Toklász kérdés – Valóban egyre rosszabb a helyzet? Ha igen, ki a felelős?
A ZöldEb – Kutyás Érdekvédelmi Egyesület tagjai úgy döntöttek, hogy alaposan körbejárják a kérdést, miután június hónapban több, mint 70 állatorvosnál végződő esetről kaptak bejelentést a gazdiktól.
2023. július 05., 15:15
Szerző: Kris Baumann
Kategória: Közérdekű
Facebook oldalukon nemrég felhívást tettek közzé és arra kérik a gazdikat, hogy kitöltésével minél többen segítsenek feltérképezni a fővárost, hogy hogyan változott a helyzet az elmúlt években és merre vannak a legproblémásabb területek. Vajon jogos e a felháborodás a gazdik részéről vagy csupán egy felfújt sztoriról van csak szó?
Kérdőívük célja, hogy segítsen tiszta és objektív képet kapni a kialakult helyzetről, valamint hogy segítségével nyomon tudják követni a témában bekövetkezett változásokat az előző évekhez képest.
Az összegyűjtött eredmények birtokában aztán terveik szerint párbeszédet kezdeményeznek a főváros illetékes szerveivel, valamint az önkormányzatokkal, hogy minden érintett számára lehetőleg kielégítő megoldásra tudjanak jutni.
Bár a kitöltési lehetőséget még nem zárták le, az alig 24 órán belül beérkezett adatok jelenlegi állása szerint a kitöltők úgy nyilatkoztak, hogy 2023 előtt több mint 30%-uk kutyusában NEM volt még toklász.
Ezzel szemben 2023-ban több mint 20%-uk kutyájában több mint 1x is volt.
Ami szintén érdekes információ, – bár ezt az állatorvosokkal beszélgetve tudták meg – hogy míg korábban jellemzően legtöbbször a tappancsból vagy a hallójáratból kellett orvosilag eltávolítani a toklászt, az utóbbi időben egyre több olyan eset van, ahol az eb belélegezte az egérárpa elszáradt részét és az orrából kellett bódításban kiszedni azt.
A helyzet megoldását mindenképpen nehezíti, hogy több estben az sem tisztázott, hogy a nem megfelelően gondozott terület, ahol a baleset történt, kinek a fennhatósága alá tartozik. A gazdik panaszos levelei sokszor nem az illetékes szervhez kerülnek.
Ezért egy további cél az Egyesület részéről, hogy megbízhatóan a végére járjanak, kihez melyik terület tartozik, és utána egy térkép megalkotásával segítsék az érintett gazdikat az eligazodásban.
Sokan nem tudják ugyanis, hogy bizony a közterületen elszenvedett balesetek miatt akkor is jár a kártérítés, ha a kutyus az áldozat. A gazdik tehát jogosan jelentkezhetnek az eset kapcsán felmerülő orvosi költségeik megtérítéséért, amennyiben időbélyegzős fényképpel, kétséget kizáróan igazolni tudják, hogy pontosan hol került a toklász a kutyusba.
A kérdőívet itt lehet kitölteni.
Amire pedig mindenkit bíztatnak, hogy a lakóhelyükön szervezetten – de akár egyénileg is – kézi erővel gyűjtsék be a lekaszált ám össze nem gyűjtött gazt. Tapasztalataik szerint több kutyafuttatóban is rendkívül jól működik, hogy a gazdik „örökbefogadják” a futit és közös erővel tisztán tartják. Időről-időre kisollóval levágják az egérárpa kalászát – így lehet ugyanis leghatékonyabban elérni, hogy ne virágozzon újra és ne szaporodjon tovább – és össze is gyűjtik a levágott, lepotyogott részeket.
További cikkeink a témában:
Forrás: www.facebook.com
Indexkép forrás: https://www.megyeriszabolcskerteszete.hu
Mitől lesz valaki jó gazdi?
Mitől lesz jó egy anya, egy gyerek, egy testvér, feleség vagy éppen férj? Nagyon sokrétű válaszok lehetnek. Mi most néhány gondolatot a jó gazdiságról szeretnénk megosztani.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
Elsírta magát az idős bácsi, amikor magához ölelhette kutyáját a kórházban
A szeretet a legnagyszerűbb gyógymód.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Idős kutya a családban – 6 tipp az egészségesebb és boldogabb nyugdíjas évekhez
Kisöregünk a legjobb barátunk, természetes, hogy azt szeretnénk, minél tovább együtt maradhassunk. Megfelelő gondoskodással örömtelivé varázsolhatjuk ezüst éveit is.