
A kutyák gyógyszerek. Interjú egy kutyás terápiákat megálmodó mentálhigiénés szakemberrel.
2025. April 02., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Régóta tudjuk, hogy a kutyák rendkívül jó hatással vannak lelki egyensúlyunkra. Szőllős Judit egyedülálló módszert álmodott és valósított meg, amivel elsősorban a gyermekek rejtett kincseit szeretné felismertetni és kibontatni.
A közösségi médiában találkoztam Szőllős Judit nevével, és azonnal megragadott egyik módszere, a Stressz- és szorongásoldó kutyás erdőjárás gyermekeknek®.
Jómagam is három kutya gazdája vagyok, és nekem is rendkívül jót tesz, mikor sétálok velük, és csak élvezem a természet adta nyugalmat és a kutyák közelségét.
Biztos vagyok benne, hogy egy fizikai, szellemi vagy lelki nehézségekkel küzdő gyermek számára hatványozottan fantasztikus élmény lehet a kutyákkal eltöltött idő. Erről kérdeztem a szakemert.

Először foglalkozott csak "simán" pszichológiával, és utána vonta be az állatokat? Mindig is közel állt az állatokhoz, innen jött a gondolat, hogy mennyire segítőkészek lehetnek ők is?
Legelső momentumként azt hiszem arra emlékszem, hogy mindig mindenkiben megláttam, miért szerethető, és miben különleges. Sosem érdekelt, mások mennyi negatív címkét aggattak már valakire – a közelemben valahogy mindenki a legjobb énjét tudta megmutatni, mert nem kellett elutasítástól vagy megbélyegzéstől félniük. Mint ha arra születtem volna, hogy a szeretet és elfogadás erejével életre hívjam azokat a rejtett képességeket, melyeket rajtam kívül talán más nem is látott.
Valószínűleg ennek köszönhetem első kutyámat, aki senkinek nem kellett, és akit a szomszéd házban lakó „nagyfiúk” a szeméttelepre készültek épp kidobni, amikor én befogadtam. Ő indított el a „kutyás utamon”.
És ez a furcsa képességem vezetett nyilván afelé is, hogy már közel húsz éve segítem a gyerkőcöket és családjaikat abban, hogy felismerjék és kibontogassák a bennük rejlő kincseket - melyek gyakran jól el vannak rejtve egy-egy probléma mögé, amit fel kell oldani ahhoz, hogy hozzáférjünk a bennünk rejlő szupererőhöz.
Az alap végzettségem tanító-pedagógus, így természetemből fakad, hogy mindazt, amit tudok, megosszam azokkal, akik számára ez értéket és támogatást jelenthet; legyen szó a gyermekek testi-lelki-mentális fejlődéséről és jóllétéről, szülői kihívásokról a „hogyan kell jól szeretni és jól segíteni” témában, vagy a családtagként velünk élő házikedvenceinkkel való kapcsolatról s ennek lelki hogylétünkre gyakorolt hatásairól.
Számos szakmai továbbképzésen veszek részt: olykor szakmai eszköztáram bővítése céljából hallgatóként, máskor meghívott előadóként, hogy folyamatosan bővítsem tudásomat, és naprakész, hatékony eszközöket adhassak mindazoknak, akik az életegyensúlyuk megteremtésére törekszenek. Ennek köszönhetően lettem gyermekpszichológiai konzulens, állatasszisztált terápiás foglalkozásvezető, kapcsolati coach és mediátor, valamint így bontakozott ki szakmai szerepvállalásom a gyermekvédelmi rendszerben is.
Vizsgával rendelkező, hivatalos segítő állatokkal dolgozik csak együtt? Miért fontos ez?
Kutyakiképzőként tevékenykedve, illetve a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által védjegy oltalom alá helyezett Családi kutyák képzése szorongással illetve pszichés zavarral élők számára® saját kidolgozású módszeremet oktatva is, teljesen kezdő kutyákkal és kutyásokkal is dolgozom, de hobby- és sportkutyás vizsgákra, vagy habilitációs kutya-gazdi vizsgára felkészítés közben jól képzett, vizsgázott, hivatalos segítőkutyákkal is tréningezünk.
