Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült. - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Nem véletlenül gondolunk gyermekünként a kutyánkra? Egy kutatásból most kiderült.

2025. April 25., 06:30


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Jó tudni!




Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.



Sokan családtagként, barátként vagy akár gyermekként tekintenek kutyájukra – de vajon tényleg hasonlít ezekre az emberi kapcsolatokra a kutya-gazda viszony? Az ELTE Etológia Tanszék kutatói arra vállalkoztak, hogy feltárják, pontosan milyen szerepet töltenek be a kutyák az emberi szociális hálóban.
 
A kutatás során 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda-kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal. Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat leginkább a gyerek-szülő és a legjobb baráti kapcsolat keverékeként írható le: a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktus-mentességével – miközben a kutya-gazda kapcsolatban egyértelmű hatalmi fölényben van a gazda.
 
Érdekesség, hogy bár sokan a kutyájukkal való kapcsolatot fontosabbnak tartják bármely emberi kapcsolatuknál, a kutatás azt is kimutatta, hogy az emberi kapcsolatokban kapott támogatás mértéke pozitívan függött össze a kutyától kapott támogatás mértékével – vagyis a kutyák nem pótlékai, hanem kiegészítői az emberi kapcsolatoknak.
 
kutya kapcsolata a gazdával
Fotó: Unsplash
 
Az ember és kutya közötti kapcsolat a háziasítás kezdete óta jelentős átalakuláson ment keresztül. Míg kezdetben munkatársak voltak, ma már – különösen a nyugati társadalmakban – sokan közeli családtagként vagy gyermekként tekintenek rájuk. Ennek ellenére még mindig keveset tudunk arról, hogy pontosan milyen társas szerepet töltenek be életünkben.
 
Szociális hálónkban különböző partnerek különféle típusú támogatást nyújtanak: romantikus társainktól intimitást és segítséget kapunk, gyermekeink lehetőséget adnak a gondoskodásra és a mindennél stabilabb, megbízhatóbb kapcsolatra, míg legjobb barátainkkal a legalacsonyabb a konfliktus és ellenségeskedés. A Scientific Reports folyóiratban megjelent tanulmány ezekhez az emberi kapcsolatokhoz hasonlította a kutyával való kapcsolatokat.
 
Több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát kutyájával és négy emberi partnerével (gyermek, romantikus partner, legközelebbi rokon és legjobb barát), 13 szempont szerint. Az eredmények azt mutatták, hogy az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutya szereti őket a legjobban. A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak gondoskodás és a kapcsolat megbízhatósága terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való kapcsolatot. Mindezek mellett viszont a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.
 
A gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett – ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság valószínűleg hozzájárul ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot” – magyarázza Kubinyi Enikő, az ELTE Etológia Tanszék és az MTA-ELTE Lendület Társállat kutatócsoport vezetője. „Az eredmények szerint a kutyák egészen egyedi szerepet töltenek be szociális világunkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktus-mentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad – talán ezért tudunk olyan mély és harmonikus kapcsolatot kialakítani velük.”
 
A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolat értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók azt találták, hogy aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.
Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták” – mondja Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársa. „A mi mintánkban nem tűnt úgy, hogy a kutyákat az emberi kapcsolatok hiányának pótlására használnák az emberek.”
 
kutya ember kapcsolat
Fotó: Unsplash
 
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az alanyok önkéntesek voltak, akik feltehetően átlagosnál elégedettebbek a kapcsolataikkal. Ezért a tanulmány valószínűleg nem tükrözi a sérülékenyebb társadalmi csoportokat, akik jobban rá lehetnek utalva a kutyákra érzelmi támogatás szempontjából.
 
„A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége” – teszi hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője. „Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről.”
 
Ahelyett, hogy a kutya-gazda kapcsolatot előre meghatározott kategóriákba – mint például „családtag” vagy „háziállat” – sorolták volna, ahogy az korábbi kutatásokban szokás, a kutatók egy új, többdimenziós megközelítést alkalmaztak. Ez a keretrendszer nemcsak pontosabb képet ad arról, hogyan illeszkednek a kutyák az emberi szociális hálóba, hanem segíthet megérteni azt is, hogy különböző emberek miért az adott formában igénylik leginkább a támogatást a kutyájuktól, és miért lehet olyan mély és fontos ez a kapcsolat sokak számára.
 
Eredeti tanulmány: Borbála Turcsán, Dorottya Júlia Ujfalussy, Andrea Kerepesi, Ádám Miklósi, Enikő Kubinyi: "Similarities and differences between dog-human and human-human relationships"


Indexkép forrás: Unsplash

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

A kutyák és az emberek agya hasonlóan dolgozza fel a környezet hangjait A kutyák és az emberek agya hasonlóan dolgozza fel a környezet hangjait
A kutyák és az emberek agya hasonlóan dolgozza fel a környezet hangjait – derül ki az ELTE Etológiai Tanszék kutatóinak legújabb, a rangos NeuroImage szaklapban megjelent kutatásából. Eredményeik szerint a két faj evolúciós távolsága ellenére, agyuk hasonlóan dolgozza fel az élőlényekre jellemző hangadásokat. Az eredmények azon túl, hogy hozzájárulnak agyunk evolúciójának megismeréséhez, robotok fejlesztését is segíthetik.

"A kutyák többet értenek, mint amennyit mutatnak" – újabb meglepő kutatási eredmény az ELTE kutatóitól "A kutyák többet értenek, mint amennyit mutatnak" – újabb meglepő kutatási eredmény az ELTE kutatóitól
A kutyák az emberekhez hasonlóan értik a szavakat - derült ki az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak a Current Biology című folyóiratban pénteken megjelent tanulmányából, amely szerint az ismert szavak a kutyák agyában is előidézik a jelentés mentális reprezentációját.

A legrangosabb európai támogatást nyerte el az ELTE etológusa A legrangosabb európai támogatást nyerte el az ELTE etológusa
Az ELTE Etológia Tanszék tudományos munkatársa, Faragó Tamás az Európai Kutatási Tanács (ERC) Consolidator pályázatán nyert több mint két és fél millió eurós támogatást kutatására.

A kutyák jobban hallgatnak a nőkre, mint a férfiakra A kutyák jobban hallgatnak a nőkre, mint a férfiakra
Egy friss kutatás szerint a kutyák agya könnyebben ráhangolódik a női hangokra, főleg, ha kedvesen beszélünk hozzájuk. Ráadásul az eredmények szerint jobban hallgatnak is a nőkre, mint a férfiakra. Mi lehet ennek az oka?

Széchenyi-díjat kapott Miklósi Ádám professzor, az ELTE TTK Biológiai Intézet vezetője Széchenyi-díjat kapott Miklósi Ádám professzor, az ELTE TTK Biológiai Intézet vezetője
Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott, a Kossuth- és Széchenyi-díjakat hétfőn adták át.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Beagle Club Online MTI Praktiker AIRMAX Cargo Budapest Zrt.


Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
Bizonyított: a kutyák tudják, mit érez a gazdi Hírek - Címlapon
Bizonyított: a kutyák tudják, mit érez a gazdi
Te ismered a fajtamentők hivatását? Interjú a Cocker Rocker Spániel Fajtamentő Egyesülettel. Hírek - Címlapon
Te ismered a fajtamentők hivatását? Interjú a Cocker Rocker Spániel Fajtamentő Egyesülettel.