
A húsvéti asztal finomságai kutyádnak. Melyik veszélyes?
2025. April 18., 08:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
Terülj-terülj asztalkám van a legtöbb háztartásban az ünnepek alkalmával, megannyi finom falattal. Ám nem biztos, hogy ez kutyádra nem veszélyes azon kívül, hogy minden bizonnyal neki is ízlene. Melyik fogásokkal kell vigyáznunk?
Kalács
Egy natúr (vagyis nem töltött) kalács, akár édes, akár sós, nem tartozik a veszélyes ételek közé. Tésztája tejből, margarinból/vajból, élesztőből, sóból, cukorból, lisztből, tojásból áll. Ha az allergiát kizárjuk a zavaró tényezők közül, akkor ezek az összetevők egyike sem mérgező kis mennyiségben.

Sonka
Mérgezőnek nem mérgező. Erősen sós, amire semmi szüksége a kutyának, kellemetlenül sokat inna utána. Ha nagyobb mennyiségben jut hozzá, fennáll a hasnyálmirigy gyulladás esélye a zsírossága miatt, így nem érdemes a bőrkét, maradék zsíros darabokat a kutyának adni.
Tojás
Szuper élelmiszer. Kiváló fehérjeforrás, biológiai értéke kifejezetten magas. Nyersen vagy főtten is kaphat a kutya belőle. Ugyan nyersen fennáll a szalmonella fertőzöttség lehetősége, a kutyáknak sokkal erősebb a gyomorsavuk, mint nekünk, így könnyedén legyőzné, ha netán ilyen tojást kapna.
Sütemények
A cukormentes, édesítőszeres sütemények veszélyesek a kutyára nézve! A xilit, nyírfacukor azonnali vércukorszint esést, és 3 napon belül jelentkező májkárosodást okozhat. Az evés után 30-60 perccel jelentkeznek a tünetek, melyek koordinációs problémák, remegés, hányás, hasmenés. 1,5 mg/ttkg már problémás.
Szintén vigyázni kell a kakaóbevonatos, csokoládés süteményekkel.

Csokoládé
A kakaóban lévő teobromin a mérgező. A teobromin kapcsolódik az adenozin nevű neurotranszmitterhez, ami egy ingerületátvivő anyag, és ez élénkítő, izgató hatással bír. A tünetek nyáladzás, görcsök, remegés, hányás. 100-150 mg/ttkg veszélyes mennyiség. 1 g étcsokoládéban 5,5 mg teobromin van.
Sárgatúró
Alapvetően nincsen benne veszélyes alapanyag (tej, tojás, cukor, só, citrom héja), viszont ha mazsolával ízesítjük, abból nem ehet a kutya! A szőlőnek, mazsolának nem meghatározott, hogy melyik része mérgező, nincs konkrét toxinanyag meghatározva, viszont kétségkívül jelentős problémákat okozhat. Veseelégtelenséget, veseleállást eredményezhet már kis mennyiség is. Jelei lehetnek az erős hányás, hasmenés, rohamszerű állapot, vizelet akadozása, remegés.

Figyelem!
Azok az ételek, melyeket nem mérgezőnek tüntettünk fel, nem valók nagy mennyiségben a kutyáknak! A cikk csupán tájékoztatásul szolgál arra az esetre, amennyiben a kutya valamelyik finomsághoz jutna egy leesett falat folytán.
Ehetnek a kutyák sonkát?
Bár az ünnepek már elmúltak, a húsvéti sonkából maradt falatokra még mindig áhítozhat kedvencünk. De kaphat belőle?
Kutyabarát húsvét – 6 tipp, hogy kutyánk szempontjából is biztonságos legyen az ünnep
Színes tojások a fűben, csokinyuszik, nyuszi-fészek… A Húsvét színes ünnepe nem csak a gyerkőcök számára tartogat izgalmakat, de bizony kutyánk számára is! A mi feladatunk, hogy odafigyeljünk kedvenceink biztonságára is a készülődés során!
A felelős állattartás alól az ünnep sem kivétel
A húsvéti időszakban számos család gondolja úgy, hogy élő nyúllal lepi meg a gyermekeket, ugyanakkor fontos mérlegelni, hogy állatot tartani hosszú távú elköteleződést jelent.
NyusziSTOP-ot kérnek az állatvédők húsvétra
Sajnos már 150 forinttól vásárolható élő kiscsibe, pár ezerért pedig dísznyúl, melyet sokan arra használnak, hogy elkápráztassák húsvétkor gyermekeiket. Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetőjének tapasztalata az, hogy az összevásárolt élő állatok ünnepek után legtöbbször unott terhek maradnak. Az állati jövevényektől sokan durva módon próbálnak megszabadulni.
Légy felelős: ne ajándékozz élő állatot húsvétra!
Élő állat helyett jobb ötlet a csokinyuszi! Döntsünk felelősen: biztos, hogy hosszú évekre, akár évtizedekre is felelősséget tudunk vállalni az állatkáért?