
Kutyatartási kultúra Afrikában
Kutyatartás a nagyvilágban 1. rész
2024. december 06., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Lényeges különbségek vannak a világ egyes tájain kutyatartás szempontjából. Sorozatunk első részében egy kis betekintést szeretnénk adni afrikai falvak életébe, és a kutyák mindennapjaiba.
Afrikában nem nagyon találkozni féltve őrzött, ágyban betakargatott, divatos ruhákba öltöztetett kis Fifikkel.
Más téma, és nem is nyitnám ki, hogy vajon a kutya melyik életmódot élvezi jobban, ez fajtánként eltér(het).
A közösségi médiában népszerű fiatal afrikai nő több kutyákról szóló tartalmat is meg szokott osztani. Az Instagramon aketchjoywinnie néven van fent.
Az alábbi videóban arról beszél, hogy a kutyák hogyan élnek a faluján belül.
Elmondja, hogy a kutyák azt eszik, amit az emberek. Nem nagyon találnánk kutyatápot a faluban, hiszen 80%-ban azt eszik, amit a gazda is eszik.
A kutyák nem mehetnek be a házakba, kölyökkoruktól fogva így vannak nevelve. Hova mennek eső idején? A legtöbb ház rendelkezik fedett terasszal, ott üldögélnek legtöbbször a kutyák. Átvészelik az esőt, de még esőn kívül is egyébként a kedvenc helyük, hiszen jóleső árnyékot ad, és kellőképpen rálátnak az utcákra, ugyanis szeretnek őrködni.
Vannak olyan törzsek, ahol a mai napig a kutyák aktívan vadásznak az emberek mellett. Az egyik vadászatra használt fajta a basenji. A videó első felében szerepelnek ezek a kutyusok.
A basenji ritkán ugat, ez az egyik fő jellegzetessége. Amikor üldözik a prédát, a farkasokhoz hasonlóan csendesek, a meglepetés erejében bíznak. Akkor jeleznek a gazdának, amikor sikeresen utolérték és bekerítették a prédát.
Az ebeket jutalmul a frissen szerzett hússal etetik. Elsősorban az étel miatt nem mennek el a gazda mellől, szinte visszarepülünk a prototípusú kutyák idejébe, mikor a farkasok az ember mellé csapódtak, és szép lassan háziasítottuk őket.
Összegzés:
Afrikában a mai modern kutyák is lényeges szerepet töltenek be, a megélhetést biztosítják az emberek számára. Igazi szimbiózis ez ember és kutya között: egymástól remélik (és kapják is) a biztonságot, az élelmet.
Elsősorban vadászatra, élelemszerzésre és őrzésre vannak az emberek mellett.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.
Kutyák a Titanicon
Te tudtad, hogy kutyák is utaztak a Titanicon? Egészen pontosan 12 eb indult útnak New York felé, de csak hárman tudtak élve távozni a hajóról.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Figyelem, az Év Hős Kutyája kerestetik!
A Társállatok Világnapján, június 20-án nyílt meg a nevezési lehetőség Az Év Hős Kutyája 2025 elnevezésű megmérettetésre. A szolgálati, terápiás, segítő és mentőkutyák számára meghirdetett verseny célja, hogy bemutassa, népszerűsítse és elismeréssel díjazza azon ebeket, amelyek áldozatos munkájukkal nap mint nap embereken segítenek.
A jelöléseket augusztus 20-ig várják.
Kutyasétáltatási etikett
Minden bizonnyal az összes kutyatartónak volt már rossz tapasztalata kutyasétáltatás közben abból fakadóan, hogy egy póráz nélküli kutyát odaengedtek a saját, pórázon vezetett kutyájához.