A rettegett toklász - Komoly gondokat okozhat a kutya számára, ismerjük fel időben!
2024. május 27., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Toklász. Egyetlen apróság, mely borzasztó fájdalmat és súlyos szövődményeket okozhat a kutyának, ha utat talál testébe. Mit tehetünk a megelőzés érdekében, és hogyan segíthetünk, ha már megtörtént a baj?
Tavasszal kezdődően szinte minden füves területen találkozhatunk toklásszal, nemcsak a réteken és legelőkön, hanem a városokban is, ahol a gyep gondozása késedelmes vagy elmarad. A fű magvainak feladata, hogy a talajba fúródva gyökeret eresszenek és megtelepedjenek, azonban előszeretettel tapadnak rá bármire, amibe kampós kis végükkel bele tudnak kapaszkodni – és ez alól a kutyák sem kivételek. Nem számít, hogy szőre hosszú vagy rövid, hiszen utóbbiaknál is pár pillanat belefúródhat a toklász a tappancsba, de észrevétlenül bejuthat a fülekbe, szájba, orrba és még a szembe is!
Az, hogy kellemetlen, ha a bőrbe jut, nem kifejezés. Óriási fájdalmat képes okozni, ahogy átszúrja a bőr rétegeit, majd a szövetekben tör utat magának hegyes fejével, és akár napokig, hetekig is vándorolhat a kutya testében. Gyulladást, fertőzést, esetenként súlyos szövődményeket hátrahagyva...
A toklász több téren támad: nemcsak a bőrön át kerülhet be a szervezetbe, de a kutya belélegezheti szaglászás közben, és le is nyelheti például legelészés vagy játék során. Sétálni viszont el kell vinni a kutyát, és nem mindig kerülhetjük el a toklászos területeket. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket a bajtól?
Mi az a toklász és hogyan néz ki?
A pázsitfűfélék családjába tartozó növényekkel szezonálisan találkozhatunk hazánkban. Tavasszal bújnak elő a földből, nyáron virágzanak, majd a hideg időjárás közeledtével ők is „nyugovóra térnek”. Virágzata több virágból, ún. füzérkéből áll, mely nagyon hasonlít a búzakalászra. Angol elnevezése a „foxtail” (rókafarok) is jellegzetes megjelenésére utal. A kalászban helyet foglaló magok végén apró horgok vannak, a toklász hegyes feje pedig lehetővé teszi, hogy könnyedén belefúródjon a talajba, és gyakorlatilag bármibe, például a kutya szőrébe, testébe is.
Hol találkozhatunk toklásszal?
Magyarország fűvel benőtt területein szinte bárhol, a belvárosi parkoktól, sétányoktól kezdve, a réteken és legelőkön át a nyílt mezőkön, füves síkságokon vezető kiránduló- és túraútvonalak mentén is. Ahogy az időjárás melegebbre vált, a pázsitfűfélék füzérvirágzata kiszárad, és a toklászok útra készen állva várják, hogy pici kampóikkal belekapaszkodhassanak bármibe és bárkibe, ami/aki elhalad mellettük. Szaporodásuk, terjedésük ily módon válik lehetségessé.
Miért veszélyes a kutyára?
Testének bármely részén megtapadhat a toklász, és egyirányú mozgásával bárhova befúródhat:
-
Szem
-
Szemhéj (a harmadik szemhéj is)
-
Fülek
-
Orrcimpák
-
Ajkak, szájüreg, fogíny
-
Talppárnák köze
-
Genitáliák és a végbélnyílás környéke
Nem ritka az sem, hogy a bőrfelületen átfúrva magát a test mélyebb szöveteibe is behatol, például a gerinccsatornába, mellkasüregbe, hasüregbe. S ha egyszer már bent van, tovább vándorol, magával cipelve szennyeződéseket és baktériumokat, mely súlyos következményekkel járhat.
Előfordul, hogy a kutyával valami nincs rendben, rosszul érzi magát, de csak a sokadik vizsgálat után derül ki, hogy valójában egyetlen fránya kis toklász a ludas. Röntgen nem mutatja ki, s ha a bőrön ejtett seb már begyógyul, a duzzanat leapadt, olykor csak feltáró műtéttel lehet a nyomára bukkanni. A toklász mindaddig veszélyes a kutya egészségére nézve, amíg nem távolítják el testéből - akár a halálát is okozhatja.
Milyen tünetek alapján érdemes toklászra gyanakodni?
Ha a séták során megfordultunk olyan helyen, ahol toklász is van, alábbi jelek árulkodhatnak arról, hogy megtörtént a baj:
Mancsok
A legtöbbet e testrésze érintkezik a talajjal, a talppárnák közötti bőrbe pillanatok alatt befúródhat egy toklász. Tünetek: a kutya sűrűn nyalogatja, rágcsálja mancsát, talpát, duzzanatot, sebet látunk rajta vagy sántít, érintésre fájdalmat mutat.
Fülek
Ha a kutya meghempereg a fűben vagy magas fűben jár, fülének szőrébe is beleakadhat a toklász, de rövid szőr esetén is könnyedén megtalálhatja útját a füljáratba, ahol beljebb vándorolva még a dobhártyát is átszúrhatja. Talán nem is látjuk, ha belepillantunk a fülbe, de attól még ott lehet. Tünetek: a kutya gyakran rázza a fejét, oldalra billenti fejét a fájós fül felé, vakarja fülét.
