aranyat érő trükkök a kutya tanításában
2024. október 22., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Nevelés
Akár kölyökkutya érkezett a családba, akár felnőtt kutyát fogadtál örökbe, szinten minden gazdi tanítással kezdi a kutyatartást. Miért hasznos a tanulás, és mik azok a vezényszavak, amik elengedhetetlenek?
A kutya tanítása
A kutya kiképzése, a közösen eltöltött tanulási idő rendkívül hasznos.
Kiváló kapcsolatépítő program. A tanulás során sok időt töltötök együtt, és az egymás társaságában eltöltött idő mindig értékes, hiszen akkor alakul ki és fejlődik a közöttetek lévő kapcsolat.
A kutya tanítása közben te vagy a vezér, azaz téged fog elfogadni a falka vezetőjének. Kutya és gazdi ugyanis falkában él, aminek ideális esetben TE vagy a vezére, az alfa hímje.
Kölyökkutya tanítása
Először is, legtöbb esetben már tudod, hogyan fogod hívni kutyádat, úgyhogy a nevét már az első perctől elkezdheted mondani neki. Nagyon hamar megtanulja a kiskutya, hogy mi a saját neve, nagyjából 1-2 hét alatt.
HOGYAN mondjam a kutya nevét?
Nagyon fontos kérdés. Nyilvánvalóan a legtöbben gügyögünk egy kölyökkutyához, és kedvesen szólongatjuk. Azonban, főleg a későbbiekben, a neve egyet jelent azzal is, hogy jöjjön oda hozzánk, azaz a név=”Gyere!”.
Már minden tapasztalt gazdi tudja (a tapasztalatlanok pedig figyeljenek!), hogy nem minden esetben csak játékból hívjuk a kutyánkat, hanem bizony életmentő is tud lenni akár. Például elhívjuk egy autó elől, vagy meglátunk séta során előttünk egy idegen kutyát póráz nélkül.
Ezekben az esetekben biztosan nem édesen, gügyögve fogjuk a nevén szólítani. Ha azonban szinte ráordítunk a kutyára, nem fog felfigyelni rá, hiszen nem találkozott sosem előtte a kiabálás+név kombinációval.
Amit tegyünk:
Úgy szoktassuk hozzá a kutyát a nevéhez, hogy határozottan ejtsük ki!
Ez nem azt jelenti, hogy kiabálunk kell minden alkalommal a nevét, de határozottan, mondhatni kedvesség (gügyögés) nélkül mondjuk a nevét, ezzel hozzá tudjuk szoktatni azokhoz a szituációkhoz, amikor valóban egy éles helyzetben, rémülten kiáltjuk a kutya nevét.
Nem szabad
Egy kiskutya a családnál töltött első heteiben úgy hiszi, hogy az a neve, hogy Morzsi Nem Szabad.
Nem véletlenül, azt hogy mit szabad és mit nem, az első naptól kezdve le kell fektetni.
A "nem szabad" gyakorlatilag annyit jelent, hogy hagyd abba, amit éppen csinálsz.
Bármi, amit nem szeretnénk, hogy a kutya akkor és később csináljon, szóljunk rá határozottan egy "nem"-mel vagy "nem szabad"-dal. (Népszerű még a "fúj", "elég".)
Következetesnek kell lenni: ha egyszer a kiskutya nem jöhet fel a kanapéra, másik nap se jöhessen csak azért, mert épp ellágyult a szívünk...
Szobatisztaságra nevelés
Én nem pelusoztam egy kölyökkutyámnál sem. Amikor kertbe vittem elintézni a dolgát, és épp könnyített magán, mondtam, hogy “pisil”. (Nem tettem különbséget pisi és kaki között, amelyik szimpatikusabb számodra, amit kevésbé kínosan mondasz akár mások előtt is, azt válaszd.:)
Ez a szó azért hasznos, mert mikor egy szeleburdi kiskutyát kiviszel a kertbe/utcára, annyira izgatott a szagoktól és a látnivalóktól, hogy egészen egyszerűen elfelejt üríteni. Majd bent a házban, a megszokott környezetében, ahol már nem annyira újdonság minden, ott majd könnyít magán.:)
Ezt megelőzve, mindenképp várjuk meg az ürítést, és az ismételgetett szót már össze tudja kötni egy idő után a cselekvéssel, és parancsszóra fogja dolgát végezni.
Kutya nevelés: hasznos trükkök a kutyának
A gazdik imádják a kutyát leültetni, lefektetni, pacsit adatni, stb. De vajon ezek tényleg kellenek?
Nos, nem létszükségletek, viszont nagyon is hasznosak tudnak lenni.
Az "ül" parancsszó például egy stabil pozíciót ad a “marad”-hoz. A kutya stabilabban marad ülve vagy fekve, mintha csak szimplán állnia kéne, és úgy kéne maradnia.
Ehhez kapcsolódóan, a “marad” egy nagyon fontos vezényszó.
Például, ha nem akarjunk, hogy kimenjen a házból, vagy a kertből az utcára. Ha nem szeretnénk, hogy feljöjjön az emeletre. Ha azt szeretnénk, hogy a helyén maradjon, vagy ezer más szituációba, amikor elsősorban az ő biztonsága érdekében, valahol maradnia kell.
Említettem a kutya fekhelyét, ebből fakadóan a “helyedre” egy szintén elengedhetetlen parancsszó. A kutya fekhelye a kutya számára egy biztos, nyugodt pont. Sose legyen büntetés, hogy a helyére kell mennie!
Hasznos, ha szeretnénk mi is kicsit nyugodtan lenni, nem akarunk folyton megbotlani a kutyusban, vagy vendégek jöttek hozzánk, amikor a jó a kutyát egy kicsit elzárni a látogatóktól.
A kutya tanítása: ereszd - A favorit szavam
Nagyon hálás vagyok magamnak, amiért több kutyámnál is az elsők között volt ez a szó: “ereszd”.
Szintén életmentő vezényszó, hiszen bármit, amit feleszik az utcán, kertben, az potenciálisan veszélyes lehet számára, viszont ezzel parancsszóra azonnal kiköpi.
Vannak hasznontalan vezényszavak?
Kétségkívül a “puff” vagy a “forog” nem fog soha életet menteni, de nincs haszontalan szó a kutya tanításában!
Amiért minden tanulás hasznos:
-
Remek kutya-gazdi program, kapcsolatteremtő- és építő jellege van
-
Lefárasztja a kutyát mentálisan
-
Idősebb korban a demencia ellen küzd a trükkök tanulása, gyakorlása
-
Látványos , fotogén pózokat taníthatunk a kutyának, lehet menőzni a közösségi oldalakon:)
-
Versenyeken is indulhatunk ügyes kutyánkkal
Újévi kutyás fogadalmaid
Te is szoktál magadnak ígéreteket tenni, hogy mik azok a dolgok, amiket másképp fogsz csinálni az új évben? Mi lenne, ha most kutyádnak tennél fogadalmakat? Íme a lista, amit kedvenced kér!
Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?