A szilveszter háború az állatoknak! Vigyázzunk rájuk!
Szórakoztató családi programmal figyelmeztetnek a veszélyekre az állatvédők, és megcáfolják a tévhiteket.
2024. december 11., 14:00
Szerző: Hortobágyi Henrietta
Kategória: Közérdekű
Tíz éve szervezik meg azt az egyedülálló összefogást, amire korábban nem volt példa, mindezt azért, hogy a szilveszteri petárdázás miatt elszökő állatokat hazajuttassák. Most pedig ismét új dologba fogtak: rendezvényt szerveznek állattartóknak és állatbarátoknak azért, hogy fel tudjanak készülni a szilveszteri veszélyekre, és az ünneplés alatt is biztonságban tudhassák kedvenceiket. Ezt pedig egy szórakoztató programokkal együtt teszik meg, a Kutya 1 szilveszter! eseményen.
Tíz év alatt az Ügyelet lett a legnagyobb és legszervezettebb kezdeményezés a szilveszterkor elszökő kutyák hazajuttatására. Az egész országban vannak önkénteseik, ráadásul náluk van a legtöbb állatvédő önkéntes: tavaly 350-nél is többen jelentkeztek. Valamint hozzájuk jelentik be a legtöbb állatot, átlagosan évente ezret (!), és egyedüliként nekik van országosan hívható bejelentő számunk és telefonos koordinációjuk a mentésekhez. Aki szeretne segíteni nekik, az december 31-ig itt jelentkezhet.
Szórakoztató és hasznos rendezvény állatbarátoknak
De mi is ez a Kutya 1 szilveszter! rendezvény?
Pintér Attila, az esemény szervezője, aki a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet létrehozója is egyben, így mesél róla: „Az egyik célunk az vele, hogy az érdeklődő állatbarátok sok hasznosat tanuljanak szakértőktőktől, de közben jól is érezzék magukat, korosztálytól függetlenül. Ezért több előadást fogunk tartani a karácsony és a szilveszter körül előforduló bajokról és megelőzésükről, ami az állatokat érinti, de lesznek szórakoztató programok is.”
Elsősorban a hűséges társainkon, a kutyákon lesz a hangsúly, de nem feledkeznek meg a macskákról és a vadállatokról, például a madarakról sem. Ezért állatmentők fognak előadni a szilveszteri tapasztalataikról, de állatorvos is fog abban segíteni, hogyan előzzék meg a kutyák karácsonyi megmérgezését a gazdik, vagy a tűzijáték miatti sokkot. Két kutya- és gazditrénertől is tanulhatnak a részvevők, többek között arról, hogyan ismerjék fel a stressz jeleit, és ezeket hogyan kezeljék, ezt pedig gyakorlat formájában ki is próbálhatja majd néhány szerencsés. Valamint a tűzijáték vadmadarakra gyakorolt negatív hatásáról is lesz előadás elismert szakember tolmácsolásában.
A fenti érdekes előadások közben pedig több állatmentő szervezettel is találkozhatnak a rendezvényre kilátogatók. A gyerekek is jól fogják majf magukat érezni, mert gazdikereső kutyák és cica is várja majd őket, de lesz varjúsimogató is, valóban simogatható dolmányos varjúval! Emellett a látogatók értékes tárgyakkal lehetnek gazdagabbak, ha támogatják az állatmentőket, de a négylábú kedvenceiket is meglephetik ajándákokkal. Őket pedig vigyék magukkal, mert a helyszín természetesen kutyabarát! A rendezvény Facebook-eseményén lehet megtalálni a további információkat, de a legfontosabb, hogy 2024. december 15. 11-16 óra között lesz megtartva ez a családbarát esemény a Bikás parkban lévő Jónás Craft Beer & Foodban.
10 tévhit a szilveszteri tűzijátékról
Az állatmentő önkéntesek szeretnék eloszlatni a leggyakoribb tévhiteket az év végi tűzijátékozásról, ezért tíz pontba szedték a legfontosabb és leggyakoribb tévedéseket. Az első öt pont a gazdik tévedéseit javítja ki, a második pedig a tűzijátékozókét.
- 1. Az én kutyám nem fél tőle! Lehet, hogy eddig nem félt, de elég, ha egyszer megijed és elszalad, és többet lehet, hogy sosem találod meg élve!
- 2. Majd hazatalál! Valóban nagyon jó a kutyák szaglása és tájékozódása, de az esetek többségében sajnos ilyen esetben nem találnak vissza. Amikor rémülten, kerítésen, árkon-bokron át menekülnek addig, amikor már nincs több erejük tovább menni, akkor már azt sem tudják, merről jöttek.
- 3. Van benne chip, így majd meglesz! Erre nincs garancia. Egyrészt, mert ahhoz meg kell találják, hiszen a chip nem nyomkövető! Ha megtalálják, a chipben akkor is csak egy számsor van, amihez az adatokat állatorvos tudja csak leolvasni.
- 4. Csak az ideggyenge állatok félnek a tűzijátéktól! Ez sem igaz természetesen. A kutyák hallása sokkal jobb, mint a tied: a kutyák négyszer (!) messzebbről meghallanak apró neszeket is, mint te. Ezért számára a szomszédban fellőtt tűzijáték olyan, mint neked az lenne, ha az égből bombák hullanának, és pont melletted csapódnak be. És képzeld el ezt minden irányból, órákon át. Te meddig bírnád?
