Állatkínzás Vas megyében
2015. október 21., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Kemestaródfa – 2015. januárjában 47 kutyát mentettek ki borzalmas körülmények közül az állatvédők egy osztrák nő házából. A napokban lezárult a nyomozás a tulajdonos ellen. A vád: állatkínzás.
Az osztrák hölgy több tucatnyi kutyát tartott kemestaródfai ingatlanán. Az állatok tartási körülményei közel sem feleltek meg az előírásoknak, a szükséges oltásokat és állatorvosi kezeléseket nem kapták meg, néhányuk súlyos betegségektől szenvedett, a hiányos táplálás miatt lesoványodtak, éheztek.
A tulajdonos nemtől, kortól és mérettől függetlenül összeengedte a kutyákat a házban és a kertben is, így mindennaposak voltak a verekedésekből fakadó sérülések, a tüzelési időszakokat követően pedig újabb és újabb almok születtek éveken át.
Az állatvédők már 2009-ben kapcsolatba kerültek a kutyatulajdonossal. Akkor „11 alultáplált, kiszáradt, rühes kölyökkutyát” hoztak el a helyszínről – olvasható az Állatvédők Vasi Egyesületének (Á.V.E.) facebook-oldalán. Felajánlották segítségüket a szuka kutyák ivartalanításához, valamint a kutyák gazdikereséséhez is, s bár a tulaj eleinte az együttműködés jeleit mutatta, később hallani sem akart a segítségnyújtásról. A rendőrségi feljelentést bírósági ügy követte, mely eredménytelenül zárult: megállapították, hogy a kutyák megfelelő állapotban vannak, mind egészségileg, mind a tartás tekintetében, ezért továbbra is ott maradhattak.
6 hosszú évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy változás történjen az ügyben. 2015. január 10-én „osztrák és magyar állatvédők több rossz állapotú kölyökkutya mellett egy súlyos állapotban lévő kutyát” is átvettek. Sajnos a napokig tartó állatorvosi kezelések, gondos felügyelet ellenére sem tudták megmenteni az életét. Mint kiderült, a hölgy kapcsolatban állt egy osztrák állatvédő szervezettel, az Arche Noah-val, mely a kutyák ellátására és orvosi költségeire gyűjtött pénzt, ám a beígért ivartalanítási műtétek elmaradtak, így a helyszínen lévő kutyalétszám folyamatosan növekedett az állandó szaporulatok miatt. A szervezetet felkeresték az Á.V.E. munkatársai, de elutasító választ kaptak, mert az Arche Noah szerint a kutyák teljesen jó állapotban voltak, és az állatartás körülményeit sem kifogásolták.
2015. január 29-én megtörtént az áttörés a kemestaródfai ügyben. Kiss Sándor jegyző és Dr. Lantos Zoltán hatósági állatorvos, valamint a Körmendi Rendőrfőkapitányság munkatársainak segítségével az állatvédők megkezdhették az ingatlanban található kutyák mentését. A szakadó hóban zajló öt és félórás mentőakció során 47 kutyát fogtak be:
„42 db felnőtt (közöttük több vemhes szuka) és 5 db 2 napos babakutyát hoztunk el. A kutyák nagy része alultáplált, férges, bolhás, fülrühes, antiszociálisak, félnek az emberi érintéstől, a szőrükön vizelet és ürülék (szaguk rettenetes), testükön rengeteg harapásnyom. A házban mindenhol ürülék és vizelet, tömény ammónia szag, borzalmas mocsok. Itt élt a gazda 50 kutyával. Volt, akiket egy lakókocsiba zárt be. A szobákba, kisebb helyiségekbe bezárt kutyák gyakran tépték vagy ölték meg egymást, sok kutya halt meg. A hátsó kertben több száz kutya teteme van. A szomszédok elmondása szerint a kutyák sokszor elhullott társaikat ették, hogy táplálékhoz jussanak. A kutyáknak oltása és chipje nem volt, ezt a helyszínen kaptak.” – olvashatjuk az ÁVE facebook-oldalán.
2015. októberében befejeződött a nyomozás a kemestaródfai ügyben, állatkínzás vádjával gyanúsítják az osztrák hölgyet.
