Te tartanál egy farkas-kutya hibridet? - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Te tartanál egy farkas-kutya hibridet?

Első rész


2024. december 18., 06:30


Szerző: Hortobágyi Henrietta


Kategória: Jó tudni!




A farkas-kutya hibrid (röviden hibrid) kifejezés a farkas és a házikutya párosításából származó utódokra utal. Egyesek összekeverik, és tévesen használják a farkaskutya-hibrid és a farkaskutya kifejezést. A kettő között fontos különbség van. A farkaskutya nem mindig hibrid, és gyakran olyan házikutya leírására használják, amely viszonylag frissen rendelkezik farkas felmenőkkel.



Genetika

 

A kutyák (Canis lupus familiaris) és a farkasok (Canis lupus) evolúciós múltja közös, ezért hasonló fizikai és viselkedési tulajdonságokat mutatnak. Ez a két faj képes arra, hogy szaporodjanak, életképes utódokat hozzanak létre. Szemben például az öszvérekkel. Az öszvérek a ló és a szamár párosításából születik, azonban öszvér már nem tud tovább szaporodni. - Hortobágyi Henrietta
Más szóval a farkasok szaporodhatnak kutyákkal, és utódaik maguk is képesek utódokat létrehozni. Bár a vadonban természetes módon is előfordulhat hibridizáció, ez mégis ritka, mivel a farkasok territoriális természete miatt védik a lakóhelyüket a betolakodó kutyáktól, prérifarkasoktól és más farkasoktól.

 

A két faj közös származása és szaporodási képességük ellenére nagyon különbözik egymástól. A farkasok vadon élő állatok, és magas ösztönük van arra vonatkozóan, hogy élelmet találjanak, biztonságban tartsák magukat és utódokat hozzanak világra. Genetikájuk segítségre van abban, hogy túléljenek emberi beavatkozás nélkül.

 

farkaskutya
50% "farkastartalmú" kutya a Colorado-ban lévő W.O.L.F. Menedékhelyen
Fotó: International Wolf Center

 

A háziasítás az a folyamat, amelynek során egy vadon élő állat alkalmazkodik az emberrel való együttéléshez azáltal, hogy az emberek évezredeken keresztül szelektíven tenyésztik azokat. A kutyák a farkassal közös ősből fejlődtek ki a háziasítás évszázados folyamatán keresztül. A kutya háziasítása 15-30.000 évvel ezelőttre tehető. - Hortobágyi Henrietta

 

Ennek a folyamatnak köszönhetően a kutya viselkedése, életciklusa és megjelenése végévényesen megváltozott a farkaséhoz képest. Lényegében a szelektív tenyésztési folyamat másfajta nyomást gyakorolt a kutyákra: úgy formálta őket, hogy túlélésük érdekében jobban függjenek az embertől, és rugalmasabbá váltak a mi életmódunkhoz. Génjeik különböző mértékben megváltoztak vadon élő társaikhoz képest, és ez segíti őket abban, hogy valóban jól érezzék magukat az ember mellett.

 

Az ősi ösztönök által vezérelt farkasok mind a vadonban, mind a fogságban viszonylag ugyanúgy viselkednek. Viselkedésük tulajdonságait évtizedek óta tanulmányozzák és megfigyelik a kutatók, és sokat publikáltak szociális dinamikájukról, vadászati viselkedésükről és territoriális természetükről. A kutatók kemény munkájának köszönhetően megérthetjük a farkasok különböző helyzetekre adott reakcióit a bennük rejlő ösztönök alapján. Azonban, mint minden vadon élő állat esetében, viselkedésük mindig tartogat némi kiszámíthatatlanságot.

 

Azok az emberek, akiknek farkas-kutya keverékük van, gyakran tapasztalják, hogy háziállatuk viselkedése miatt kihívást jelent a gondozása. A genetikai összetétel sokfélesége még egy alom hibridkölykön belül is széles skálát eredményez: akár megjelenésről, akár viselkedésről van szó. A tapasztalatok alapján a várható viselkedés igencsak kiszámíthatatlan. Szemben egy adott kutyafajtával (például beagle), akik nagyban hordozzák a fajtajellegeket, és kiszámíthatóbb a kutyák várható természete. - Hortobágyi Henrietta

 

félig farkas kutya
50% "farkastartalmú" kutya a Colorado-ban lévő W.O.L.F. Menedékhelyen
Fotó: International Wolf Center

 

Fizikai és szellemi fejlődés

 

A farkasok és a kutyák eltérő ütemben válnak felnőtté, ami kiszámíthatatlanná teszi a hibrid állat fizikai és mentális fejlődését. A farkasok ivarérése a hormonok mennyiségében és egyensúlyában bekövetkező változást jelzi. Ez a hormonális változás gyakran párosul az állat viselkedésbeli változásaival.

 

Amikor a farkas eléri az ivarérettséget (1-4 éves kor között), a falkában betöltött szerepe gyakran megváltozik, és a kölyöknek mindig be kell tudnia illeszkedni a falkába.

A betöltött szerep a falkán belül sokkal fontosabbá válik, és az állat elkezdi “tesztelni” falkatársait, hogy magasabb rangú pozíciót érjen el a falkában, valódi dominancia-harcok zajlanak.
A falkatársak tesztelése átragadhat az emberi „vezetőre”, ha a farkast fogságban tartják, és az állatot makacsnak, nehezen kezelhetőnek vagy akár agresszívnek is titulálhatják.

 

A házi kutyák általában sokkal korábban (6-8 hónapos korban) válnak ivaréretté, és a kihívó viselkedés még mindig létezik, bár a legtöbb fajtánál jellemzően kevésbé intenzív, mint a farkasoknál. Biztos mindenki számára ismerős az a szituáció, mikor a kiskutyával “le kell bokszolni”, hogy ki is a főnök. - Hortobágyi Henrietta

A hibridek a farkas és kutya az ivarérési sebesség, és a viselkedésbeli változások bármely kombinációját mutathatják.

 

Ezenkívül a farkasok territoriális ösztöne, vagyis hogy a táplálékforrásukat védik vizeléssel például, átterjedhet a gazda otthonára is. Egy kanapé vagy a szoba sarka átveheti egy fa vagy szikla helyét egy hibrid esetében.

A kutyák viszont a háziasítás révén elvesztették azt az ösztönüket, hogy bárhová vizeljenek vagy ürítsenek, amit a területüknek éreznek, és könnyen taníthatók arra, hogy egy adott területen ürítsenek.

 

Érdekel a cikk folytatása? Olvasd el holnap!

 

Forrás: International Wolf Center
Indexkép forrás: MPR News
Fordította: Hortobágyi Henrietta

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.

Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke! Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".

Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját
Jamie Lee Curtis a 94. Academy Awards-on egy örökbefogadható kutyával jelent meg. Sikeres volt a feltűnést keltő fellépés: nem más fogadta örökbe, mint John Travolta!

Kismama hírek a vakvezető kutyáknál Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.

Megváltozott kutya ürülék Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 MOL Nyrt. Mondial Assistance GesmbH Rehabportál

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
A szegedi kézilabda csapat és a kölyökkutyák Hírek - Címlapon
A szegedi kézilabda csapat és a kölyökkutyák
A kutyák felismerik az ismerős embereket a hangjuk alapján Hírek - Címlapon
A kutyák felismerik az ismerős embereket a hangjuk alapján