- 5. Nem foglalkozom vele, amikor fél, mert azzal félelemre nevelem! Ez régi tévedés. A félelem nem viselkedés, hanem egy érzelem. Ezért nem lehet "félelemre nevelni" azzal, ha nyugtatod, vagy simogatod a kutyát, amikor fél, mert ezzel nem "a rossz viselkedést jutalmazod", hiszen az nem viselkedés. Viszont a kutyák a gazdájukban bíznak leginkább, ezért sokszor már az ő közelségük is nyugtatólag hat rájuk.
- 6. Ez hiszti! Akkor egy vihartól is megijedne minden állat! A vihar és a tűzijáték teljesen más. A vihar egy irányból jön és tart valamerre, így el tud előle bújni például a kutyaházba vagy egy odúba, valamint a légnyomás-változásból az állat előre (!) érzékeli. A tűzijátékra ezek körül egyik sem igaz.
- 7. Egyetlen estét ki lehet bírni! Ha annyi lenne, de a valóság ezzel szemben viszont az, hogy karácsonytól szilveszter utáni első hétvégéig bármikor, bárhol fellőhet bárki tűzijátékot, akár fényes nappal is. Tehát ez az időszak inkább bő 1 hét, és a szilveszter éjszaka a legextrémebb ebből.
- 8. Nekem jogom van jól érezni magam! Ez így van, de csak bizonyos határok között. A törvény is kimondja, hogy más testi épségét, sőt, nyugalmát sem zavarhatja senki csupán azért, mert neki az tetszik. Ráadásul a kutya-, macska-, ló- és egyéb állattartóknak ugyanolyan joguk lenne jól érezni magukat, és a vadállatoknak is joguk a nyugalomhoz és az élethez. De ez igaz az epilepsziásokra vagy az autista gyerekekre és a szüleikre is. Számukra viszont a szilveszter este maga a pokol.
- 9. A gazdája vigyázzon az állatára, ez az ő dolga! A gazdás állatokért a gazdájuk természetesen felelősséggel tartozik. De hogyan védje meg az állatát a kutya mellé dobott petárdától, vagy a január harmadikán napközben fellőtt tűzijátéktól? És a vadállatokat ki védi meg?
- 10. Ez hagyomány, enélkül nincs szilveszter! Ez nem így van. Annyira nem, hogy Magyarirszágon 1946-1993 között tilos volt a magán tűzijáték, tehát szilveszterkor sem ünnepeltek így nagyszüleink vagy szüleink. Valójában a szilveszteri tűzijátékozás egy pár évtizedes „szokás”, semmilyen mély, kulturális gyökere nincsen.
Fontos információk
Állatmentő önkéntesek itt jelentkezzenek!
Kutya 1 szilveszter! rendezvény
A rendezvényre várjuk a sajtó képviselőit! Kérjük hogy a lenti email címen vagy telefonszámon jelezék részvételüket.
Időpont: 2024. december 15-e, vasárnap, 11-16 óra között.
Helyszín: Jónás Craft Beer & Food, XI. kerület, Bikás park
Kapcsolat sajtónak: Pintér Attila, +36705017142, szilveszteriugyelet@gmail.com
Forrás: Szilveszteri Állatmentő Ügyelet
Indexkép forrás: Szilveszteri Állatmentő Ügyelet
A szilveszter sötét oldala
Többedik alkalommal került megszervezésre a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet, sok állatmentő és állatbarát több száz kutyát és macskát juttatott haza, de nem mindenkit sikerült. Háromszáz önkéntesünk volt idén a egész országban, és nyolcszáznál is több eltűnt vagy talált állatról kaptunk eddig bejelentést a szilveszter miatt. Pintér Attila, a kezdeményezés megálmodója arra is mutat egy konkrét, hazai példát, hogyan tudná a hatóság szilveszterkor és előtte biztosítani a lakosság nyugalmát és az állatok biztonságát. Az ő írása következik.
Vigyázzunk kutyáinkra szilveszterkor!
Informatív előadáson jártunk vasárnap a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet jóvoltából. Jövőre gyertek el Ti is!
5+1 lépés, amit tehetsz, ha Szilveszter után kóbor kutyát találsz
Az év első napjaiban hirtelen megnő a kóbor állatok száma: a szilveszteri tűzijátéktól pánikba eső és otthonról elszökő állatok nagy része soha nem tér már haza. Változtassunk ezen: ne menjünk el a kóborkák mellett, segítsünk nekik hazatalálni!
Az év legnehezebb éjszakája - így készülj fel időben kutyásként a szilveszterre!
Évente ezernél több kutya is bajba kerül szilveszterkor a petárdák és tűzijátékok miatt. A legtöbb kutyás okkal kiált kígyót, békát a tűzijátékozókra - ám mivel egyelőre betiltásra még nem került a durrogtatás, nekünk, gazdáknak kell felkészültnek és okosnak lennünk. Lássuk be, ez legalább annyira a mi felelősségünk, mint a tűzijáték(ozók) hibája.
Szilveszter: Ha nem pánikol a kedvencünk, még nem jelenti, hogy nem fél
A szilveszter a házi kedvencek életében nem a féktelen jókedvről szól: rengeteg állat rohan el ilyenkor otthonról félelmében, de a lakásban tartott jószágokat is megviseli a petárdázás. A felkészültség mellett az is fontos, hogy figyeljünk a jelekre, ugyanis ha nem rohangál félelmében a kutyusunk fel-alá, még nem jelenti azt, hogy nem retteg.