"A Körmendi Rendőrkapitányság feljelentést követően indított eljárást 2015 márciusában és vizsgálta a Kemestaródfa község egyik ingatlanán tartott állatok elhelyezésének körülményeit. A nyomozás során kiderült, hogy egy 58 éves nő 3540 m2 területen, ötvennégy kutyát tartott állattartásra alkalmatlan körülmények között. Az ebek sem kondíció, sem nagyság szerint nem voltak elkülönítve, továbbá megfelelő mennyiségű élelem hiányában az életük is veszélyeztetve volt. A megalapozott gyanú szerint az egymás közötti harcok okozta ellátatlan sérülések és a fekvőhelyükön talált ürülék miatt állandó volt a járványveszély. Az állattartó a kutyák oltásáról és a rendszeres állatorvosi kezelésükről sem gondoskodott. A Körmendi Rendőrkapitányság munkatársai a több állat maradandó egészségkárosodását, vagy pusztulását okozó állatkínzás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folytatott nyomozást befejezték és az ügyben keletkezett iratokat az illetékes ügyészségre vádemelési javaslattal megküldték."(police.hu)
A mentőakció további képek megtekinthetőek ITT.
A Kemestaródfáról megmentett kutyák megkapták a szükséges állatorvosi kezeléseket, oltva, chipezve, ivartalanítva lettek. Mind egészségesek, befogadóknál várják az érdeklődőket. Jelenleg még a Magyar Állam tulajdonában vannak, de hamarosan örökbefogadhatóak lesznek.
Bővebb információ az Állatvédők Vasi Egyesületetől kérhető:
- Tel: +36 (30) 390-7908 (9-20 h-ig)
- Email:
- Web: http://aveanimals.com/
A mentőakció az alábbi állatvédő szervezetek és magánszemélyek együtműködésében valósult meg:
- Állatvédők Vasi Egyesülete
- Bakonyi Állat- és Természetvédő Egyesület, Ajka
- Pápai Humán Állatvédő Egyesület
- Siófoki Állatvédő Alapítvány
- Assisi Szent Ferenc Állatmenhely Alapítvány, Tapolca
- Vackoló Állatvédő Egyesület, Veszprém
- Észak-Balatoni Ebmentő Egyesület, Balatonfüred
- Második Esély Állatmentő Csoport, Pápa
- Kiss Sándor jegyző
- Dr. Lantos Zoltán hatósági állatorvos
- Dr. Gyöngyösi Adrienn állatorvos
- Czirákyi Zoltán, Szentgotthárdi Kutyamenhely
- Lidija Zawodsky
- Jahn Viktória
- Asbóth Péternek és Ángyán Ágnes, Army Shop
Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről
kérünk lájkold Facebook oldalunkat!
Forrás: Állatvédők Vasi Egyesülete, police.hu, vaol.hu
Indexkép forrás: facebook.com/allatmentok.vasi
A közös ügyünk az állatvédelem alapítvány 15 millió forintos keretösszeget különít el a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok költségeinek viselésére
Hazánk egyetlen, törvény által létrehozott állatvédelemmel foglalkozó civil szervezete, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a tervek szerint 15 millió forintos keretösszegig vállalja, hogy anyagi támogatást nyújt azon civil szervezeteknek, melyek aktívan részt vettek a gyömrői ebrendészeti telepről mentett állatok elhelyezésében, gondozásában. Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos kezdeményezésére a javaslatot Vetter Szilvia kuratóriumi elnök terjeszti az Alapítvány Kuratóriuma elé. A felmerülő költségek – különösen állatorvosi kiadások – nagy terhet rónak a civil szervezetekre, ezért ebben a rendkívüli helyzetben is számíthatnak a szervezetek az Alapítvány segítségére.
Állatvédő szervezetek REpont QR kódjai – itt a lista!
Minden apró segítség jól jön az állatvédő egyesületeknek, fajtamentőknek, menhelyeknek – akár 50 forint is! Összeszedtük, hogyan segítheted a REpont visszaváltó rendszerrel az árva állatokat!
Újra mosolyognak a háborúban megsérült kutyák, akik saját kutyakocsit kaptak ajándékba
A különleges járgánynak köszönhetően végre önállóan is tudnak sétálni, és boldogan fedezik fel békés környezetüket, ahol már nem kell tartaniuk semmitől.
Vigyázzunk kutyáinkra szilveszterkor!
Informatív előadáson jártunk vasárnap a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet jóvoltából. Jövőre gyertek el Ti is!
Örökbefogadási kampány indult decemberben
A Közös Ügyünk Az Állatvédelem örökbefogadási kampányt indított, amely 2024. december 1. és 24.-e között tart.