A kutyavilág ikrei
Egymásra hasonlító kutyafajták, második rész
2025. január 08., 06:30
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Jó tudni!
Vannak olyan kutyafajták, amik pontos meghatározása még a vérbeli kutyásoknak is nehézséget tud okozni. Lássuk, Te meg tudnád-e különböztetni ezeket a fajtákat!
Korábbi cikkünkben már bemutattunk 8 olyan kutyapárost, akik a megszólalásig hasonlítanak egymásra. Most érkezzen még több “duplikált” kutyus!
Ír terrier - welsh terrier
Az Írországból származó kutyát Jack London író szerettette meg a nagyközönséggel, aki ugyanis egyik könyvében nagyon kedvesen jellemezte a fajtát (Jerry, a szigetlakó).
A fajta igen terrieres, harcias, hangos, kemény, ugyanakkor imádja a családi életet, és a gyerekkel is jól kijön.
Tegyél foltokat egy ír terrierre, és megkapod a welsh terriert. Hazájában, Nagy-Britanniában rendkívül népszerű, és a mai napig is aktívan használják őket vadászatra.
Az ír terrier kicsit nagyobb, mint a welsh, nagyjából 3 kg-mal átlagosan.
Doberman - beauceron
A doberman (szerintem) az egyik leggyönyörűbb kutya, tekintélyt parancsoló, félelmetes. Kellett is ez a küllem, hiszen őrző-védő munkára lettek tenyésztve. A német Friedrich Louis (1834-1894) Dobermann kutyája volt Schnuppe, egy szürke szuka, aki a fajta megalapítója volt. A férfi olyan kutyát akart maga mellé, akivel éjszakai kétes üzleteire nyugodtan utcára mehetett. Sikerült kitenyészteni a tökéletes kutyát, oly annyira, hogy a dobermanoknak nagy szerepük volt a második világháborúban is, mint katonai kutyák.
A több száz évvel idősebb francia fajta, a beauceron, más néven Beauce-i juhászkutya, a francia Beauce-i síkság juhászkutyáiból lett kitenyésztve. Nem meglepő módon a nyájak terelésére és védelmére lettek szelektálva. Hasonlóan a dobermanhoz, ők sem a tipikus első kutyás ebek.
Vágott füllel és barna-cser színben rendkívül hasonlítanak egymásra, különbség azonban, hogy a beauceron hosszabb szőrzettel rendelkezik.
Óangol juhászkutya - bearded collie
Az óangol juhászkutya másik elnevezését, a bobtailt onnan kapta, hogy több kiskutya is csutka farokkal jön a világra. A bobtail-ek ma már nemigen használtak eredeti feladatukra, a nyájak őrzésére, népszerű családi kutyák lettek. Nagyon vidám természetűek, és igazán jól kijönnek a gyerekekkel.
A bearded collie-t Skóciában már a 15. században használták a pásztorok nyájaik őrzésére. A közepes termetű kutyák rendkívül bátran megvédték a haszonállatokat a ragadozóktól is. Annyira elszigetelten éltek a pásztorok, hogy a bearded collie nem is lett népszerű egészen a 19. századig. Manapság már őket sem igazán használják eredeti céljukra, családi kutyák lettek. Kifejezetten magas az energiaszükségletük.
Az óangol juhászkutya nagyobb, akár duplája is lehet a bearded collie-nak.
Skót juhászkutya - sheltie
Az egyik legnépszerűbb és legszebb kutyafajta a világon a skót juhász. Népszerűségéhez jócskán hozzájárultak a Lassie filmek. Skóciában a 13. századig visszanyúlik története, ahol a nyájak mellett volt fontos feladatuk. Páratlan kedvességük, okosságuk miatt ma közkedvelt családi kutyák.
A skót juhász miniatűr mása, a sheltie (shetlandi juhászkutya) eredetileg több más kutyafajta keresztezéséből született: elődei voltak pappillon-ok, pomerániaiak, spánielek. Azért vittek skót juhász vért is a kialakulóban lévő fajtába, hogy növeljék terelési képességeiket.
Mérete miatt nem összekeverendő az ölebekkel! A sheltie-nek nagy a mozgásigénye, és hasonlóan nagyobb társához, neki is rendszeres mentális fárasztásra is szüksége van ahhoz, hogy kiegyensúlyozott maradjon.
Szibériai husky - malamut
A szibériai husky azon kevés fajták közé tartozik, aki még mindig foglalatoskodik abban, amire kitenyésztették. A legismertebb szánhúzó kutya. Minden porcikája arra termett, hogy hidegben, hóban dolgozzon. Ez már személyes vélemény, de szerintem a egyik legalkalmatlanabb fajta a városi életre.
