84. Vizslatúra
2015. február 22. vasárnap 10.30 „Csévharaszt”
Regisztráció: 10.30-tól 11.30-ig.
Utolsó csoport: 11.30
A túra hossza:
Rövidebb: 5,2km, szintemelkedés: 6 m.
Nehézségi szint: *
Hosszabb: 13,9km, szintemelkedés: 25 m.
Nehézségi szint: *
Mind két útvonal szinte sík terep, azonban előfordulhatnak sárgödrök, pocsolyák ezért kérjük, hogy az időjárásnak megfelelő lábbelit válasszunk!
Találkozási pont: Csévharaszt, Petőfi Sándor u. 102. (autóbuszforduló.)
Az eddigi 83 kirándulás sikere és népszerűsége alapján újabb közös programra hívunk minden vizslát a gazdájával együtt.
Nem titkolt célunk, hogy a rendezvényen ne csak négylábú kedvenceinket fárasszuk le alaposan, de mi gazdik is új embereket, barátokat ismerjünk meg. Szeretnénk továbbá, ha minél több és eltérő életkorú vizsla találkozhatna egymással, elősegítve a szocializációjukat. Várunk tehát mindenkit, akinek ilyen vagy olyan, saját vagy kölcsönkutyája, innen vagy onnan levő vizslája van, és szívesen töltene el egy vasárnapot többedmagával. Várunk minden olyan vizslát, aki nem veszekedős, így kutyaközösségbe vihető. S természetesen szeretettel várunk minden vizslabarátot és kutyakedvelő embert.
A túra helyszíne megközelíthető:
Kocsival a 4-es úton Monorról Csévharaszt felé, a községen át a Kossuth Lajos úton végig haladva, majd az utolsó utca jobbra fordulva a Petőfi Sándor utca.
Térkép:
Távolság: Budapest határától 25 km, menetidő: kb. 30 perc.
Leírás a túra útvonaláról:
A túra alatt a falu szélétől ellátogatunk Pusztatemplomromjaihoz majd vissza.
(Csak azoknak akik a 16 km távot választják)
A túra külön érdekessége, a romnál elrejtett geocaching – azaz geoláda található!
Információk Csévharasztról és a Pusztatemplomromról
Csévharaszt története:
Pusztacsév néven 1950-ben alakult önálló községgé, azelőtt Nyáregyházához tartozó alább említett területekből. Mai nevét 1951-ben kapta.
-Csév a Nyáryakkal rokon Csévi-családé volt. Már 1414-ben puszta. Később azonban újra felépült és csak a XVI. század végén pusztult el. 1436-ban György esztergomi érseknek adják zálogba.
-Pótharaszt 1280-ban fordul elő először oklevélben, mint "Poltharasztya". Ekkor (Nevegyi) Miklós comesé. A XIV. században a király kezébe kerül, aki a felhévizi kereszteseknek, majd a XV. század elején egy apródjának adta. Ettől származott a (Pót-) Haraszti-család, amely 1484 előtti kihaltáig birtokolta. Ezután Nagylucsei Dóczi Orbán egri püspöké és örököseié volt a XVI. század közepén bekövetkezett pusztulásáig. A XVII. században Nagykőrös városa megvásárolta.
-Bödre már a XV. század elején Pótharaszthoz tartozó puszta, ahol a Haraszti-család vásárokat tartott. Ma ilyen néven nem ismeretes.
Pusztatemplom:
A hagyomány szerint a templomot husziták építették a XV. században. Ugyanis Mátyás király 1460 táján megkegyelmezett a Moldvába űzött huszitáknak, visszahívta őket és az Alföldön, Cegléd környékén telepítette le őket. A templomot valószínűleg a török pusztította el.
A régészeti feltáráskor készült leírás szerint:
A templomrom a középkori Poltharasztya falu plébániatemploma volt. Pótharaszt -Poltharasztya- neve először 1280-ban írott oklevélben fordul elő. Arra is írott adatok vannak, hogy az 1300-as években kifejezetten gazdag falu volt, köszönhetően az innen nem messze futó kedvelt kereskedelmi útvonalnak a Kőrösi útnak. Később pedig tovább gazdagodott, egyes történészek szerint mezővárossá is fejlődött. A török pusztítás nyomán aztán elvesztette jelentőségét és templomát.
Az egykori templomból ma már csak az épület nyugati fala áll. Építőanyaga homokkő. Van rajta egy körablak is, melynek káváit középkori téglákból rakták. Az előkerült cserepek szerint a templom hatszáz évesnél is több lehet.
Az ásatás során a feltárt falak alatt egy régebbi templomot is találtak. Ez több mint hétszáz éve épülhetett, még az Árpád-házi királyok idején.
A két templom körül középkori temető húzódott, ennek néhány, már megbolygatott sírját is megtalálták. A figyelmes szem pedig felfedezte a temetőárkot, ahová a még megkereszteletlen csecsemőket, a bűnözőket, a közösségből kitaszítottakat temették.
