Védettséget kapnak a szultánok kutyái
2016. március 17., 13:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Állatvédelem
A török szultánok különleges agarai a kihalás szélére kerültek, ám a török hatóságok közbeavatkoztak: védettség alá kerülnek a török agarak! A közbelépésnek hála a fajta nagyobb eséllyel maradhat fenn.
Az Oszmán Birodalom szultánjai ezekkel a karcsú kutyákkal vadásztak a Topkapi palota környékén. A török agarak a gyorsaságra születtek: derekuk vékony, mély mellkas, hosszú lábak és farok jellemzi. A szultánok kutyái a török hódoltság idején hazánkba is eljutottak, és nagy hatással voltak a magyar agár fajta ősi típusának kialakításában.
Az Országos Agarász Egyesület közösségi oldalán olvashatjuk a jó hírt, mi szerint a török agarak védettséget kapnak:
“Dr. Szőllősy Gábor főmuzeologustól kaptuk a hírt és a fordítást.
Köszönjük!
Török agár
Nagy Szulejmán agarai védettek lesznek.
A „Kutyafajták és Tudományok Szövetsége” (Török Kynológiai Szövetség?) közreműködésével védetté nyilvánítják az Eskişehir városa környékén felfedezett, kipusztuló félben lévő török agarat, amellyel az Oszmán szultánok, – köztük Nagy Szulejmán – vadásztak.
Dr. Ümit Özkanal, az Eskişehiri Oszmángázi Egyetem (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi) oktatója, és a Kutyafajták Szövetsége alelnöke, közölte, hogy Eskişehirben és környékén mintegy 50 db. középanatóliai török agarat találtak, és a számuk egyre növekszik.
Dr. Özkanal elmondta, hogy a török agarat sík vidéken tenyésztik, és nyúlra, vagy rókára vadásznak vele. A török agár is szemmel vadászik, mint az agarak általában.
Az elkövetkezendő években megkezdik a török agarak nyilvántartásba vételét (törzskönyvezését?), és az FCI-vel új fajtaként akarják elismertetni.
Szerencsére a vadászoknak köszönhetően a török agár tulajdonságai máig megmaradtak.
Rövidesen megalakítjuk a Középanatóliai Török Agár Egyesültet (Orta Anadolu Türk Tazısı Derneği), és ez az elfeledett fajta újra az őt megillető helyre fog kerülni.
Dr. Özkanal elmondta, hogy a 2009-ben Isztambulban rendezett agárversenyen az FCI alelnökének, Karl Rezingernek nagyon tetszettek a török agarak. 2010 márciusában az FCI illetékesei Eskişehirbe jönnek, hogy alaposabb vizsgálat alá vegyék a török agarat.
Fordította: Dr. Szőllősy Gábor főmuzeologus, Magyar Mezőgazdasági Múzeum.”
Forrás: Országos Agarász Egyesület (facebook.com/oae.1835)
Indexkép forrás: cepib.org.rs
Egymásra hasonlító kutyafajták, első rész
Vannak olyan kutyafajták, amik pontos meghatározása még a vérbeli kutyásoknak is nehézséget tud okozni. Lássuk, Te meg tudnád-e különböztetni ezeket a fajtákat!
Segítség, túl sovány a kutyám!
Kutyádnak kilátszik a bordája, keskeny a válla, felhúzott a hasa? Nem feltétlen szimplán csak atletikus alkat, lehet, hogy kórosan sovány.
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Kutya és népmese: Magyar népmese napja
Benedek Elek (1859.szeptember 30. – 1929.augusztus 17.) születésnapjának emlékére tartjuk a magyar népmesék napját.
Bizalom – 6 jel, hogy a kutyád az életét is Rád bízná
A kötelék gazdi és kutyája között hihetetlenül erőteljessé válhat, értéke számokban nem mérhető. Egymás iránti szeretet, megbecsülés, de mindenek felett bizalom, amin alapszik. Milyen jelekből tudhatod, hogy kedvenced bízik benned?