Tudástár
A tavasz beköszöntével újult erővel vághatunk neki kutyáinkkal a hosszú túráknak, tartalmas mezei sétáknak. Azonban néhány apróságra érdemes kellő figyelmet fordítanunk mielőtt elindulnánk.
A tavasz beköszöntével olyan veszélyekkel kell szembesülnie kutyának és gazdinak egyaránt, melyek komoly sérüléseket, egészségkárosodást okozhatnak, ha nem vagyunk kellően elővigyázatosak. Dr. Varjú Gábor segítségével összegyűjtöttük a legalapvetőbb problémákat, figyelembe vételük előnyhöz juttathat a megelőzésben.
- Mindenképpen a kullancsot nevezném elsődleges veszélyforrásnak, mivel komoly megbetegedéseket, akár halált is okozhat, ha egy fertőzött példány kapaszkodik meg szeretett házikedvencünkön. - Állatorvosunktól megtudhattuk, hogy már márciusban is fokozott figyelmet kell fordítanunk a kullancsokra, ugyanis a rendelőben napi 5-10 kutya fordul meg, akiknél a diagnózis a babesiosis. Ezeknél az ebeknél legtöbbször már láthatóak a tünetek, mint például a magas láz, véres vizelet, sárgaság. A babesiosisnak van ellenszere, előrehaladott állapotából mégis rendkívül nehéz visszahozni az egészségesek soraiba kedvenceinket, így ha betegség gyanúja merülne fel mindenképpen forduljunk időben állatorvoshoz (ez természetesen nem csak a kullancs esetére igaz). Kullancsok által terjesztett betegség a lyme-kór is, de ennek előfordulására valamivel kevesebb az esély, kezelése viszont hónapokig tart. Érdemes tehát beoltatni ellene az ebet, ugyanis a betegségre kifejlesztett védőoltások elérhetőek a legtöbb állatorvosnál.
- A kullancs elleni védekezés örök küzdelem a kutyatartók életében, de manapság már igen sokféle szer közül választhatunk a veszély elkerülése érdekében. Egyet le kell szögeznünk, ezen nem érdemes spórolni. A legújabb, és (sajnos) a drágább szerek nagyobb hatásfokkal taszítják a kullancsokat, mint hagyományos társaik, mivel ezeknek a hatóanyagához még nem alkalmazkodott a kártékony szervezet. A különböző cseppek, és nyakörvek hasznosak lehetnek, de érdemes kipróbálni a jelenleg leginkább bevált tablettákat is. - mondta el Dr. Varjú Gábor.
A cseppekkel kapcsolatban néhány tévhitet el kell oszlatnunk. Attól, hogy a túlhevült eb beszalad a folyóba fürödni nem múlik el az ellenszer hatása, ugyanis az anyag a faggyúmirigyekben raktározódik. Arra viszont ügyeljünk, hogy samponos fürdetéskor kimosódhat a szer a bőrből. Az újabb fejlesztésű cseppek nagyobb hatásfokúak ugyanis több hatóanyagot együttesen alkalmaznak. Jelenleg kizárólag állatorvosoknál szerezhetjük be a legfrissebb változatokat.
A teljes cikk ITT olvasható!
Forrás: Interjú Dr. Varjú Gáborral