A huskyk Szibériában a nomád életet élők elengedhetetlen társai voltak. A fajta akkor vált a nagyközönség számára népszerűvé, amikor William Goosak szőrmekereskedő ilyen kutyákkal jelent meg egy szánhúzó versenyen 1909-ben. Az ő kutyáiból indult tovább a célzott tenyésztés. Kifejezetten egészséges fajta.
Kevésbé gyors, viszont erősebb, robosztusabb, “bundásabb” szánhúzó az alaszkai malamut. Tíz kilóval is nehezebb átlagosan egy husky-nál, illetve különbség az is, hogy farka spitz-esen a háta fölé kunkorodik. Célzott tenyésztésük 1926-tól kezdődött, azonban ők is ennél sokkal régebbi, valódi ősi kutyafajták.
Kifejezetten hangos kutyák, mindkét fajtára jellemző az ugatás és a vonyítás, amiről a gazdák előszeretettel készítenek videót, sok erről látható poszt látható a közösségi médiában.
Berni pásztorkutya - nagy svájci pásztorkutya
A berni pásztorkutya svájci fajta, egy gyengéd óriás, akit nagyon nehéz kihozni a sodrából. Kedvelt családi kutya, türelmesen hagyja, hogy a gyerekek “nyúzzák”, igazi kedves társ. Télen lehet, hogy nem tudod behívni a kertből, szereti a havat és a hideget, azonban nyáron mindenképpen biztosítani kell számára egy hűvös búvóhelyet!
A kutyák eredetileg Bern környékén éltek, parasztgazdaságokban. Feladatuk volt a haszonállatok terelése, őrzése, valamint kis kocsik húzása. Érdekesség, hogy most is használják őket kocsihúzásra, igaz, inkább csak hóbortból, például a karácsonyi időszakban fenyőfaárusoknál húzzák a fákat.
A nagy svájci pásztorkutya (vagy nagy svájci havasi kutya) szinte a berni pásztorkutya rövidszőrű mása. Feladata is nagyon hasonló volt eredetileg, főként tejeskocsik vontatására használták a nehezen járható hegyi utakon.
Jellemükben vannak különbségek, a nagy svájci pásztorkutya jobban őrkutyaként is volt foglalkoztatva, ezért határozottabb gazdát igényel, mint a berni pásztorkutya. Megfelelő szocializációval azonban ők is kifejezetten nyugodt, higgadt és családbarát kutyák lehetnek.
Bullmasztiff - boerboel
A bullmasztiff egy fiatal fajta, akit arra szelektáltak, hogy a tolvajokat riassza el. Ez jól sikerült, ugyanis a 60 kilós kutya első ránézésre valóban ijesztő.
Általában higgadtak, az idegenekkel szemben bizalmatlanok, ám szerencsére ösztönösen jól tudják megkülönböztetni az emberek szándékait, és aszerint cselekszik ő is.
A boerboel dél-afrikai eredetű őrző-védő fajta. Ezek a kutyák attól sem rettennek vissza, ha egy oroszlán elfogásáról van szó. Erősebb jellem, mint a bullmasztiff, kifejezetten territoriális, és még az utcán sétálva is hajlamos arra, hogy az idegen emberekkel vagy kutyákkal szemben agresszíven lépjen fel.
A boerboel nagyobb termetű, mint a bullmasztiff, akár 80-90 kg-osak is lehetnek a nagyobb példányok.
A nyersetetéstől megvadul a kutyám?
A nyersetetés vagy barfozás kétségkívül nagyon megosztó. Akik eszerint etetnek, erősen hangoztatják az előnyeit, míg mások egyenesen undorodnak tőle. Valójában miért ennyire polgárpukkasztó, ha nyersen tálalod kutyád eledelét?
Az egyetlen hat lábujjú, lundavadász kutyafajta
Ismerjük meg a norvég lundehundot, az egyetlen olyan kutyafajtát, ami a lundák vadászatára lett kitenyésztve. A spitz típusú fajta igen ritka, és rendkívül egyedivé teszi rugalmassága.
Spitz-mudi keverék? Nem, ő a schipperke!
Ismerjük meg ezt a ritka, különleges fajtát, aki becenevein "Belgium kis kapitánya” vagy "kis fekete ördög".
Így fogadta örökbe John Travolta Jamie Lee Curtis által kiskutyáját
Jamie Lee Curtis a 94. Academy Awards-on egy örökbefogadható kutyával jelent meg. Sikeres volt a feltűnést keltő fellépés: nem más fogadta örökbe, mint John Travolta!
Kismama hírek a vakvezető kutyáknál
Boldog hónap a január a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítványnál, két szuka is kölyköket vár.