Magyarországon törvényi és jogszabályi előírások határozzák meg, hol, milyen keretek között, ki, milyen végzettséggel, milyen jellegű állatasszisztált foglalkozásokat tarthat. És ez nem csak kutyák, de más segítő állatok esetében is igaz. Bár az utóbbi években már több egyetemi képzés is szerveződött a megfelelő szakemberek kinevelésére, sajnos rengeteg „terápiát” és „állatasszisztált fejlesztést” kínál ma Magyarországon boldog-boldogtalan, s a szülőkkel aláíratott felelősségvállalási nyilatkozattal le is kerül minden felelősség ezekről a szolgáltatókról.
Számomra fontos az, hogy szakmailag hiteles maradjak, és valódi értéket, az oly divatos tüneti kezelés helyett pedig valódi megoldást kínáljak a hozzám fordulóknak. Minden foglalkozáson meghatározott célok mentén dolgozunk, és véleményem szerint, ahogy a szakember személye és képzettsége, úgy egy terápiás-fejlesztő foglalkozáson résztvevő segítő állat személyisége és képzettsége sem lehet alku tárgya. Mindennek megvan a helye; hiszem-tudom-tapasztalom-sőt, tanítom is, hogy otthon a családban, Buksi és Cirmi segítségével is hihetetlen hatékonyan lehet például olvasási- vagy szövegértési készséget fejleszteni, ezzel együtt azonban számomra fontos a transzparens kommunikálása annak, mire számíthatnak a foglalkozásaimon résztvevők, és a szülőket is arra szoktam biztatni, hogy járjanak utána, kire bízzák gyermekeiket, de saját jóllétüket vagy négylábú társaikat ugyanúgy. Kérdezzenek bátran, és a marketing kampányok helyett a saját megérzéseikre támaszkodjanak.

Nagyon érdekel a Stressz- és szorongásoldó kutyás erdőjárás gyerekeknek módszer. Milyen jellegű problémákkal érdemes ehhez a módszerhez fordulni?
Nem kell feltétlenül problémával érkezni; preventív jelleggel is kiváló a Módszer. De a természetben töltött idő, az állatok közelsége, a megtartó, támogató, biztonságos emberi kapcsolatok, a testmozgás, a friss levegő, az elvárás nélküliség mind rendkívül jó stressz- és szorongásoldók. Nem csak lelkünkre hatnak simogatóan, de mérhető és bizonyított pozitív fiziológiai változásokat is generálnak.
A feltétel nélküli szeretet, melyet egyes állatok képesek mutatni felénk, átmelegíti a gyerekek szívét, nyitottabbá teszi őket az egész világra. A gyermekek úgy dolgoznak velem, hogy nem érzik feladathelyzetben magukat, több a sikerélményük, nem szoronganak, az állat jelenlétének köszönhetően jól motiváltak, és magabiztosabbá válnak. A segítő állat jelenléte miatti magasabb motivációs szintjüknek köszönhetően a gyermekek kedvvel, örömmel vesznek részt a foglalkozásokon, szívesebben végeznek feladatokat, melyeket játéknak tekintenek.
Ezen kívül az állat, mint személyiségfejlesztő tényező hatással van a gyermekek szociális- és érzelmi fejlődésére, elősegíti a társas kapcsolatok kialakítását és azok alakulását. A foglalkozások során a gyerekek között kialakuló kölcsönös elfogadás, feltétel nélküli szeretet, egymásra figyelés, együttes játék hozzájárul a biztonságérzet, az önbizalom, az empátia kialakulásához. A gyermek megnyílik a világ felé, kötődés, nyitottság, pozitív attitűdök alakulnak ki. A boldogsághormonok hatására örömérzet, szorongáscsökkenés jellemző. A gyermekek emellett az irányító szerepet is gyakorolhatják.

Bármilyen életkorú gyermek részt vehet a programon?
Mindegyik nálam elérhető támogató-fejlesztő-terápiás foglalkozás a résztvevő gyermekek életkori sajátosságaihoz igazodik. Csoportfoglalkozások esetén ez általában korcsoportonkénti bontást szokott eredményezni, de a program céljától és felépítettségétől függően van, hogy vegyes korcsoporttal, vagy akár egész családokkal is együtt dolgozunk.
