Mikortól van kutyaeledel?
2024. november 26., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Ma már természetes számunkra, hogy rengeteg lehetőség közül választhatunk, ha kedvencünk eledeléről van szó. Ez az azonban nem volt mindig így, meglepően friss ágazatnak számít a kutyaeledel gyártás, ahhoz képest, hogy milyen régóta élnek velünk négylábú barátaink.
Kutyakeksz
Az 1860-as években készítettek először kutyakekszet, amit kutyatápként kezdtek árusítani. Nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy ma jutalomfalatként használt kekszet.
Az ötlet James Spratt-től jött, aki egy hajóútja után a megmaradt kekszet adta a kutyáknak étel gyanánt.
Mindenféle maradékból, vérből készült keksz volt, és a piac nagyon hamar felkapta ezeket, sok gyártó kezdte el készíteni, hiszen egy teljesen új iparágazat volt.
Állatorvosi táp
1948-ban jött ki először a Hill's-nek állatorvosi menüje, konzerv formában. Ezt a
márkát minden bizonnyal mindenki ismeri, hiszen a mai napig nagyon meghatározó gyártó az állateledeleknél.
Kérdéses tápanyagok
Nagyon lényeges tudnivaló, hogy sem a korábbi kekszek, sem az állatorvosi konzerves ételek nem voltak bevizsgálva tápanyagok szempontjából, senki nem tudta pontosan, hogy melyik tápanyagból mennyit tartalmaznak az eledelek, mi a kalóriája, semmit.
Ebben az időben az emberi étkezés terén a dietetikusok már felállították az ételpiramist, gondos kutatásokkal bizonyították a különböző tápanyagok szükségleteit, javasolt mennyiségekkel.
Az állatorvosok körében még nem volt ilyen előrehaladott ez a dolog, egyelőre csak találgatták, hogy melyek az esszenciális tápanyagok, és milyen mennyiségben.
1974-ben alkották meg először azokat az adatokat, hogy mely tápanyagok a legszükségesebbek a kutyák számára, majd 10 évvel később megszületett az American College of Veterinary Nutrition.
1990-ben választották ketté, hogy melyek a szükséges tápanyagok felnőtt kutyáknak és növekedésben lévőknek.
A valódi áttörés: friss eledelek
1998-ban Steve Brown állatorvos kutatásokat végzett a tápoknál összetétel szempontjából, és nem volt elragadtatva attól, hogy az ultrafeldolgozott tápokban mennyire nem maradnak meg a szükséges tápanyagok.
Steve a természetes étkezés híve, megalkotta saját márkáját, amely nyers menüket készít. Ettől az időtől robbant be a piacra az új kategória, a friss “táp”, és sorra jelentek meg a gyártók, akik ezzel foglalkoztak.
A friss kutyaeledeleknek két fő ága van: a nyers és a főtt eledel.
Látható, hogy tehát ez az egész tudatos, egészséges táplálása a kiskedvenceknek egy viszonylag új és dinamikusan fejlődő ágazat.
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Idén is több gyűjtés indul a menhelyi állatok megsegítésére – online felületen mutatja a SPAR, mikor és hol
Folyamatosan zajlik 2024-ben is a menhelyeken élő cicák és kutyák támogatása a SPAR Magyarország és az Országos Állatvédőrség Alapítvány együttműködése keretében. A kezdeményezéssel tavaly többek között 32 ezer kilogramm száraztáp és több mint 45 ezer darab konzerv gyűlt össze számukra.
Hogyan mutassam ki a kutyámnak, hogy mennyire szeretem?
Egy különleges finomság vagy játék? Kiruccanás a természetbe, vagy pihenés otthon a kanapén? Minek örülne kedvencünk? Íme néhány Valentin-napi ötlet gazdiknak!