
Így készülj fel a nyárra kutyával!
2025. június 03., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Valósággal berobbant a nyár - nem csak dátum szerint, de az időjárás szempontjából is.
Kutyásként bizony oda kell figyelnünk erre a néhány dologra!
Víz
Akár kertben, akár a házban, mindig legyen friss ivóvíz. A kertben tegyük olyan helyre a tálat, ahol kevés nap éri. Kihelyezéskor mutassuk meg a kutyának, hogy hol tudja elérni az itatóedényt.

Fekhely
Ne tegyük a fekhelyét tartósan földtől plafonig érő ablakhoz, mert a kutyák nagyon szeretik a napot, és képesek odafőni a kényelmes fekhelyükbe.
A kertben, ha a fekhelye a hűvösebb hónapokban inkább napos helyen volt, most mindenképp tegyük el onnan, akár az itatóedényhez közel.
Autózás
Reméljük, mondanunk sem kell, de mégis mindig mondanunk kell: bezárt autóban nem hagyunk kutyát! Az autó rendkívül gyorsan felmelegszik, többszörösére, mint a kinti hőmérséklet. 30 fokos kinti hőmérséklet esetében pikk-pakk 70 fokosra melegedhet az autó belseje!
Mielőtt autóba ülünk a kutyánkkal, győződjünk meg róla, hogy kiszellőztettük azt. Nyissunk ki ellentétes oldali ajtókat a kereszthuzat miatt, és ha szükségszerű, indítsuk be a légkondit, hogy lehűtse a benti levegőt. Egy felnőtt egészséges szervezetnek “meg sem kottyan” beülni egy forró autóba, de gondoljunk csak bele, mennyire nehezen viseli akár egy kisgyerek, akár egy idős ember - a kutyánk is hasonlóan érez.
Menet közben ne irányítsuk közvetlenül rájuk a légkondit, ha például lábnál utazik a kutya, akkor kapcsoljuk ki az arra menő légáramlatot.

Fotó: Humane Word for Animals
Nyomott orrú kutyák
Akinek nyomott orrú kutyája van, például francia bulldog vagy mopsz, különös figyelmet kell fordítania a melegre, ugyanis könnyedén hőgutát kaphatnak ezek a fajták.
Nagyon fontos, hogy ha fennáll ennek a gyanúja, ne akarjuk “ész nélkül” lehűteni a kutyát, és hideg zuhany alá dobni - csak langyos vízzel szabad átmosni őket, hogy fokozatosan hűljön le a testük!
Figyeljünk a jelekre: a kontrollálatlan lihegés, szapora pulzus, nyáladzás, eszméletvesztés vagy ingatag mozgás, merev “kétségbeesett” tekintet utalhatnak hőgutára.
Séták
Hosszabb séta előtt érdemes bevizezni a kutyát, és a sétára is vinni magunkkal vizes palackot ezzel a céllal.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a beton/aszfalt/térkő, bármi, ami nem természetes talaj, mennyire veszélyes lehet a tappancsokra nézve!
Ezek az anyagok ontják magukból a hőt, és sokkal jobban átforrósodnak, mint a föld vagy a fű.
Ha városi kutyatartó vagy kevés rendelkezésre álló zöldterülettel, akkor a sétákat igazítsd kizárólag kora reggelre és késő estére!
Amennyiben természetközelibb helyen élsz, mindenképp válaszd a természetes talajokat sétára, nyáron inkább ne a házak között lófráljatok a “rendes” utcákban.

Fotó: Budapest Brand/Kovács Tamás

Fotó: Budapest Brand/Kovács Tamás
Indexkép forrás: Unsplash
Te is értél már haza rombolásra?
Valószínűleg minden gazdinak ismerős az a "csodálatos" érzés, mikor szétszedett holmikra ér haza.
Tojást a kutyáknak? Naná!
A tojás népszerűsége vitathatatlan: az egyik kedvenc reggelink. Vajon a kutyának is adhatja a gazdi?
Lektinek a kutya étrendjében
A legtöbb növény tartalmaz lektint, és sokszor nagyon komoly problémát idéz elő.
A magyarok kedvenc szőrgombóca: Bogáncs
“Igaz ugyan, hogy Bogáncs sem tudja, hogy ő kutya, mégpedig pumi a javából. Tehát nem puli, hanem pumi, aki ugyancsak a pásztorkutyák felekezetébe tartozik, de belül nyurgább csontozatot, kívül pedig rövidebb szőrt visel. Más különbség nincs köztük, csak hasonlóság, ami a hűséget, okosságot, kitartást és bátorságot illeti.”
Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".