Jellemző, hogy kis létszámúak a csoportok, hogy mindenkire kellő idő és figyelem jusson. A programok ismertetőjében meg szoktam adni, milyen korosztály számára ajánlott elsősorban.
Azok a gyerekek, akik nem küzdenek mentális vagy fizikai problémával, szintén elmehetnek egy-egy ilyen foglalkozásra?
Fontos törekvésem, hogy bekerüljön a köztudatba az öngondoskodás, és a saját testi-lelki-mentális jóllétünkért való tudatos felelősségvállalás fontossága (- s az ebben vállalt szülői példamutatás felbecsülhetetlen értéke), így igazán értékesnek érzem ezt a kérdést. Minden nálam megtanulható vagy igénybe vehető módszer, így a Stressz- és szorongásoldó kutyás erdőjárás gyermekeknek® is, nem csak az egyensúlyi állapot visszaszerzése, de megtartása és fokozása céljából is alkalmazható és javasolt.
Könnyebb, élvezetesebb, és felszabadítóbb azért tenni, hogy jól legyünk, majd mégjobban, mint tűzoltás jelleggel segítségért szaladni, amikor nagy a baj, így szeretettel fogadjuk óvodai és általános iskolai gyermekcsoportok, tanulóközösségek, otthon tanuló, esetleg pszichoszomatikus betegségekkel otthon gyógyuló gyermekek jelentkezését is.
Hány kutya és szakember vesz részt egy ilyen programon?
Vannak egyéni privát alkalmak, és előre meghirdetett kislétszámú csoportos foglalkozások, délelőtti, délutáni és hétvégi választható időpontok. Az állandó helyszínünk Budapest XVIII. kerületében a Halmi erdő, de szervezünk kutyás kirándulásokat a Budai hegyekbe és a Mátrába is, ahová szeretettel várjuk Családi kutyák képzése szorongással és pszichés nehézségekkel élők számára® tanulóinkat és kutyusaikat is.
Elérhetők saját kutyás és segítőkutyás alkalmak is, és olyan is van, hogy a mi családi kutyánk a kísérőnk, és egy kis létszámú, családias csapattal induljunk útnak és fedezzük fel, hol rejtőzik a könnyedség, az öröm, a sikerélmény, a magabiztosság, a felszabadultság, és milyen kincsek rejtőznek nem csak az erdőben, de bennünk is.
Bízom benne, hogy Magyarország egész területén - magán és intézményi keretek között egyaránt - mihamarabb és minden gyermek számára elérhetővé válik a stressz- és szorongásoldás ezen fantasztikus új módszere, így a módszert aktuálisan tőlem tanuló - gyakorló szakemberekből álló csoportok is indulnak folyamatosan.

Volt, hogy a foglalkozáson való részvétel olyan sikerélményt adott a gyermeknek, hogy emiatt lett saját kutyája a családnak? Javult a gyermek állapota ettől a pozitív változástól?
Abszolút igen! Nem is egy esetben. De olyan család is volt, akiknél kutya helyett végül egy barna tyúkocska lett a házikedvenc. Tartós javulást azonban csak akkor eredményez egy kiskutya érkezése, ha a gyermek és a kutya kapcsolatát tudatosan építgetik, alakítják a szülők.
Van olyan családom, ahol a gyermek ADHD miatt előírt gyógyszeres kezelését egy menhelyi kutyus befogadását követő szűk fél éven belül teljesen sikerült elhagyni és azt heti kétszeri privát kutyasulira cserélni.
Nagyon szeretem viszont, hogy ez a program azok számára is nagyszerű lehetőség a „kutyázásra”, akik felelős döntést hozva és az állat szükségleteit és igényeit is figyelembe véve, otthon jelenleg nem tudnak kutyát tartani.
Szőllős Judit
Egészségfejlesztő és gyermekvédelmi mentálhigiénés szaktanácsadó, az Életegyensúly Kapcsolatikommunikáció® módszerének kidolgozója
Indexkép forrás: Szőllős Judit