Kutyatartási kultúra Afrikában
Kutyatartás a nagyvilágban 1. rész
2024. december 06., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Lényeges különbségek vannak a világ egyes tájain kutyatartás szempontjából. Sorozatunk első részében egy kis betekintést szeretnénk adni afrikai falvak életébe, és a kutyák mindennapjaiba.
Afrikában nem nagyon találkozni féltve őrzött, ágyban betakargatott, divatos ruhákba öltöztetett kis Fifikkel.
Más téma, és nem is nyitnám ki, hogy vajon a kutya melyik életmódot élvezi jobban, ez fajtánként eltér(het).
A közösségi médiában népszerű fiatal afrikai nő több kutyákról szóló tartalmat is meg szokott osztani. Az Instagramon aketchjoywinnie néven van fent.
Az alábbi videóban arról beszél, hogy a kutyák hogyan élnek a faluján belül.
Elmondja, hogy a kutyák azt eszik, amit az emberek. Nem nagyon találnánk kutyatápot a faluban, hiszen 80%-ban azt eszik, amit a gazda is eszik.
A kutyák nem mehetnek be a házakba, kölyökkoruktól fogva így vannak nevelve. Hova mennek eső idején? A legtöbb ház rendelkezik fedett terasszal, ott üldögélnek legtöbbször a kutyák. Átvészelik az esőt, de még esőn kívül is egyébként a kedvenc helyük, hiszen jóleső árnyékot ad, és kellőképpen rálátnak az utcákra, ugyanis szeretnek őrködni.
Vannak olyan törzsek, ahol a mai napig a kutyák aktívan vadásznak az emberek mellett. Az egyik vadászatra használt fajta a basenji. A videó első felében szerepelnek ezek a kutyusok.
A basenji ritkán ugat, ez az egyik fő jellegzetessége. Amikor üldözik a prédát, a farkasokhoz hasonlóan csendesek, a meglepetés erejében bíznak. Akkor jeleznek a gazdának, amikor sikeresen utolérték és bekerítették a prédát.
Az ebeket jutalmul a frissen szerzett hússal etetik. Elsősorban az étel miatt nem mennek el a gazda mellől, szinte visszarepülünk a prototípusú kutyák idejébe, mikor a farkasok az ember mellé csapódtak, és szép lassan háziasítottuk őket.
Összegzés:
Afrikában a mai modern kutyák is lényeges szerepet töltenek be, a megélhetést biztosítják az emberek számára. Igazi szimbiózis ez ember és kutya között: egymástól remélik (és kapják is) a biztonságot, az élelmet.
Elsősorban vadászatra, élelemszerzésre és őrzésre vannak az emberek mellett.
A nyersetetéstől megvadul a kutyám?
A nyersetetés vagy barfozás kétségkívül nagyon megosztó. Akik eszerint etetnek, erősen hangoztatják az előnyeit, míg mások egyenesen undorodnak tőle. Valójában miért ennyire polgárpukkasztó, ha nyersen tálalod kutyád eledelét?
Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.
Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".
Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját
Jamie Lee Curtis a 94. Academy Awards-on egy örökbefogadható kutyával jelent meg. Sikeres volt a feltűnést keltő fellépés: nem más fogadta örökbe, mint John Travolta!
Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.