Regisztráció 10.30 és 11.30 között
- A nagy, zöld SÁTORNÁL
- a Vizsla Túra Stáb tagjai UV sárga felsőruházatot viselnek a túra teljes ideje alatt
Amivel minden kutyát és gazdit várunk:
- Vizsla Túra biléta a kutyáknak
- kutyaürülék-felszedő zacskók az EB OVO jóvoltából, melyek 6-12 hónap alatt lebomlanak.
- ivóvíz a kutyáknak a regisztráció alatt és túra után
Ajándékok*:
- a 3 legfiatalabb vizslának (születési dátum alapján)
- a 3 legidősebb vizslának (születési dátum alapján)
- a 3 legmesszebbről érkezett vizslának (a regisztráció során megadott lakcím/irányítószám alapján Csévharaszthoz képest)
Fontos szabályok:
- A kutyaürüléket minden gazdinak példamutatóan össze kell szedni, melyhez tasakot a regisztrációkor biztosítunk.
- Csakis minden oltással rendelkező és nem tüzelő állatok érkezzenek a túrára.
- Minden gazdi gondoskodjon egyedi megkülönböztető jelről (pl. jellegzetes színű sál, kendő, nyakörv, hám) a kutyája számára.
- Pórázt mindenki hozzon magával kutyája számára.
- Túra induláskor mindenki köteles ellenőrizni, hogy kutyáján van-e biléta és az ezen szereplő telefonszám a gazdinál csörög-e a túra ideje alatt! (Biléta nélkül érkezőknek a regisztrációkor biztosítunk Vizsla Túrás nyakörvre rögzíthető bilétát.)
- Kizárólag olyan gazdik jelentkezzenek a túrára, akik teljes körű felelősséget vállalnak kutyájuk viselkedéséért!
- A túrán mindenki a saját felelősségére vesz részt; kártérítés a rendezőktől semmilyen jogcímen nem igényelhető!
- A túra közben bekövetkező esetleges balesetekért a szervezők nem tudnak felelősséget vállalni!
Részvételi hozzájárulás: 1.000 Ft/kutya (...tehát nem 1.000 Ft/ember!), melyet a regisztráció során fogjuk gyűjteni.
Jelentkezés és előzetes regisztráció:
Továbbra is igyekszünk mindent megtenni azért, hogy a Vizsla Túrákat a lehető legszervezettebben vezényeljünk le. Ehhez kérjük a Ti együttműködéseteket: jelezzétek előzetesen részvételi szándékotokat a Vizsla Túrára, küldjétek el regisztrációtokat. Így tud stábunk megfelelően előkészülni, elegendő létszámú túravezetőt biztosítani a turnusokhoz, lecsökkenteni számotokra a regisztrációval töltött időt, tehát így tudjuk gördülékenyebbé tenni mindenki számára a Vizsla Túrás vasárnapokat!
Ma már (néhány kattintással) ezen a felületen (is) tudtok jelentkezni az egyes túrákra, az adataitokat pedig csak egyszer kell megadnotok.
Kérünk titeket, használjátok az ONLINE regisztrációt! >>>
A visszajelzéseket és a fejlesztési javaslatokat a tura@vizslatura.hu e-mail címre várjuk.
A kötelező mikrochip beültetés miatt, mi lehetőséget biztosítunk az azonosítószám rögzítésére weboldalunkon. Nyilvántartásunkkal gyorsan tudunk segíteni az elkóborolt ebek megtalálásában. Számos esetben nyújtottunk már segítséget, nem csak a túra alatt elkószált kutyusok részére.
Az adatok, a „Kutyá(i)m” menüpont adatmódosítás alatt ellenőrizhető.
Úgy gondoljuk, hogy az általatok megadott adatok a kedvenceink javát szolgálja.
Jelentkezéseteket elküldhetitek a már megszokott módon is.
- aki eddig még nem regisztrált tagunk (még nem volt velünk kirándulni), illetve már volt, de hiányosan adta meg adatait, attól az alábbi adatokat is kérjük:a tura@vizslatura.hu e-mail címen az üzenet tárgy rovatában feltüntetett "Csévharaszt" címmel
a vizsla |
nevét |
|
születési évét/hónapját/napját |
||
nemét |
||
2. |
a gazdi |
nevét |
e-mail címét |
||
mobilszámát |
||
pontos lakcímét |
Mivel a kutyatulajdonosok jelentkezésük elküldésével igazolják, hogy az 84. Vizsla Túra felhívását végigolvasták, valamint annak részleteit tudomásul vették, elfogadták és magukra nézvést irányadónak tekintik, minden beérkező jelentkezést archiválunk.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk az 84. Vizsla Túrán, Csévharaszton!
Csévharaszt Önkormányzata és a Vizsla Túra stábja.
Kapcsolat
- Cím: - Csévharaszt, Petőfi Sándor u. 102.
- Web: http://www.vizslatura.hu/hu/aktualis/743/84._vizsla_tura_felhivasa
- Facebook: https://www.facebook.com/events/338979116309116/