Szemek
Pirosság, könnyezés, váladékozás, duzzadt szemhéj is utalhat toklász okozta sérülésre. További jelek: a kutya mancsával piszkálja a szemét, sűrűn pislog, hunyorog vagy nem tudja kinyitni a szemét, esetleg hozzádörgölő valamihez, például lábunkhoz, kanapéhoz, stb.
Orr
Rettentően kellemetlen, ha a toklász a kutya orrjáratába jut, mélyebbre fúródva komoly fájdalmat és károkat okozhat a koponyában. Tünetek: folyamatos tüsszögés, prüszkölés, váladékozás, vérzés, az orr dörzsölése, mancsolása.
Genitáliák
Sajnos ide is bejuthat a toklász, a nemi szervek és a végbélnyílás környékét is át kell nézni, ha a kutya nyalogatja, rágcsálja magát.
Órák vagy napok múltán pedig a következő tüneteket észlelhetjük:
-
Duzzanat, dudor megjelenése a testen
-
Nem gyógyuló seb a bőrön, melyből váladék szivárog (a toklász nyomán ejtett járatból)
-
Helyenként kipirosodott, érzékeny a bőr, melynek érintésére a kutya fájdalmat jelez
-
Gyulladás
-
Bágyadtság, elesettség, kedvetlenség, depresszió (a kutya elvonul, magába fordul, láthatóan rosszul érzi magát)
-
Csökkent étvágy
Legrosszabb esetben a toklász utat talál magának a belső szervekbe, beágyazódik a tüdőbe, gerincvelőbe, szívbe, agyba, alhasi szervekbe. Ilyenkor a tünetek az érintett szervnél mutatkoznak, melyre speciális vizsgálatokkal derülhet fény (pl. laborban eltérő értékek, szokatlan elváltozások ultrahangon, képi diagnosztikán, stb.). Előfordul, hogy ki kell operálni a toklászt, s az általa okozott fertőzést, betegséget is gyógyítani kell.
Hogyan szedjük ki a toklászt?
-
Ha szemfülesek vagyunk, és még azelőtt észrevettük, hogy belefúródott volna a kutyába, fogjuk meg a toklászt és egészben távolítsuk el.
-
Ha hegye épp egy pici lyukat vájt a bőrbe, szedjük ki egészben, majd fertőtlenítsük le alaposan a sebet. Ne hagyjuk, hogy kutyánk nyalogassa a nyílt sebet, mert ezzel elfertőzheti.
-
Ha a toklásznak csak a vége látszik ki, ne próbáljuk meg kiszedni, mert kampóival beleakadhatott a szövetekbe, és ha eltörjük, bent maradhat a sebben. Azonnal vigyük a kutyát állatorvoshoz, hogy szakszerűen megszabadíthassák a toklásztól!
-
Fokozottan érvényes ez akkor is, ha az orrába, szemébe, szájüregébe (pl. fogíny, nyelv), és fülébe fúródott a toklász. Csak így előzhetjük meg, hogy tovább vándoroljon és komoly bajt okozzon!
Hogyan előzzük meg, hogy toklász kerüljön a kutyába?
A sétákon nem szabad spórolni, és a tervezett kirándulást, tóparti kikapcsolódást szem érdemes elhalasztani amiatt, hogy esetleg toklásszal találkozunk. Egyik kutya sem védett ellene, ám a hosszú lelógó fülekbe és a göndör szőrbe még a többieknél is könnyebben beleakadhat a toklász. Na de akkor mit tegyünk?
-
Nézzük át kutyánkat tetőtől-talpig séta, kinti tartózkodás után, főleg, ha magas fűben szaladgált, játszott. Különös tekintettel alábbiakra: pofa, szemek, orr, ajkak, száj, fogíny, a fülek, mancsok, a talppárnák köze.
-
Ha a kutya szőrtípusa engedi, fontoljuk meg, hogy a nyári hónapokban rövidebbre nyíratjuk szőrét. Kérjük állatorvosunk és kutyakozmetikus tanácsát ezzel kapcsolatosan!
-
Fordítsunk gondot a megfelelő szőr- és bőrápolásra. Fésüljük át hetente több alkalommal kutyánk bundáját, távolítsuk el a rátapadt fűszálakat, fűmagokat, toklászt és bogáncsokat, tüskéket.
-
Azok a kutyák, melyek sok időt töltenek füves terepen, így a vadász- és munkakutyák számára előnyös lehet egy megfelelő mellény, mely védi mellkasukat és alhasukat a magas fűben.
-
Lehetőség szerint kerüljük el a toklászos területeket. Ha ez nem megoldható, tartsuk rövidebb pórázon a kutyát, hogy azonnal leszedhessük róla a toklászt.
-
Ha kertes házban élünk, fordítsunk gondot a rendszeres fűnyírásra.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmed.com, pets.webmed.com
Indexkép forrás: tractive.com/pets.webmed.com
Cikk első megjelenése: 2022. május 19.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?