
A kölyökkutya etetési szükségletei
2025. május 21., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Egészség
Van létjogosultságuk a kölyöktápoknak, vagy csak jó marketing?
Áttekintjük a kölyökkutyák etetésének legfontosabb tudnivalóit, hogy Te is felkészült gazdi legyél a jövevény érkezésekor!
Mivel kezdjek etetni?
Ha kiskutya érkezett a családba, akkor érdemes azzal kezdeni az etetését, amit a tenyésztőnél/előző helyén kapott.
A hirtelen eleségváltás emésztésbeli panaszokat okozhat.
Nem kell minden esetben arra hallgatni, amit az előző tulajdonos javasol, járjunk utána az adott etetési módnak, konkrét eledelnek, és döntsünk felelősségteljesen, hogy valóban a legjobbat adjuk-e azzal kutyusunknak.
Egy tenyésztő esetében például ő sok esetben szerződésben áll egy adott tápgyártóval, ezért puszta üzleti okokból javasolja az adott terméket, nem pedig azért, mert valóban arra esküszik.
Száraztápok esetében segítséget nyújthat előző cikkem a helyes döntés meghozatalához:
Ha megtaláltuk azt a fajta etetési módot, ami a legszimpatikusabb számunkra, akkor fokozatosan állítsuk csak rá a kutyust, legyen 1-2 hét az átállás.
Segíthetjük a kutya emésztését bélflóra regenerálókkal, pro- és prebiotikumokkal.

Meddig kölyök egy kutya?
Egy kölyökkutya a családba optimális esetben legalább 8 hetesen kerül. Mérettől is függ, de nagy általánosságban elmondható, hogy nagyjából fél éves korukig az energiaszükségletük kétszere felnőtt korukhoz képest, ezt nevezzük aktív növekedési szakasznak.
A kisebb fajtájú kutyák (például csivava) hamarabb elérik a felnőtt méretüket, mondhatni a felnőtt kort, 9 hónapos koruk körül. Nagyobb testű társaik (például vizsla) nagyjából 1 éves korban érik el a végleges méretüket, az óriás fajták (például bernáthegyi) pedig közel 2 éves korukig is fejlődnek.
Ebből az következik, hogy az egyes fajtáknál különböző ideig tart az aktív növekedési szakasz, igazítsuk az energiaszükségletüket az adott fajtához.
Hányszor etessek?
A kölyökkutyák etetését kifejezetten fontos napjában többször intézni.
Kisméretű fajtáknál nagyon kicsi korban napi 4-5 alkalommal is akár, nagyobb fajtáknál elegendő a 3x-i etetés. Az aktív növekedési időszak után álljunk át a napi kétszeri etetésre.
Amennyiben engedi életstílusunk, én szeretném mindenkinek a napi kétszeri etetést javasolni, mert ezzel elkerülhető a veszélyes gyomorcsavarodás.

A kölyökkutyák speciális igényei
Az energiabevitelre nem kell kifejezetten odafigyelnünk, ha kölyöktápot használunk, csak az adagolási útmutatót kell követnünk.
Ha főzünk vagy nyersezünk, akkor adjunk nagyobb adagot annál, mint ami súlya alapján egy felnőtt kutyának járna.
Főzés esetében a hús aránya 60% körül mozogjon.
A kölyök fehérjeszükséglete magasabb, mint a felnőtt kutyáé, ezen kívül kiemelten fontos a kalcium megfelelő pótlása.
Nagyon óvatosan kell bánni az arányokkal. Ha nagyon magas fehérje- és kalciumtartalmú étrenden tartjuk őket, az hirtelen növekedéshez vezethet.
Az óriás testű kutyákat nem szívesen tartanám kölyöktápon, mert nagyon gyenge lesz a csontozata és az ízületei, és szerencsére egyre több szakember van ezen a véleményen.
Amikor rendelőben dolgoztam, sok olyan kölyökkel találkoztam, akiknek a gazdája elviccelve mondta, hogy a kutyája tappancsa óriási, a végtagjaik hosszúak. Bizonyos mértékig normális ez a jelenség, a kölyök tappancsa egy mérce, hogy az egyed mekkora lesz felnőtt korára. Azonban súlyos egészségügyi következménnyel is jár a gyors növekedés, gyenge csontozatot és ízületet eredményezhet, ami kifejezetten veszélyes egy óriás fajta esetében, arról nem is beszélve, hogy a nagy mennyiségű fehérjével már kölyökkorban elkezdjük terhelni a szerveket, ezen belül is kiemelten a vesét.
Fontos azonban a többlet fehérjebevitel. A fehérje elősegíti a sejtek, szövetek kialakulását, növekedését, mivel a fehérje aminosavakból áll, és ezek a szervezet építőkövei.
Ha érdekelnek a fehérjék, és hogy milyen húsokat használnak a tápgyártók, akkor ajánlom korábbi cikkemet:

Az ásványi anyagok közül kifejezetten fontos a kálcium és a foszfor, melyek a megfelelő csontfejlődéshez elengedhetetlenek.
Felnőtt kutyáknál az arány 1:1, kölyköknél inkább 1.2:1-1.4:1 közöttre tehető. Itt megint nem kell akkor foglalkoznunk ezzel, ha tápos a kutya.
Ha viszont főzünk, ezt elengedhetetlen pótolni. Pótolhatjuk különböző készítményekből, például őrölt csontporból, de tojáshéjport is készíthetünk otthon.
Nem kell hozzá más, mint megfőzött tojáshéj, majd ezt kiszárítva könnyedén porrá zúzhatjuk. A kálciumtartalmának a 90%-át képes feldolgozni a kutya szervezete. Az adagolása nagyon egyszerű, felnőtt kutyának 5 testsúlykilogrammonként 1 g, kölyökkutyának a kétszerese ajánlott az aktív növekedési időszakban.
Forrás: Unsplash
Teljesen ledöbbent a kutya, amikor észrevette, hogy kistesója rácsálja a farkát
A kölyökkutya reakciója garantáltan mosolyt csal a Te arcodra is!
Mihez szoktassunk hozzá egy kölyökkutyát?
Amikor kiskutya kerül a családba, szeretnénk mindent jól csinálni, engedelmes és kiegyensúlyozott kutyát nevelni, hiszen így lesz a mi életünk is könnyebb vele. Mik azok a dolgok, amikhez mindenképp érdemes hozzászoktatni egy kölyökkutyát?
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.